Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Názor
Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta y/y). To však bylo z části dáno technickými faktory. V prosinci podle nás inflace opět zrychlí nad tři procenta, v jejichž blízkosti zůstane i v první polovině roku 2024.
Předpokládá se, že Evropská centrální banka sníží své úrokové sazby až na konci příštího roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jádrová inflace podle nás zůstane nad třemi procenty dokonce po téměř celý příští rok. Právě její setrvačnost s ohledem na silný růst mezd a oživení spotřeby domácností je klíčovým důvodem, proč předpokládáme, že Evropská centrální banka sníží sazby až na konci příštího roku. Na rozdíl od tržních kontraktů, které implikují pokles již ve druhém čtvrtletí.

Finální údaje PMI v eurozóně za listopad byly revidovány směrem nahoru ve zpracovatelském průmyslu. To jen potvrzuje, že by se předstihové indikátory v eurozóně měly již pomalu odrážet ode dna, byť stále zůstávají na velmi nízkých úrovních. Listopadové šetření Evropské komise ukázalo na zhoršení důvěry v průmyslu, které však vyvážilo zlepšení důvěry ve službách a u spotřebitelů.

PSALI JSME:
Inflace v eurozóně překvapila výraznějším poklesem

ISM index v USA naopak zklamal, když v listopadu stagnoval na 46,7 b. (vs. konsensus 47,8 b., pozn. aut.). Pozornost investorů směřovala k vyjádřením šéfa americké centrální banky Jeroma Powella. Již během týdne však finanční trhy výrazně zvýšily očekávání ohledně poklesu úrokových sazeb v příštím roce.

První krok v plné výši očekávají, stejně jako my, v květnu. Dolarové sazby během týdne klesly o 20-30 bazických bodů dle splatnosti, přičemž ty eurové klesly trochu výrazněji. Dolar tak zřejmě i díky tomu vůči euru v týdenním srovnání výrazně posílil o 0,8 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hrozí Spojeným státům zhoršení ratingu a nakonec i bankrot? Investor Buffett nesouhlasí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB