Pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat

Pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat, dalších 41 procent nevylučuje vstup do podnikání. A téměř každý druhý zaměstnanec, který o změně přemýšlí, zvažuje začíst s podnikáním kvůli potřebě nezávislosti a větší svobody. Vyplývá to z listopadového výzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting.
Pět procent současných zaměstnanců má v plánu mít svůj byznys, dalších 41 procent nevylučuje vstup do podnikání. Foto: Pixabay

Vstup do podnikání zvažují výrazně častěji zaměstnanci malých firem do zhruba 15 zaměstnanců, vysokoškolsky vzdělaní lidé, pracovníci na nižších a středních vedoucích pozicích a zaměstnanci z Prahy.

„V zaměstnání se lidé mnohdy nedokáží realizovat tak, jak by chtěli. Proto také 60 procent možných budoucích podnikatelů uvažuje o alespoň částečné změně oboru, “ říká Lenka Šilerová, výkonná ředitelka HR & ERM agentury Ipsos.

PSALI JSME:
Riziko podnikání. Mladým se do něho prý moc nechce, mohou si vybírat

Ze zaměstnaneckého poměru podle průzkumu pochází 83 procent současných podnikatelů a živnostníků. A i v jejich případě byly motivací ke změně touha po nezávislosti, potřeba svobody a flexibility, případně zajímavá životní příležitost.

„Zhruba polovina z nich s podnikáním změnila obor. Co je ale zajímavější, tak drtivá většina, a to celých 90 procent neplánuje návrat zpět do zaměstnaneckého poměru. Tedy podnikání jim pomohlo se plně realizovat,“ zdůrazňuje Šilerová.

PSALI JSME:
Téměř polovina starších pracovníků se kvůli věku bojí o své zaměstnání

„Strach ze ztráty jistého příjmu trápí zaměstnance při zvažování samostatné výdělečné činnosti nejvíce, uvedlo to 60 procent z nich. Ztráty příjmu se obávají více lidé z větších firem, které mají padesát a více zaměstnanců, a ti, kteří jsou méně spokojeni v současném zaměstnání,“ uzavírá Šilerová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru