ECB zvýšila sazby, ekonomika USA příjemně překvapila

Názor
Evropská centrální banka (ECB), stejně jako o den dříve ta americká (Fed), zvýšila úrokové sazby o očekávaných 25 bazických bodů. Další krok na zářijovém zasedání bude záviset na nových datech a aktualizované prognóze. Celkově trhy vyhodnotily bezprostřední vyznění jako mírně holubičí, když klesaly eurové výnosy a oslabovalo euro.
Mírně holubičí ECB v kombinaci se silnými daty z USA podpořily americký dolar, který posílil o 0,8 procenta na 1,10 USD/EUR. Ilustrační foto: Pixabay.com

My stále očekáváme, že na příštím zasedání přijde ještě jedno 25bodové zvýšení depozitní sazby, která by tak dosáhla rovných čtyř procent. Snižování měnověpolitických úrokových sazeb by v případě eurozóny nemělo být vzhledem k námi očekávané setrvačností jádrové inflace na stole po celý příští rok.

V USA ve čtvrtek data z reálné ekonomiky překvapila pozitivně. Tamní ekonomika si ve druhém čtvrtletí připsala mezičtvrtletně v anualizovaném vyjádření 2,4 procenta, po dvou procentech v prvním kvartálu, zatímco tržní konsenzus vyhlížel zpomalení růstu ekonomické aktivity na 1,8 procenta.

V rámci struktury očekávání překonala i dynamika soukromé spotřeby. A pozitivně ve čtvrtek překvapily také červnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden. Mírně holubičí ECB pak v kombinaci se silnými daty z USA podpořily americký dolar, který posílil o 0,8 procenta na 1,10 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropské PMI sráží euro i korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB