Fed pokračuje v jestřábí rétorice

Fed, americká centrální banka, udržuje jestřábí rétoriku. V souladu s opatrným vyzněním čtvrtečních minutes v pátek člen Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) Philip Jefferson varoval před příliš výrazným uvolněním měnové politiky na základě pozorovaného poklesu inflace.
Člen Federálního výboru pro otevřený trh americké centrální banky Philip Jefferson varoval před příliš výrazným uvolněním měnové politiky na základě pozorovaného poklesu inflace. Foto: Federal Reserve

My očekáváme, že Fed letos sníží sazby v souhrnu o 75 bazických bodů, přičemž na první „cut“ o 25 bazických bodů by mohlo dojít květnu. Riziko je ale podle nás vychýleno směrem k pozdějšímu zahájení cyklu snižování sazeb.

Zápis ze zasedání Evropské centrální banky (ECB) zveřejněný v tomto týdnu se nesl v duchu dřívějších prohlášení. Proinflačním rizikem je především zvýšený mzdový růst. Většina členů vedení má však větší obavy z předčasného snížení úrokových sazeb než z jejich pozdního snížení.

My v našem základním scénáři nadále počítáme s letošním poklesem depozitní sazby ECB o 50 bazických bodů na 3,5 procenta, přičemž první snížení o 25 bazických bodů by podle nás mohlo přijít v září.

Avšak v souvislosti s pokračující slabostí ekonomické aktivity v Německu a aktuálním tržním očekáváním (-100 bazických bodů do konce roku, pozn. aut.) je riziko vychýleno k výraznějšímu uvolnění měnové politiky v eurozóně.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB