Nafta příští týden skokově zdraží

Vláda se ocitá v tísni kvůli hlubšímu schodku rozpočtu, než jaký sama předpokládala. Na dani z mimořádných zisků, například bank, vybere o řád méně, než s čím počítala. Proto pospíchá a hledá miliardy doslova, kde se dá.
Řidiči „dieselů“ se musí v příštím týdnu připravit na skokové zdražení motorové nafty, až o dvě koruny na litr. Kdo chce ušetřit, může se naftou předzásobit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Navýšení spotřební daně z nafty, které tento týden posvětil Senát, tak podle všeho začne platit už příští týden v úterý, tedy nezvykle rychle. Řidiči „dieselů“ se tak musí v příštím týdnu připravit na skokové zdražení motorové nafty, až o dvě koruny na litr. Kdo chce ušetřit, může se naftou předzásobit.

Opatření by tak letos přineslo veřejné kase zhruba čtyři miliardy korun navíc. Pomůže tedy stabilizovat veřejné finance, byť jen poměrně zanedbatelně. Přesto takový zásah dává smysl. Daň se vrací na úroveň z doby před loňským červnem.

Tehdy vláda rozhodla spotřební daň z pohonných hmot snížit z důvodu historicky rekordních cen paliv. Od té doby však paliva, která rekordně zdražily důsledky vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, dramaticky zlevnila, v případě nafty až o bezmála 20 korun na litr.

Navrácení daně na původní úroveň, tedy o 1,50 koruny na litr výše, bude znamenat skokové zdražení nafty, a to o 1,80 až dvě koruny na litr. Čerpadláři totiž zohlednění také vyšší DPH. Někteří se budou snažit situace využít k navýšení marží pod záminkou zvýšení daně.

Z aktuálních dat Evropské komise plyne, že Česko má nyní čtvrtou nejnižší cenu nafty v EU. Levněji ji tankují pouze na Maltě, v Bulharsku a v Rumunsku. Pokud by se nyní zvýšila daň z nafty průměrně o 1,80 na litr, Česko bude mít šestou nejnižší cenu nafty.

V pomyslném žebříčku zemí EU podle nejnižších cen nafty se před něj totiž dostanou ještě Litva a těsně také Polsko. Ceny na Slovensku, v Maďarsku, Německu či Rakousku budou i nadále vyšší než v ČR. Cena nafty v Česku bude však oproti naftě v Polsku dražší jen zhruba o 60 haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. IJ Illetško Jaroslav

  Tato vláda podle mě přešlapuje a neví co dělat . Sice nafta skokově zdraží asi dvě koruny ze začátku, ale obávám se , že postupně půjde nahoru . Mělo by se to objevit v inflaci a stát opět před koncem roku nezíská ze zvýšeného nákupu zboží a potravin dost velký zisk . Za Babiše se jednalo až o 10miliard . Tato vláda sice získá jakoby 4 miliardy , ale v konečném součtu , protože bude muset dělat různá opatření , tento předpoklad se jí rozplyne . Vypadá to , že opět se vrátíme k inflaci nad 10%.

 2. Jo Josef

  Novináři pořád jenom předhazujou že máme levné PHM, proč nenapíšou kolik litrů nafty nebo benzinu si pořídíme z průměrné výplaty? To nejde. To už by tak jásavě nevypadalo.
  .

 3. Ma Martin

  A kolik je v Rakousku nebo Nemecku prumerna mzda? To uz by se do clanku nehodilo ze?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB