Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň 2,3 procenta, přispěl zejména vývoj cen energií pro domácnosti a ceny potravin, zpomalení meziročního cenového růstu bylo ale patrné i u řady dalších položek spotřebního koše.
Inflace může dosáhnout úroveň dvouprocentního inflačního cíle ČNB již v průběhu letošního druhého čtvrtletí a následně může pod dvouprocentní úroveň dokonce klesnout. Ilustrační foto: FAEI.cz

Meziroční inflace klesla letos v lednu z 6,9 procenta na 2,3 procenta, když finanční trh očekával inflaci na úrovni 2,9 procenta. Na úrovni 2,3 procenta je meziroční inflace nejnižší od března 2021 a s přehledem se dostala do pásma inflačního cíle ČNB, jenž je stanoven na dvě procenta s odchylkou plus/mínus jeden procentní bod.

Inflace může dosáhnout úroveň dvouprocentního inflačního cíle již v průběhu letošního druhého čtvrtletí a následně může pod dvouprocentní úroveň dokonce klesnout. Výrazný pokles inflace je dobrou zprávou pro tuzemské domácnosti, neboť kombinace nízké inflace a relativně solidního růstu průměrné nominální mzdy povede k růstu reálných příjmů.

To by letos mělo vést k růstu spotřeby domácností v české ekonomice. Zároveň data o lednové inflaci potvrzují prostor pro další snižování úrokových sazeb České národní banky (ČNB), na což ovšem hned po zveřejnění dat o inflaci reagovala koruna oslabením, až do oblasti 25,50 za euro. ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února odhadovala lednovou meziroční inflaci na úrovni tří procent.

Lednový pokles meziroční inflace byl tažen především cenami elektřiny a vodného a stočného (položky spadající do nákladů na bydlení, pozn. aut.). K poklesu meziroční inflace přispěl také vývoj cen potravin, jež prohloubily svůj meziroční pokles z 0,3 procenta vykázaných loni v prosinci na 3,9 procenta letos v lednu.

Ceny pohonných hmot naopak zmírnily svůj meziroční pokles z prosincových tří procent na 1,8 procenta v lednu, což čistě statisticky samo o sobě tlačilo celkovou meziroční inflaci nahoru. Zajímavý bude údaj o jádrové inflaci, která v rámci všech indikátorů vývoje spotřebitelských cen zřejmě nejlépe mapuje domácí cenové tlaky.

Dostupné informace o pravděpodobném vývoji jádrové inflace za letošní leden dávají smíšené signály. Meziroční cenový růst se zpomalil například v položce rekreace a kultura, vybavení domácnosti, mírně též v odívání a obuvi. Mírné zrychlení meziročního cenového růstu vykázalo stravování a ubytování a také alkoholických nápojů (lihoviny, víno, pivo).

Z našeho pohledu mohla jádrová inflace zůstat v zásadě beze změny na úrovni 3,6 procenta vykázané loni v prosinci, anebo z této úrovně mírně klesnout. Pro únor a březen ČNB ve své nedávno zveřejněné prognóze očekávala pozvolný pokles jádrové inflace. Inflace za letošní leden vyšla viditelně pod očekáváním finančního trhu i pod prognózou tuzemské centrální banky.

Inflace se nachází velmi blízko úrovně inflačního cíle, přičemž dvouprocentní inflační cíl může být dosažen již v průběhu letošního prvního čtvrtletí a poté inflace zřejmě klesne mírně pod dvě procenta.

Naše dosavadní prognóza pro letošní rok očekávala průměrnou celoroční inflaci na úrovni 2,6 procenta, nyní ale nelze vyloučit celoroční průměr v oblasti dvouprocentního inflačního cíle a možná i mírně pod touto úrovní. Pro ČNB je to signál, že úrokové sazby mohou dále výrazněji klesnout.

Proti příliš rychlému snižování úrokových sazeb ale bude hovořit slabší koruna: Ta v reakci na aktuální data o inflaci krátce oslabila nad úroveň 25,50 za euro a byla o více než tři procenta slabší, než co pro letošní první čtvrtletí v průměru předpokládala nedávno zveřejněná prognóza z dílny centrální banky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB