Kdo zaplatí obecní byty podle představ ČSSD? Developeři, ale především běžní kupující

Názor
Návrh zákona z dílny poslanců sociální demokracie, podle nějž by developeři měli mít povinnost přenechat městům a obcím 25 procent postavených bytů za takzvané nákladové ceny, znovu ukázal, jak moc jsou někdy politici odtrženi od reality.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Není divu, že tenhle ekonomický nesmysl vyvolal mezi odborníky bouřlivou diskusi. Naštěstí se ještě neprojednává ve Sněmovně, ČSSD jej představila jen na tiskovce.

Je symbolické, že se konala v Lidovém domě, za který vládní strana na základě pravomocného rozhodnutí soudu dluží rodině Altnerových mnoho milionů. Pořádnou sekeru by totiž mohl zatnout i do trhu s bydlením.

Podle sociálnědemokratického poslance Jana Birkeho by tento povinný odvod nemovitostí snížil cenu bytů, a to až o třetinu. Ekonomové mu ale obratem vmetli, že by to nutně muselo být právě naopak.

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank mu připomněl, že pokud by developer dosáhl u čtvrtiny stavěných bytů nulové marže, musel by o čtvrtinu zvýšit marži u ostatních bytů. Výsledkem by tedy podle něj bylo citelné zvýšení ceny tržně prodávaných bytů. Jinými slovy – obecní byty by dotovali nejen developeři, ale také běžní kupci.

PSALI JSME:
Bydlení v Evropě zdražuje. Česko je šesté nejrychlejší v růstu cen

Člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda zase upozornil na značný korupční potenciál přidělování takhle snadno získaných obecních bytů. „Obecní zastupitelstva získají bezpracně majetek, s nímž budou moci nakládat zcela netržně, čili třeba právě přidělovat byty na bázi korupce,“ napsal.

A analytik společnosti Natland Petr Bartoň rovnou natvrdo řekl to, co my z branže dobře víme: „Nákladové ceny staveb, které by radnice platily, se v posledních letech výrazně přiblížily prodejním cenám. Takže představa, že města a obce takto pod cenou znárodní soukromě vybudované byty, je mylná.“

Důležitá je ale ještě jedna věc, na kterou politici ve snaze získat nějaké ty body u voličů nejspíš zapomněli. Stavební řízení u nás může trvat i deset let. I kdyby se jim zákon podařilo prosadit proti zdravému rozumu (což by rozhodně nebylo poprvé – pozn. aut.), legislativní proces zabere v průměru rok a půl.

A byty se nakonec musí také skutečně postavit, nejen odhlasovat. To obnáší od prvního výkopu po kolaudaci řekněme dva roky. Takže i kdyby už teď začala zastupitelstva sestavovat pořadníky na tyhle sociální (nebo spíš socialistické) byty, budou první z nich k nastěhování někdy začátkem roku 2034…

Autorka je vedoucí obchodního oddělení společnosti Natland Real Estate
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrušení daně z nabytí nemovitosti: S třinácti miliardami v kapse lidé naloží podle svého

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud by ve čtvrtině domu bydlela čtvrtina sociálně nepřizpůsobivých, tak by horko těžko hledali kupce na zbytek domu. Do zbytku by museli dát do nájmu podobné nájemníky a vlastně by vznikala nová gheta. Cena starých bytů v ostatních lokalitách by raketově vzrostla.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Premiér Fiala zapomněl na normativy

Premiér Petr Fiala se na středeční tiskové konferenci dopustil zásadního „kiksu“. Slíbil totiž proplácet náklady na bydlení nad hranici třetiny příjmů domácnosti. To vláda skutečně činit může – a také v řadě případů …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.