Eliminaci šíleného střelce cvičila policie už před deseti lety. Scénář odpovídá tragédii na filozofické fakultě

Eliminaci šíleného střelce trénovala policie už před deseti lety, přičemž průběh s mrazivou přesností odpovídá skutečné tragédii v Praze. Cvičení se jmenovalo Amok a probíhalo v říjnu 2013 v Jihočeském kraji ve školicím středisku u Lišova. A jediný rozdíl byl v tom, že „útočník“ měl komplice.
Eliminaci šíleného střelce trénovala policie už před deseti lety. Průběh s mrazivou přesností odpovídá skutečné tragédii v Praze. Na snímku je typ zbraně, kterou student střílel na pražské filozofické fakultě. Ilustrační foto: By TheAlphaWolf - Derivative work of File:Stag2wi.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16889739

„Policie i ostatní složky IZS musí být připraveny. Podle případů z poslední doby z celého světa je zřejmé, že takovýto pachatel nemá plán ústupu, nehodlá se vzdát ani vyjednávat, chce jen zabít co nejvíce lidí,“ uvedl tehdy mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

„Při takovémto zásahu je tak možná jediná strategie; co nejdříve eliminovat útočníka, zadržet nebo zastřelit. Každá minuta prodlení znamená další mrtvé,“ dodal.

Scénář situace byl tehdy následující: Propuštěný policista se svým komplicem napadne nožem vrátnou v policejním areálu, který dobře zná, a po její likvidaci vnikne do skladu a ozbrojí se samopalem i dalšími střelnými zbraněmi.

Pravděpodobně ze msty pak střílí po policejních frekventantech, kteří se po areálu pohybují. Informaci o napadení areálu obdrží operační středisko a vysílá na místo policisty, hasiče i lékaře. První hlídky na místě vnikají ve skupině do budovy a snaží se střelce eliminovat. Jsou už ale „mrtví“ a „zranění.“

Pachatel se zabarikádoval v jedné z místností. Vzdát se nechce, blíží se k němu zásahovka. Vniká do pokoje, pachatel se sám se zastřelí.

Cvičení „Aktivní střelec“ probíhala také v roce 2015 v Přerově a Valašském Meziříčí, v dubnu 2018 na střední škole v Rakovníku, před tím na ZŠ Kounov a Senomaty a na úřadu práce. V říjnu 2019 pak v olomoucké škole a loni v listopadu v českolipské škole.

Vzpomínka na Uherský Brod. Z policejního sdělení

Operační středisko zlínské policie přijalo 24. února 2015 v 12:38 hodin oznámení, že neznámý muž vstoupil do restaurace Družba v Uherském Brodě a bez jakýchkoli příčin zde zahájil střelbu ze střelné zbraně.

Na místo byla ihned vyslána hlídka z obvodního oddělení policie v Uherském Brodě, která na místo činu dorazila v 12:47 hodin. Poté, co policisté vstoupili do prostor restaurace, útočník na ně začal pálit ze střelné zbraně.

O chvíli později se již na místě před restaurací nacházeli zdravotníci, kteří vyjeli na pomoc jedné z přeživších obětí, kterou byla 37letá žena a které se podařilo se střelným poraněním dostat ven z restaurace. Následně byla převezena k dalšímu ošetření do nemocnice.

Zakročující policisté přivolali posily. Policejnímu vyjednavači se podařilo telefonicky zkontaktovat s podezřelou osobou a vyjednavač ve spolupráci s velitelem zásahu se snažili získat bližší informace o celé situaci. Nadále probíhala komunikace s pachatelem a byla vyhodnocována operativní situace.

V určitém okamžiku rozhodl velitel zásahu, že situace se vyhrotila natolik, že je třeba vstoupit do objektu a pachatele eliminovat. Zásahová jednotka pak vnikla do objektu. Pachatel, konfrontován s beznadějností své situace, se s největší pravděpodobností sám zastřelil; policisté zásahové jednotky proti pachateli střelnou zbraň nepoužili.

Po propátrání celého objektu bylo zjištěno, že na místě se nenacházejí další spolupachatelé a z objektu byl vyveden jeden živý nezraněný muž, který se během útoku ukryl ve vedlejších prostorách restaurace, uvedla tehdy policie.

Lékaři bohužel pouze mohli konstatovat smrt osmi obětí vražedného útoku a rovněž konstatovali smrt u agresora. Obětí se stala jedna 43letá žena a sedm mužů ve věkovém rozpětí od 27 do 66 let.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Bu Buddy

    Policisté se s Kozákem ani nepotkali. I zabít se musel sám. Jediný kdo si zaslouží pochvalu je policista, co začal pálit z Glocku na ochoz. To DK přimělo spáchat sebevraždu. Jinak by kul železo dál. Otázkou je, zda tímto nadmíru efektivním aktem neporušil policista nějaký služební postup. Třeba – střílet až na povel, střílet jen když se mohu trefit atd. Za mě – měl by dostat hodinky a ten zbytek drškovou.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB