Mladí Češi jsou zvyklí se zadlužit v rámci rodiny, starší si na rekonstrukce raději půjčují v bance nebo u stavební spořitelny

Rekonstrukce domácnosti nebo rodinného domu není zrovna levnou záležitostí a málokomu se náklady s ní spojené podaří pokrýt z vlastních úspor. Výsledky průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny ukázaly, že zatímco mladší generace si potřebné finance na rekonstrukci či úpravy vlastního bydlení půjčuje nejčastěji v rámci rodiny, lidé nad 30 let raději zajdou pro půjčku do banky nebo do stavební spořitelny. Necelé jedno procento Čechů pak financuje rekonstrukci bydlení z peněz od nebankovní instituce.

Co se mladší generace týče, nejvíce se lidé v rámci rodiny zadlužují ve středních Čechách a na severní Moravě, naopak nejméně si od svých rodičů nebo příbuzných půjčují mladí na východě Čech. Tuto možnost financování rekonstrukce přitom častěji volí muži než ženy (29 % oproti 22 %).

Lidé ve věku 30 až 44 let si oproti tomu na úpravy svých domácností nejčastěji půjčují buď v bance (24 %) nebo u stavební spořitelny (13 %). Financování rekonstrukce u bankovní instituce přitom volí nejčastěji lidé v severozápadních Čechách a obyvatelé menších měst. Stavební spořitelny jsou oproti tomu nejčastější volbou financování ve východních Čechách a v malých městech do 5 000 obyvatel.

„Úrokové sazby jsou dnes historicky nejníže, půjček na bydlení se proto nemusí bát ani mladší generace. Samozřejmě lze rekonstrukci bytu či domu financovat různými způsoby, ale například my umíme na rekonstrukci půjčit až 700 tisíc korun bez zajištění. Nicméně ze zkušenosti víme, že si lidé nejčastěji berou úvěry ve výši okolo 400 tisíc korun a rekonstruují z nich hlavně koupelny a kuchyně,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Jak průzkum dále zjistil, zlomek Čechů využívá při financování rekonstrukce svého sbydlení také nebankovní instituce. Tyto jsou výrazně oblíbenější na severní Moravě, kde by je využilo přes 3 % respondentů.

Téměř polovina všech respondentů (44 %) se přitom odmítá kvůli rekonstrukci bydlení jakkoliv zadlužit, proto 22 % lidí raději v současné době nic nerekonstruuje. Jedná se zejména o ženy, seniory a lidi z měst, která mají 20–99 tisíc obyvatel. Zbylých 22 % respondentů provádí rekonstrukce či úpravy svého bydlení pouze z vlastních úspor. Nejvíce dotázaných, kteří provádějí úpravy „na vlastní triko“, je ze severovýchodních Čech, kde tuto odpověď zvolilo celých 39 % respondentů.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru