Německému vývozu se dařilo, evropský maloobchod zklamal

Názor
Německému zahraničnímu obchodu se v červnu dařilo nad očekávání dobře. Tamní obchodní bilance skončila v přebytku 6,4 miliardy eur, což bylo výrazně více, než měsíc před tím a mnohem více, než se čekalo (konsensus počítal s přebytkem pouze 0,2 mld. eur, pozn. aut.).
Napříč celou Evropou začínají být stále více patrné známky slábnoucí poptávky. Ta je výsledkem vysoké inflace, která snižuje kupní sílu domácností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pozitivně překvapila hlavně hodnota německého vývozu, která byla meziměsíčně vyšší o 4,5 procenta, když se čekal růst o jedno procento. To může být pozitivní indikace ohledně červnového vývoje tamního průmyslu. Za částí vyšší hodnoty vývozu však budou pravděpodobně stát vyšší ceny průmyslového zboží.

Dynamika importu zpomalila naopak více, než se čekalo. Výrazně směrem k lepšímu byl navíc revidován údaj za květen. Podle revidovaných dat tak květnový zahraniční obchod Německa dosáhl přebytku 0,9 miliardy eur, zatímco předchozí odhad hovořil o schodku ve výši jedné miliardy eur.

PSALI JSME:
Tradiční motor Evropy, Německo, se zadrhnul

Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu poklesly meziměsíčně o 1,2 procenta oproti očekávané stagnaci. Meziměsíční pokles byl zaznamenán ve všech sledovaných kategoriích maloobchodního zboží. Zatímco v květnu byly tržby meziročně vyšší o 0,4 procenta, v červnu již klesaly o 3,7 procenta.

Napříč celou Evropou tak začínají být stále více patrné známky slábnoucí poptávky. Ta je výsledkem vysoké inflace, která snižuje kupní sílu domácností. S blížící se zimou navíc sílí obavy ohledně dodávek ruského plynu v situaci, kdy evropská ekonomika pravděpodobně balancuje na hraně recese.

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny projevila ve druhém čtvrtletí překvapivou odolnost

Ceny průmyslových výrobců v eurozóně nadále rostly rychlým tempem. Meziměsíčně se v červnu zvýšily v průměru o 1,1 procenta, což bylo jen nepatrně nad tržním konsensem (+1,0 %). O dvě desetiny dolů byl pak revidován květnový růst (z 0,7 % na 0,5 %).

Za červnovým vzestupem cen v průmyslu stály především dražší energie. V meziročním vyjádření sice zdražování nepatrně polevilo z 36,2 procenta na 35,8 procenta, to však bylo dáno pouze vyšší srovnávací základnou.

PSALI JSME:
Rostoucí napětí mezi USA a Čínou je pro trhy dalším strašákem

Nálada na finančních trzích se zlepšila, když se návštěva Nancy Pelosiové na Taiwanu obešla bez konfliktu. Evropské akciové trhy tak ve středu rostly a zmírnění rizikové averze pomohlo i společné evropské měně. Euro po velkou část dne vůči americkému dolaru sílilo, po otevření amerických trhů však došlo ke korekci.

Koruna ve středu po celý den bez větších pohybů setrvala poblíž 24,65 CZK/EUR, zatímco polský zlotý a maďarský forint posílily. Ceny energetických komodit rostly, když uskupení OPEC+ s platností od září rozhodlo o zvýšení dodávek ropy o 100 tisíc barelů za den, což je méně, než se čekalo.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst německého průmyslu výrazně zpomalil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB