Hypotéky už čtvrtý měsíc v řadě zlevňují. Tyto kosmetické změny na prodej bytů vliv mít nebudou

Názor
Hypotéky nepatrně zlevňují už čtvrtý měsíc v řadě, přesto jsou stále nad šestiprocentní hranicí. Průměrná nabídková úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu na začátku září klesla o devět bazických bodů na 6,1 procenta.
Vzhledem k tomu, že centrální banka drží základní úrokové sazby na stejných hodnotách, žádné výraznější zlevňování hypoték v nejbližší době čekat nemůžeme. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tyto spíše jen kosmetické změny podstatnější vliv na realitní trh mít nebudou, hypoteční sazby se totiž dál pohybují na nejvyšších hodnotách od devadesátých let minulého století. Vzhledem k tomu, že centrální banka drží základní úrokové sazby na stejných hodnotách, žádné výraznější zlevňování hypoték v nejbližší době čekat nemůžeme.

Nejvýrazněji zlevnily v uplynulém měsíci hypotéky fixované na tři roky, a to o 15 bazických bodů. U hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) klesla průměrná sazba na 6,04 procenta a u hypoték pro mladé do 36 let (LTV nad 80 procent) na 6,33 procenta.

PSALI JSME:
Desetinka k desetince. Jak kouzlit s úrokovou sazbou hypotéky?

Měsíční splátka opět mírně klesla, u průměrné hypotéky 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let nyní dosahuje 22 770 korun. To je o 120 korun méně než v srpnu. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 7 700 korun levněji. Za celý rok tak letos splátky vyjdou o skoro 100 tisíc korun více.

Hypotéky zásadně ovlivňují kroky České národní banky (ČNB), která určuje výši základních úrokových sazeb. Ty jsou přitom už od loňského června stejné, například dvoutýdenní repo sazba je už od 22. června 2022 sedm procent.

PSALI JSME:
Prázdniny poslaly už tak utlumený hypoteční trh ještě níže

Podle prohlášení centrální bankéřů se na tom v nejbližší době nic nezmění, zásadně proto nezlevní ani hypotéky. Současné nepatrné zlevnění je spíš důsledek slev, kterými se některé banky snaží rozhýbat zamrznutý hypoteční trh.

Větší pohyb směrem dolů pravděpodobně přijde až v příštím roce v závislosti na vývoji inflace. Pokud klesnou základní úrokové sazby, budou je následovat i komerční úvěry včetně hypoték. Aby se dostupnost vlastního bydlení zásadněji zlepšila, musely by se hypoteční sazby dostat někam k úrovni tří procent. K tomu je ale stále ještě hodně dlouhá cesta.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za nejvyšší inflaci v EU můžeme i my, Česká národní banka, a naše chyby, připouští guvernér Michl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.