Makroekonomická prognóza (6.): Hypoteční trh nepatrně ožívá

Vítejte u šestého dílu Tématu týdne, v němž čerpáme z aktuální makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) pro třetí čtvrtletí letošního roku. Dnes se zaměříme na hypotéky. Hypoteční trh je, jak uvedla ČBA, od poloviny minulého roku ve výrazném útlumu a počet sjednaných hypoték se dostal na nejnižší hodnotu za poslední dvě dekády.
Hypoteční trh je od poloviny minulého roku ve výrazném útlumu a počet sjednaných hypoték se dostal na nejnižší hodnotu za poslední dvě dekády. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Od března letošního roku však pozorujeme mírné ožívání, ačkoli za první polovinu roku objem nově poskytnutých hypoték poklesl o 56 procent. To souvisí i s vysokou srovnávací základnou roku 2022, kdy byly objemy poskytovaných hypoték stále relativně vysoké,“ uvedla asociace ve své aktuální prognóze. Dle statistik České národní banky (ČNB) byly v první polovině roku poskytnuty hypotéky v objemu 48 miliard korun, což je nejnižší hodnota za posledních deset let.

Ačkoli hypoteční aktivita bude v následujících měsících patrně již příznivější, a to i vzhledem k uvolnění limitu DSTI (poměr měsíční splátky k měsíčnímu příjmu žadatele/ů o úvěr, pozn. red.) ze strany ČNB, stále půjde v kontextu předcovidových let o slabší aktivitu, jelikož úrokové sazby setrvávají na úrovních kolem šesti procent.

Nové spotřebitelské úvěry podle ČBA v letošním roce vesměs stagnují a objem nových úvěrů poskytnutých v letošním roce se pohybuje kolem 50 miliard korun, stejně jako v roce minulém. Průměrná úroková sazba se v posledním roce nachází mírně pod desetiprocentní hranicí.

Asociace rovněž informovala o růstu vkladů domácností, který ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně zrychloval a v červnu rostl meziročním tempem 5,7 procenta. Nadále lze pozorovat přesun prostředků domácností z běžných účtů s nízkým úročením ve prospěch vkladových účtů, které nabízejí příznivější úrokovou sazbu kolem šesti procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB