Kdo uvidí vědeckou ministryni Langšádlovou, získává bod!

Názor
Zatímco o některých politicích se dá říct, že vystupují na veřejnosti až moc a mohli by kapánek ubrat, o jiných platí, že jsou prakticky neviditelní a objeví se jen tu a tam. Do druhé kategorie patří i Helena Langšádlová z TOP 09. U ní je to ještě vážnější problém, protože je ministryní pro vědu, výzkum a inovace.
Helena Langšádlová patří mezi nejméně známé členy české vlády. Ilustrační foto: TOP 09

Je to jedna z nejznámějších scének z příběhů o Rychlých šípech. Známá parta hodných chlapců jede vlakem, přičemž Mirek Dušín, aby si zpříjemnili cestu, vyhlašuje soutěž: „Kdo uvidí nejdříve někde koně, získává bod.“ Možná by stálo za to vyhlásit podobnou soutěž, celonárodní, jen s poněkud pozměněným zadáním: „Kdo uvidí nejdříve někde ministryni Langšádlovou, získává bod.“

Nejvíce se tomu nejspíš zasmějí ti, kteří se na celou vládu Petra Fialy (ODS) dívají od samého počátku hodně kriticky a pokládají koaliční ministry za neschopná individua. A lídr nesilnějšího opozičního uskupení Andrej Babiš (ANO) bude moct dál vykřikovat, že ministři nesedí na svých židlích, aby pomáhali lidem, ale především sami sobě.

Pokud se vládě dlouhodobě vyčítá, že nedokáže komunikovat s veřejností, je právě Langšádlová ukázkou toho, že tato kritika je oprávněná. A není se co divit, když mezi politiky TOP 09 roste nespokojenost s její prací a prezentací, jak o tom psaly například Seznam Zprávy, a že by mohla být poměrně brzy nahrazena novou tváří.

PSALI JSME:
Umí se čeští vědci pochlubit se svými úspěchy?

Podle posledního zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) patří právě Langšádlová mezi nejméně známé politiky. Celých 67 procent obyvatel ji nezná. Ano, někteří ministři na tom jsou ještě hůř, především ministr pro legislativu Michal Šalamoun (za Piráty, pozn. aut.).

Jenže to je jiná kategorie, tento ministerský post je významně předurčen k tomu, aby dotyčná osoba seděla dlouhé hodiny v kanceláři nad návrhy zákonů a předpisů.

Helena Langšádlová a její PR tým mají mnohem větší prostor pro „tvůrčí politickou svobodu“. Může veřejnost pravidelně zásobovat informacemi o různých vědeckých záměrech a poznatcích, nebo ukazovat, jak se snaží pomáhat mladým vědeckým nadějím. A tak dále. Má zkrátka spoustu možností, jak být na očích.

To samozřejmě neznamená, že musí být jako Babiš, který se ve veřejném prostoru vyskytuje téměř nepřetržitě, a to ve dne i v noci, doma i u moře či na horách. Ostatně právě expremiér je jediným z vrcholových tuzemských politiků, u něhož podle už citovaného průzkumu CVVM v kategorii „Nezná“ svítí čistá nula. To znamená, že není neznámý pro žádného občana České republiky.

PSALI JSME:
Babiš jakoby nečetl Švejka. Už i ČSSD žádá jednodušší zdanění piva

Langšádlová neviditelnost je o to tristnější, že pro vládní kabinet je právě věda jednou z priorit. „Věda, výzkum, vývoj a inovace jsou jednou ze zásadních investic do budoucnosti naší země, její prosperity a konkurenceschopnosti, kvality života všech jejích obyvatel i soudržné a zároveň odolné společnosti,“ píše se mimo jiné v programovém prohlášení vlády.

A dále: „Česká republika musí mít ambici zařadit se mezi evropskou špičku v oblasti excelence, vědy, výzkumu a inovací, a to v celém spektru oborů. Prostřednictvím vědy a výzkumu posílíme kritické myšlení a schopnost chápat svět v širších souvislostech a přispějeme ke společnému vnímání reality kolem nás.“

Z pohledu „posíleného kritického myšlení“ a „chápání světa v širších souvislostech“ se dá dosavadní činnost ministryně Heleny Langšádlové, veřejná prezentace její práce a politické vystupování hodnotit jako jeden velký omyl.

PSALI JSME:
Programové prohlášení vlády: Příliš zajíců naráz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Marek Loula novým členem představenstva ČSOB

ČSOB s předstihem informovala portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o chystaných změnách ve svém vedení. Od září letošního roku do představenstva nastoupí Marek Loula, současný člen představenstva na …

Jaroslav Rychna posiluje vedení Buřinky

Čtvrtým členem představenstva Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) se stal Jaroslav Rychna. Ve firmě působí od roku 2016 a nově se stává vedoucím divize informačních technologií. O novém personálním …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB