Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Analýza
Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň 2,3 procenta, přispěl zejména vývoj cen energií pro domácnosti a ceny potravin, zpomalení meziročního cenového růstu bylo ale patrné i u řady dalších položek spotřebního koše.
Inflace může dosáhnout úroveň dvouprocentního inflačního cíle ČNB již v průběhu letošního druhého čtvrtletí a následně může pod dvouprocentní úroveň dokonce klesnout. Ilustrační foto: FAEI.cz

Meziroční inflace klesla letos v lednu z 6,9 procenta na 2,3 procenta, když finanční trh očekával inflaci na úrovni 2,9 procenta. Na úrovni 2,3 procenta je meziroční inflace nejnižší od března 2021 a s přehledem se dostala do pásma inflačního cíle ČNB, jenž je stanoven na dvě procenta s odchylkou plus/mínus jeden procentní bod.

Inflace může dosáhnout úroveň dvouprocentního inflačního cíle již v průběhu letošního druhého čtvrtletí a následně může pod dvouprocentní úroveň dokonce klesnout. Výrazný pokles inflace je dobrou zprávou pro tuzemské domácnosti, neboť kombinace nízké inflace a relativně solidního růstu průměrné nominální mzdy povede k růstu reálných příjmů.

To by letos mělo vést k růstu spotřeby domácností v české ekonomice. Zároveň data o lednové inflaci potvrzují prostor pro další snižování úrokových sazeb České národní banky (ČNB), na což ovšem hned po zveřejnění dat o inflaci reagovala koruna oslabením, až do oblasti 25,50 za euro. ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února odhadovala lednovou meziroční inflaci na úrovni tří procent.

PSALI JSME:
Rusnok: Hlavní sazba ČNB už měla být mezi čtyřmi a pěti procenty

Lednový pokles meziroční inflace byl tažen především cenami elektřiny a vodného a stočného (položky spadající do nákladů na bydlení, pozn. aut.). K poklesu meziroční inflace přispěl také vývoj cen potravin, jež prohloubily svůj meziroční pokles z 0,3 procenta vykázaných loni v prosinci na 3,9 procenta letos v lednu.

Ceny pohonných hmot naopak zmírnily svůj meziroční pokles z prosincových tří procent na 1,8 procenta v lednu, což čistě statisticky samo o sobě tlačilo celkovou meziroční inflaci nahoru. Zajímavý bude údaj o jádrové inflaci, která v rámci všech indikátorů vývoje spotřebitelských cen zřejmě nejlépe mapuje domácí cenové tlaky.

Dostupné informace o pravděpodobném vývoji jádrové inflace za letošní leden dávají smíšené signály. Meziroční cenový růst se zpomalil například v položce rekreace a kultura, vybavení domácnosti, mírně též v odívání a obuvi. Mírné zrychlení meziročního cenového růstu vykázalo stravování a ubytování a také alkoholických nápojů (lihoviny, víno, pivo).

Z našeho pohledu mohla jádrová inflace zůstat v zásadě beze změny na úrovni 3,6 procenta vykázané loni v prosinci, anebo z této úrovně mírně klesnout. Pro únor a březen ČNB ve své nedávno zveřejněné prognóze očekávala pozvolný pokles jádrové inflace. Inflace za letošní leden vyšla viditelně pod očekáváním finančního trhu i pod prognózou tuzemské centrální banky.

PSALI JSME:
S výměnou peněz na dovolenou nemá cenu váhat. Koruna ještě oslabí

Inflace se nachází velmi blízko úrovně inflačního cíle, přičemž dvouprocentní inflační cíl může být dosažen již v průběhu letošního prvního čtvrtletí a poté inflace zřejmě klesne mírně pod dvě procenta.

Naše dosavadní prognóza pro letošní rok očekávala průměrnou celoroční inflaci na úrovni 2,6 procenta, nyní ale nelze vyloučit celoroční průměr v oblasti dvouprocentního inflačního cíle a možná i mírně pod touto úrovní. Pro ČNB je to signál, že úrokové sazby mohou dále výrazněji klesnout.

Proti příliš rychlému snižování úrokových sazeb ale bude hovořit slabší koruna: Ta v reakci na aktuální data o inflaci krátce oslabila nad úroveň 25,50 za euro a byla o více než tři procenta slabší, než co pro letošní první čtvrtletí v průměru předpokládala nedávno zveřejněná prognóza z dílny centrální banky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozhodnutí ČNB a další vývoj koruny a eura

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Analýza
Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.