Jak při investování nenaletět?

Průzkum
Průzkum agentury Ipsos pro analytický projekt Cyrrus investiční (r)evoluce 2020 potvrdil, že část Čechů sice má o možnostech investování dobré povědomí, ani zdaleka si ale nejsou jisti ve správném a objektivním vyhodnocení potenciálních výnosů nebo všech rizik.
Mnoho lidí stále naletí na sliby o výnosech v nízkých desítkách procent nebo dokonce ještě vyšších. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přístup k investování se výrazně zjednodušil. On-line svět a digitalizace mění svět investování a internet se pro většinu populace stal hlavním zdrojem informací. Roli hrají všudypřítomné reklamy a „uchvacující“ příběhy o téměř zázračném zbohatnutí. Otázkou pro mnohé (především začínající – pozn. red.) investory zůstává, jak se aktuálně v té spoustě nabídek vyznat a nenaletět?

Většina Čechů má, pokud jde o investování, poměrně reálné požadavky na zisk a zhodnocení. Podle průzkumu 38,6 % Čechů očekává od investic ochranu úspor před inflací, další třetina populace si myslí, že je reálné dosáhnout výnosu od tří procent do 5,99 %.

I přes tato deklarovaná realistická očekávání přesto stále mnoho lidí naletí na sliby o výnosech v nízkých desítkách procent nebo dokonce ještě vyšších. Pravděpodobně jde o důsledek reklamy a „zaručených tipů“ od odborníků na sociálních sítích.

PSALI JSME:
Rizika, která nejsou v reklamách na on-line investiční platformy vidět

Začínající investor by si měl dát pozor, sliby o výdělku v řádu desítek procent jsou ve většině případů pouze manipulativní rétorika. Nakolik si lidé myslí, že lze investováním dosáhnout finanční nezávislosti a stabilního pasivního příjmu. Více než dvě pětiny populace (43 %) jsou podle průzkumu přesvědčeny, že to je možné.

Odpověď na tuto otázku je ale silně ovlivněna věkem respondenta – čím mladší respondent, tím větší optimista. I v tomto případě se lze domnívat, že investiční optimismus významně ovlivňuje právě větší přítomností a aktivita mladých lidí v on-line světě.

Mnoho začínajících investorů ale netuší, jaký výnos je realistické očekávat. Platí, že s vyšším příslibem zisku roste také riziko. Státní dluhopisy, které jsou považovány za nejbezpečnější, nesou výnos maximálně do tří procent ročně a aktuálně tak s výjimkou tzv. speciálního protiinflačního dluhopisu nepokryjí ani inflaci.

PSALI JSME:
Co považují za investici generace dětí, rodičů a prarodičů? A jak jsou na tom s investováním třicátníci?

U korporátních dluhopisů je reálné očekávat zisk 3,5-6,5 % ročně, cokoliv nad tuto hranici už je rizikové. V případě akcií se reálné, a tedy dosažitelné zhodnocení může pohybovat v rozmezí pěti až deseti procent ročně.

Zejména u investic do akcií ale platí, že skutečné zhodnocení se projeví až v čase, a je tak dobré nechat pár let investované peníze „pracovat“.

Začínající investoři by měli být obezřetní zejména v případě slibů rychlého zisku za velmi krátký čas. Například investice do akcií nebo kryptoměn mohou lákat, a dokonce i skutečně přinést zajímavé zhodnocení v kratším čase. Rozhodně to ale není běžné.

V tomto ohledu můžeme doporučit například investice do cenných papírů, které jsou aktivně spravovány investičními společnostmi s dostatečným know-how.

PSALI JSME:
Investice: Dvě třetiny Čechů nemají ochotu riskovat

Díky tomu, že firma v oboru působí dlouho a má zkušenosti se správou různých portfolií, vybírá opravdu jen ty zajímavé příležitosti. Veškerou práci s výběrem podkladů a aktivní správou udělají odborníci tzv. na klíč a investor-laik se může těšit z konečného výsledku. Konkrétním příkladem takového přístupu mohou být investiční certifikáty.

Jak tedy u investování nenaletět? Jednou z rad je určitě nevsázet vše na jednu kartu, ale snažit se o rozložení portfolia mezi několik typů cenných papírů s různou mírou rizika. Každou lákavou nabídku zkuste podrobit kritice, a hlavně se ptejte – jak taková investice funguje a jak je vůbec takový výnos možný.

Každý má při investování právo znát otevřeně všechny informace, a pokud nejsou zveřejněny relevantní podrobnosti, pak může být taková nabídka podezřelá.

PSALI JSME:
Více než čtvrtina Čechů se nevyzná v možnostech investování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.