Hypoteční trh se rozhýbal. Na konci roku odborníci předpokládají 4% sazby

Hypoteční sazby pokračují v poklesu. Vyplývá to z informací, které tento týden redakci FAEI.cz poskytly společnosti Broker Consulting a Swiss Life Select. Obě pomocí svých indexů sledují tuzemský hypoteční trh, ale každá z nich podle jiné metodiky. Broker Consulting měsíc zpětně, Swiss Life Select k pátému dni aktuálního měsíce. Pojďme se podívat, jak jim to tentokrát za leden a únor vyšlo.
Odborníci upozorňují, že nejkratší u hypotéky se sazba na jeden rok se momentálně nevyplatí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Hypoteční sazby i nadále pokračují ve svém klesajícím trendu. Na počátku února 2024 se průměrná úroková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu zastavila na hodnotě 5,6 procenta, což je o 36 bazických bodů méně, než tomu bylo v lednu,“ sdělil naší redakci Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

„Lednový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl hodnoty 5,62 procenta, což je oproti prosincovému průměru pokles o devět bazických bodů. To koresponduje se situací, která na hypotečním trhu vládla v podstatě po celý rok 2023, kdy byly průměrné sazby hypoték stabilní,“ informovala Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů z Broker Consulting.

Hodnoty obou indexů se neliší, přestože jeden je za leden a druhý za únor. Oba indexy jsou výsledkem toho, s jakými bankami a sazbami obě konkurenční společnosti pracují, přičemž „omezenost“ těchto indexů spočívá v tom, že pracuje jen s daty svých klientů, a nikoliv s daty za celý trh. Taková data má k dispozici jen Česká bankovní asociace, která je však zveřejňuje zpětně zhruba v polovině měsíce.

Zdroj: Swiss Life Select

Ani jeden z indexů nemohl do svých výsledků zahrnout čtvrteční zasedání Bankovní rady České národní banky, která snížila základní úrokovou sazbu o 0,5 procenta. „To znamená, že i hypotéky zlevní. Bohužel to s sebou časem přinese i růst cen nemovitostí. Dosažitelnost bydlení se tak moc nezlepší,“ sdělil naší redakci svůj názor Vladimír Pikora, hlavní ekonom Comfort Finance Group.

Přesný opak si ale myslí generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec. Podle jeho vyjádření pro FAEI.cz se „dá se očekávat, že komerční banky v boji o klienta hypotéky o něco sníží. To by mohlo vést k oživení realitního trhu a zlepšení dostupnosti vlastního bydlení“.

Zlevňování hypoték by společnosti Swiss Life Select mělo pokračovat i v dalších měsících letošního roku. „Úrokové sazby hypotečních úvěrů všech fixací poprvé od jara 2022 klesly pod šestiprocentní hranici,“ podtrhl hypoteční analytik Jiří Sýkora s odhadem, že na konci letošního roku by základní sazba mohla klesnout pod čtyři procenta.

Zdroj: Broker Consulting

Rok 2024 přinese podle odborníků Broker Consulting další pozvolné snižování sazeb u hypoték. „Pokud bude centrální banka snižovat o 0,25 procentního bodu na každém letošním zasedání, můžeme očekávat, že na konci roku 2024 budou sazby pro fix na pět let mezi 3,5 až 4,5 procenty,“ řekl redakci hlavní analytik společnosti Martin Novák.

„Trendem bank je snižování zejména nejkratších fixací na jeden nebo dva roky. Zdražovat či úplně přestat nabízet by naopak měly fixace dlouhé na sedm, deset a více let. Tento směr vývoje hypotečních sazeb se dá očekávat i v následujících měsících, a to i z důvodu dalšího očekávaného snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky,“ uvedl Sýkora ze Swiss Life Select.

„V tuto chvíli doporučujeme tříleté a maximálně pětileté fixace – podle toho, jaká sazba bude pro klienta výhodnější i s ohledem na budoucí vývoj. S takovým chováním klientů banky počítají a nastavují podle toho své podmínky. Nejkratší sazba na jeden rok se momentálně nevyplatí,“ poradil Martin Novák ze společnosti Broker Consulting.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB