Fed pokračuje v jestřábí rétorice

Názor
Fed, americká centrální banka, udržuje jestřábí rétoriku. V souladu s opatrným vyzněním čtvrtečních minutes v pátek člen Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) Philip Jefferson varoval před příliš výrazným uvolněním měnové politiky na základě pozorovaného poklesu inflace.
Člen Federálního výboru pro otevřený trh americké centrální banky Philip Jefferson varoval před příliš výrazným uvolněním měnové politiky na základě pozorovaného poklesu inflace. Foto: Federal Reserve

My očekáváme, že Fed letos sníží sazby v souhrnu o 75 bazických bodů, přičemž na první „cut“ o 25 bazických bodů by mohlo dojít květnu. Riziko je ale podle nás vychýleno směrem k pozdějšímu zahájení cyklu snižování sazeb.

Zápis ze zasedání Evropské centrální banky (ECB) zveřejněný v tomto týdnu se nesl v duchu dřívějších prohlášení. Proinflačním rizikem je především zvýšený mzdový růst. Většina členů vedení má však větší obavy z předčasného snížení úrokových sazeb než z jejich pozdního snížení.

PSALI JSME:
Jestřábí tón Fedu i ECB a mírné zlepšení nálady v eurozóně

My v našem základním scénáři nadále počítáme s letošním poklesem depozitní sazby ECB o 50 bazických bodů na 3,5 procenta, přičemž první snížení o 25 bazických bodů by podle nás mohlo přijít v září.

Avšak v souvislosti s pokračující slabostí ekonomické aktivity v Německu a aktuálním tržním očekáváním (-100 bazických bodů do konce roku, pozn. aut.) je riziko vychýleno k výraznějšímu uvolnění měnové politiky v eurozóně.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká inflace srazila korunu i euro na slabší úrovně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB