Již tak dobrá tuzemská vnější pozice se zlepšuje

Názor
Tradičně příznivá vnější pozice české ekonomiky se v posledních měsících dále zlepšuje, i když samotná data za listopad v případě běžného účtu lehce zaostala za průměrným tržním očekáváním. Běžný účet české platební bilance skončil za předposlední měsíc roku 2020 v přebytku 18,3 miliardy korun a o necelých pět miliard tak zaostal za konsensem. Nicméně v listopadu 2019 byl vykázán deficit, a to ve výši 1,6 mld. Kč.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Běžný účet zaznamenává výrazné meziroční zlepšení prakticky v celé druhé polovině roku 2020. Důvodem je zejména zlepšení situace v zahraničním obchodě. Ten tvrdě doplatil na restrikce spojená s loňskou jarní vlnou pandemie koronaviru.

Následné letní rozvolnění pak na podzim a v zimě nebylo následováno zavřenými hranicemi. Naopak silnější globální poptávka tuzemským exportérům pomáhala. Proti tomu obavy producentů dopadli na slabší investiční aktivitu, která je typicky dovozně náročnější.

Letos významně pomáhá i stabilizace, respektive zlepšující se tendence v bilanci prvotních důchodů, které odráží zejména odtok tuzemských zisků k zahraničním majitelům ve formě vyplacených dividend. Listopadové pasivum ve výši 13,6 miliardy korun bylo o 7,6 mld. Kč menší, než ve stejném měsíci roku 2019.

PSALI JSME:
Přebytek běžného účtu platební bilance se snižuje

Finanční účet vykázal za listopad 2020 příliv kapitálu ve výši 6,9 miliardy korun. Pokud jde o přímé zahraniční investice, těch v čistém vyjádření přiteklo 7,2 mld. Kč, saldo reinvestovaného zisku pak dosáhlo čtyř miliard korun. Na portfoliových investicích byl zaznamenán výraznější odliv ve výši 77,9 mld. Kč, a to hlavně z důvodu redukce pozic zahraničních investorů.

Přebytek běžného účtu dosáhl za prvních 11 měsíců loňského roku vysokých 184 miliard korun po schodku ve výši 178 mld. Kč za rok 2019. Míří tak k nejlepšímu výsledku v historii. Z pohledu české koruny bezesporu jde o příznivé zprávy, které potvrzují naše dlouhodobější vyhlídky počítající s postupným zhodnocováním české měny.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend

×
  1. Brzký konec automobilového průmyslu pošle náš stát ekonomicky na úplné dno. Děkujeme vedení z Bruselu,které preferuje pouze nesmyslné elektrické auto co nemá žádný přínos pro ekologii a pouze zabije pracovní místa v automotive. To elektrické Citigo naši ekonomiku fakt neutáhne a na výrobu potravin vsadilo Polsko takže tudy cesta nevede!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ponechala sazby beze změny, jak se čekalo

Česká národní banka (ČNB) podle očekávání na dnešním měnově politickém zasedání úrokové sazby neměnila. Základní repo sazba tak zůstává 0,25 procenta a změn nedoznala ani diskontní a lombardní sazba (0,05 % a 1,00 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru