Jak nepadnout do fotopasti

Poradna
Už jste někdy padli do fotopasti? Tedy, že vás někdo zaznamenal u činnosti, jíž byste se jinak asi nechlubili? Stalo se to například zaměstnankyni dřevařské firmy, která si zajela s nadřízeným do blízkého lesa zpříjemnit si pracovní dobu hezkou chvilkou. Jenže si vybrali místečko u složených klád, kde jejich firma umístila fotopasti kvůli zlodějům dřeva. Hned druhý den byl pikantní záznam k dispozici na firemních počítačích.
Milenci si pro své hrátky vybrali místečko u složených klád, kde jejich firma umístila fotopasti kvůli zlodějům dřeva. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zmíněná zaměstnankyně tehdy do fotopasti padla až po uši. A vyšetřovalo i trestalo se hned dvakrát. Jednak za nepracovní činnost v pracovní době, ale hlavní linka šetření vedla k tomu, kdo atraktivní záběry zveřejnil, tedy umístil na internet.

Pachatel byl potrestán nejen přistiženým nešťastníkem, ale i jeho manželkou, a nakonec také nadřízenými, protože porušil zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. A nepomohlo ujišťování, že tak činil v bohulibé snaze zabránit hříchu cizoložství.

Pozor na známé osoby

Ani dobrý úmysl v tomto případě před zákonem neospravedlnil zneužití získaného záznamu ve smyslu ochrany osobních údajů a soukromí. Fotopast je možné mj. použít při ochraně majetku a vybavit ji záznamovým zařízením, až potud bylo vše v pořádku.

Zákon však zakazuje získaný záznam použít, pokud je možné osoby na něm zachycené identifikovat, protože fotografie v tomto případě představuje, podobně jako např. jméno, adresa, rodné číslo, telefon či mailová adresa, chráněné osobní údaje.

Zloděj pouze se souhlasem

Záznam nelze zveřejnit dokonce ani v případě, že by do fotopasti nepadla náhodná oběť, ale pachatel trestného činu, na něhož byla past původně nalíčena. Z hlediska zpracování osobních údajů, k nimž je mj. nezbytný souhlas identifikované osoby, je zásadní, zda vzniká záznam či nikoli.

Majitel záznamu se stává správcem osobních údajů s povinností dodržovat zákon při jejich zpracování (nakládání s nimi, pozn. aut.).  Smí s nimi nakládat jen v souvislosti se splněním úkolu při výkonu veřejné služby (týká se většinou policie) nebo svých oprávněných zájmů.

Jak dlouho je možné získané údaje archivovat? Po přiměřenou dobu, blíže to určeno není a záleží především na tom, k jakému účelu získané záběry slouží.

PSALI JSME:
Úniky osobních dat lidí se nesmí zatajovat, říká bezpečnostní poradce Ivan Svoboda

Sousedovo okno zakázáno

Všechny kamerové systémy a fotopasti se záznamem, pokud nejsou používány výhradně pro osobní potřebu, by měly být registrovány na Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Pokud je používáme pouze pro vlastní potřebu, stejně se musíme řídit striktními nařízeními občanského zákoníku, která mj. zakazují narušit soukromé prostory druhých osob, sledovat jejich soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam a využívat či šířit záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou.

Kameru či fotopast můžeme využívat výhradně k ochraně vlastního majetku, namířit objektiv na pozemek či dokonce okno sousedova domu je zakázáno. Podle občanského zákoníku nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod.

PSALI JSME:
U okna jim nocoval cizí muž, teď je chrání kamera

Na pranýř zapomeňte

Už vám poněkolikáté vykradli chatu (byt, sklep, garáž) a přístup policie se vám zdá laxní? Instalujete tedy fotopast namířenou na dveře či jiný prostor, kudy zloději do objektu vnikají čili berete zákon tak trochu do svých rukou.

Když máte štěstí a na záznamové kartě objevíte průběh vloupání, pak je to správný čas zákon ze svých rukou zase pustit. Tím spíš, když zloděje znáte a rozhodnete se mu „přidělat ostudu“ tím, že jeho čin umístíte na internetový pranýř.

Hrozí dokonce pokuta

Může to připadat padlé na hlavu, ale i zloděje můžete veřejně identifikovat pouze s jeho souhlasem, jinak se postavujete riziku porušení zákona a udělení pokuty. Záznam můžete předat výhradně orgánům činným v trestním řízení, které jej použijí jako důkazní materiál.

PSALI JSME:
Kamery na pracovišti musí zaměstnance chránit, nikoli špehovat

Mediálně známý se stal případ majitele jízdního kola, který jeho krádež zaznamenal a s plnou parádou zveřejnil. Zloděj byl sice díky tomu odhalen, ale okradený si vysloužil dosud patrně nejvyšší pokutu 5 000 korun.

Vyvarovat se pokušení

Zkrátka je nutné vyvarovat se pokušení si to s viníkem vyřídit osobně. Při využití záznamového zařízení však obvykle nehrozí, že by se nakonec z okradeného stal viník, to už je třeba z hlediska ochrany osobních údajů pořádně tlačit na pilu.

Tzv. test proporcionality, který posuzuje, zda má větší váhu ochrana osobního vlastnictví, nebo ochrana osobních údajů, by nakonec měl promluvit ve prospěch těch, kteří v zájmu spravedlnosti (pokud možno neúmyslně) poškodí „dobré jméno“ pachatele, jenž prokazatelně porušil zákon.

PSALI JSME:
Kamera v autě pořizuje i potíže

Zavřít reklamu ×
  1. Já fotopast nepotřebuji,ale pod vaším článkem je na její prodej reklama.Je to podobné,jako s vybavením domácností kotly na plyn a jejich zákazem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB