Jak ušetřit, ale zároveň neprodělat? Tisícovka vás může přijít třeba i na milion

Názor
Češi milují slevy a úspory všeho druhu, to je známá věc, se kterou dovedou obchodníci šikovně pracovat. I ti, co neprodávají rohlíky a banány, ale třeba firmy.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když si ale jdete pro pečivo v akci, obvykle táhnete domů tašky plné věcí, které jste vůbec koupit nechtěli, nestačíte je zkonzumovat, takže ve finále ušetříte pár korun, ale proděláte pár stovek. S firmami je to podobné, jen v jiných řádech: Pokud se rozhodnete podnikat, při zakládání takové společnosti s ručením omezeným můžete ušetřit tisíce. A prodělat miliony.

Na založení „eseróčka“ dnes stačí díky platné právní úpravě základní jmění 100 Eur a společenská smlouva, která obsahuje pouze nezbytné náležitosti. Jenže v takové společnosti de facto neexistují třeba hlasy na valné hromadě. Menšinový společník proto firmu ovládá stejnou měrou, jako většinový.

Z praxe znám i případy, kdy se na nás obrátil s žádostí o pomoc klient, který si sice založil s.r.o. o nějakých osm tisíc korun levněji, ale poté, co firma nabyla nemovitý majetek za desítky milionů korun, zjistil, že ji vlastně vůbec neovládá.

PSALI JSME:
Byznys s předzaloženými firmami klesá

I proto už roky neklesá poptávka po ready made, tedy „předpřipravených“ firmách. Za 16 let působení na trhu jsme jich založili a prodali už tisíce. Jenže kromě odborných poradců se na trhu pohybují i „prodavači“, kteří k zakládání firem přistupují stejně, jako k pečivu nebo ovoci.

Neřeší od začátku s podnikatelem jeho očekávání týkající se business plánu nebo nastavení společnosti. Přitom odborná rada například ohledně volby právní formy společnosti může znamenat milionové úspory.

Samozřejmostí by například mělo být, že ready made firma na klíč je naprosto „čistá“, dobré je ale se o tom důkladně přesvědčit. Řada dodavatelů takových společností totiž jejich bezdlužnost a prostotu od závazků pouze různě garantuje a „ručí“ za ni, skutečným argumentem je ovšem pouze audit, jelikož prohlášení auditora má zcela odlišnou vypovídací hodnotu.

PSALI JSME:
Pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat

Společnost s r.o. je sice možné založit již od jedné koruny, takové firmy ale nebývají obchodními partnery vnímány příliš pozitivně a je u nich navíc riziko nemalých nákladů při prodeji části podílu, nebo potřebě zvýšit základní kapitál. Nízký kapitál také může snížit či vyloučit možnost úvěru pro firmu.

Kvalitně předpřipravená firma představuje rychlé a odborné řešení. Tyto společnosti jsou provozuschopné ihned, tedy registrované k dani, s ohlášenými živnostmi, bankovními účty. V ceně služeb bývá také zastoupení před příslušnými orgány a soudy. Není také potřeba splácet základní kapitál, protože byl již splacen při založení a s klientem jej stačí transakčně bezhotovostně vypořádat.

Speciální „vychytávkou“, po níž je poptávka dokonce stále větší, jsou starší společnosti, které se mohou úspěšně hlásit do výběrových řízení. Na odbyt jdou třeba také anonymní společnosti, nebo společnosti vhodné k podnikovým přeměnám. Na nich totiž podnikatel neprodělá: Naopak mu mohou při vhodném užití ušetřit i miliony.

Autor je manažer společnosti Smart Office&Companies ze skupiny Apogeo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na českém trhu přibývá firem vlastněných Slováky, Poláky či Ukrajinci

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru