Jak při investování nenaletět?

Průzkum
Průzkum agentury Ipsos pro analytický projekt Cyrrus investiční (r)evoluce 2020 potvrdil, že část Čechů sice má o možnostech investování dobré povědomí, ani zdaleka si ale nejsou jisti ve správném a objektivním vyhodnocení potenciálních výnosů nebo všech rizik.
Mnoho lidí stále naletí na sliby o výnosech v nízkých desítkách procent nebo dokonce ještě vyšších. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přístup k investování se výrazně zjednodušil. On-line svět a digitalizace mění svět investování a internet se pro většinu populace stal hlavním zdrojem informací. Roli hrají všudypřítomné reklamy a „uchvacující“ příběhy o téměř zázračném zbohatnutí. Otázkou pro mnohé (především začínající – pozn. red.) investory zůstává, jak se aktuálně v té spoustě nabídek vyznat a nenaletět?

Většina Čechů má, pokud jde o investování, poměrně reálné požadavky na zisk a zhodnocení. Podle průzkumu 38,6 % Čechů očekává od investic ochranu úspor před inflací, další třetina populace si myslí, že je reálné dosáhnout výnosu od tří procent do 5,99 %.

I přes tato deklarovaná realistická očekávání přesto stále mnoho lidí naletí na sliby o výnosech v nízkých desítkách procent nebo dokonce ještě vyšších. Pravděpodobně jde o důsledek reklamy a „zaručených tipů“ od odborníků na sociálních sítích.

PSALI JSME:
Rizika, která nejsou v reklamách na on-line investiční platformy vidět

Začínající investor by si měl dát pozor, sliby o výdělku v řádu desítek procent jsou ve většině případů pouze manipulativní rétorika. Nakolik si lidé myslí, že lze investováním dosáhnout finanční nezávislosti a stabilního pasivního příjmu. Více než dvě pětiny populace (43 %) jsou podle průzkumu přesvědčeny, že to je možné.

Odpověď na tuto otázku je ale silně ovlivněna věkem respondenta – čím mladší respondent, tím větší optimista. I v tomto případě se lze domnívat, že investiční optimismus významně ovlivňuje právě větší přítomností a aktivita mladých lidí v on-line světě.

Mnoho začínajících investorů ale netuší, jaký výnos je realistické očekávat. Platí, že s vyšším příslibem zisku roste také riziko. Státní dluhopisy, které jsou považovány za nejbezpečnější, nesou výnos maximálně do tří procent ročně a aktuálně tak s výjimkou tzv. speciálního protiinflačního dluhopisu nepokryjí ani inflaci.

PSALI JSME:
Co považují za investici generace dětí, rodičů a prarodičů? A jak jsou na tom s investováním třicátníci?

U korporátních dluhopisů je reálné očekávat zisk 3,5-6,5 % ročně, cokoliv nad tuto hranici už je rizikové. V případě akcií se reálné, a tedy dosažitelné zhodnocení může pohybovat v rozmezí pěti až deseti procent ročně.

Zejména u investic do akcií ale platí, že skutečné zhodnocení se projeví až v čase, a je tak dobré nechat pár let investované peníze „pracovat“.

Začínající investoři by měli být obezřetní zejména v případě slibů rychlého zisku za velmi krátký čas. Například investice do akcií nebo kryptoměn mohou lákat, a dokonce i skutečně přinést zajímavé zhodnocení v kratším čase. Rozhodně to ale není běžné.

V tomto ohledu můžeme doporučit například investice do cenných papírů, které jsou aktivně spravovány investičními společnostmi s dostatečným know-how.

PSALI JSME:
Investice: Dvě třetiny Čechů nemají ochotu riskovat

Díky tomu, že firma v oboru působí dlouho a má zkušenosti se správou různých portfolií, vybírá opravdu jen ty zajímavé příležitosti. Veškerou práci s výběrem podkladů a aktivní správou udělají odborníci tzv. na klíč a investor-laik se může těšit z konečného výsledku. Konkrétním příkladem takového přístupu mohou být investiční certifikáty.

Jak tedy u investování nenaletět? Jednou z rad je určitě nevsázet vše na jednu kartu, ale snažit se o rozložení portfolia mezi několik typů cenných papírů s různou mírou rizika. Každou lákavou nabídku zkuste podrobit kritice, a hlavně se ptejte – jak taková investice funguje a jak je vůbec takový výnos možný.

Každý má při investování právo znát otevřeně všechny informace, a pokud nejsou zveřejněny relevantní podrobnosti, pak může být taková nabídka podezřelá.

PSALI JSME:
Více než čtvrtina Čechů se nevyzná v možnostech investování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru