Německý ústavní soud zarazil plán Scholzova kabinetu

Jak nevídané, že v Německu má zbytky zdravého rozumu alespoň někdo, totiž tamní ústavní soud. Tento týden rozhodl zarazit plán Scholzova kabinetu využít v přepočtu 1 500 miliard korun veřejných peněz na boj s klimatickou změnou.
Německý ústavní soud se tento týden rozhodl zarazit plán Scholzova kabinetu využít v přepočtu 1 500 miliard korun veřejných peněz na boj s klimatickou změnou. Ilustrační foto: wikipedia.org, Olaf Kosinsky – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0 de

Německo je už nyní globálně příliš malým emitentem škodlivin, aby mohlo jakkoli zásadněji klima ovlivnit – byl by to boj s větrnými mlýny. Soudci z Karlsruhe správně upřednostnili blaho a životní úroveň budoucích generací a odmítli je sobecky zadlužovat generací současnou.

Jde o další ránu německému zelenému mámení, které je nejvíce bezohledné právě vůči dnešním dětem, a zejména těm ještě nenarozeným. Spočívá totiž v tom, že se má nyní největší evropská ekonomika v důsledku připravovat o svoji konkurenceschopnost a německé veřejné finance postupně o svoji udržitelnost.

Oboje může dramaticky snížit životní úroveň dalších generací. Připomeňme, že Německo je výrazně zadluženější než Česko, o němž přitom někteří tuzemští politici už pár let tvrdí, že má rozvrácené veřejné finance, ba málem bankrotuje. A Německo je tedy podle nich v pohodě?

Kdo je na tom ještě hůř

Ne, ani Německo nemá veřejné finance v rozvratu, tím méně v bankrotu. Ale přesto se nad jeho ekonomikou nevídaně zatahuje. Němci snad i proto hledají národy, jež jsou na tom ještě hůře. Všimli si Česka. To je podle několik dní starého článku předního německého deníku Die Welt „nemocným mužem Evropy“.

Alespoň z ekonomického hlediska. Jako jediný ze států EU se dosud makroekonomicky nezotavilo z pandemie. Německo na tom ale není o tolik lépe a vlastně na nepříznivém stavu českého hospodářství nese zásadní podíl. Pokud je Česko „nemocným mužem Evropy“, nakazilo se právě od Německa.

O snad žádné jiné zemi EU nelze tak přesvědčivě jako o Česku říci, že je z energetického hlediska 17. spolkovou zemí Německa. Takže Česko prakticky nejvíce ze všech doplácí na nezvládnutou německou energetickou transformaci, tzv. Energiewende.

Energiwende a také zelená agenda EU, které pramení z do značné míry stejného myšlenkového a světonázorového zdroje, představují klíčové důvody churavění jak německé, tak zprostředkovaně i české ekonomiky.

Vždyť třeba největší německá automobilka Volkswagen pozastavuje nábor nových zaměstnanců. Zatím ani nestanovila, do kdy má opatření trvat. Jde o další viditelný příznak, že německý, ba evropský autoprůmysl čelí závažné ztrátě konkurenceschopnosti. V září německá vláda ukončila dotační podporu při pořizování firemních elektrovozů.

Přitom bez dotací na tom výrobci elektroaut v Německu budou ještě hůře než dosud. O čemž svědčí i nedávné oznámení Volkswagenu, že nebude stavět továrnu na baterie do elektrovozů, gigafactory, o niž usilovalo i Česko. Fialova vláda pro továrnu dokonce vyčlenila prostor dosavadního armádního letiště Plzeň-Líně.

Evropský autoprůmysl v čele s tím německým se ocitá v kleštích drahých energií na jedné straně a dusivé regulace výroby aut se spalovacím motorem v podání Bruselu na straně druhé. Za drahé energie může kromě války na Ukrajině zejména zmíněná zelená agenda EU, resp. cesta k uhlíkové neutralitě roku 2050, známá jako Green Deal. A zčásti jsou drahé energie důsledkem Energiewende, jež největší evropskou ekonomiku letos dovedla k vypnutí už všech svých jaderných reaktorů.

Čínská továrna za humny

Další problém pro Evropu, Německo i Česko představuje vzmach asijské, hlavně čínské konkurence, třeba v elektromobilitě. Největší čínský výrobce elektroaut (a po americké Tesle druhý největší na světě, pozn. aut.), automobilka BYD, postaví svůj první závod v Evropě v Maďarsku.

To vše právě v době, kdy Volkswagen razantně škrtá, neboť absolutně nezachytil trend elektromobility a nedokázal zároveň v Bruselu ubránit vozy se spalovacími motory před oním zeleným mámením.

Přitom z hlediska objemu globálních emisí je jedno, zda v EU kompletně jezdí auta se spalovacími motory, nebo kompletně elektroauta. Globální emise budou plus minus stejné. Vždyť veškerá auta se spalovacími motory v EU se na globálních emisích podílejí z jednoho až dvou procent.

A elektroauto je náročné na emise při výrobě a částečně i provozu, zejména je-li napájeno elektřinou vyrobenou z uhlí. Teď tedy, zdá se, budou v EU jezdit více a více elektroauta. Ovšem dost možná hlavně ta čínská.

Úpis sponzorovi Hamásu

O Německu se ještě před pár lety říkalo, že má vše – zejména energetickou a přistěhovaleckou politiku – promyšlené a že vše zvládne. Teď se na 15 let upsalo Kataru, sponzoru Hamásu, k odběru plynu, neboť si povypínalo jaderné elektrárny. Ulicemi mu pochodují masy propalestinských antisemitů, které zjevně nedokázalo začlenit.

Automobilový průmysl se mu vinou nezvládnuté energetické přeměny a zelené ideologie hroutí v přímém přenosu. Číňané mu „za humny“ staví svůj první evropský závod na elektroauta. Teprve po více než 30 letech plně doceníme prozíravost britské premiérky Thatcherové, jež oponovala znovusjednocení Německa. Asi již tehdy tušila, že Němci nečiní malé chyby.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 21
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. rkkk

  No spíš než z pandemie se naše ekonomika ještě nezotavila z nevhodných opatření našich politiků proti ní.

 2. Nada

  CHcete vládnout?Musíte vědet komu a jak.Zrušte Agentury vysavaj peníze státu.Chcete poradit jsem tady abych vám poradila.

 3. Nada

  Hlavně nečekejte,že když budete podskakovat těm co si to nezaslouži.že vás EU-odmění.Vládnout je třeba odstranit lži,mafii,drogy přiživniky všeho druhu

 4. Ing.Mysík

  Evropa jenom přešla politicky k socialismu a tupě opakuje klasické socialistické sebevražedné kroky. Ideologie nad ekonomikou, naivní ideály nad realitou, rozhazování peněz těch druhých až do bankrotu. Nadšení svazáci v ulicích řvoucí o vnitřním nepříteli. Vyhazování z práce za nesprávné názory…….. Nic nového.

  • Míra

   Strávil jsem půl života v socializmu, tedy vám musím ve všem, o čem píšete, dát za pravdu.

  • Míra

   Vystudoval a pracoval jsem za socializmu a musím vám dát za pravdu. Je to tak.

  • Míra

   Musím vám dát za pravdu. Za socíku jsem vystudoval i pracoval, vím o čem je řeč.

 5. Henry

  Celý Green Deal má jediný účel,ožebračit Evropany a zničit evropskou ekonomiku.Do politických funkcí se bohužel dostaly různé kreatury,jako korupčníci,placení našimi nepřáteli,levičáci s totalitními manýry,psychopati,pseudohumanisté a užiteční idioti.Tato směsice lidského odpadu je pro každou společnost smrtelná.Jen se obávám,že na léčbu této rakoviny civilizovaným způsobem už je pozdě.

 6. Jan Dressler

  Zcela zavádějící článek. Zmiňované rozhodnutí je o obcházení dluhové brzdy v rozpočtu. V jiném, pro ochranu klimatu zásadním rozhodnutí, zakazuje ústavní soud zadlužovat příští generace nikoliv vynakládáním veřejných prostředků, nýbrž oddalováním účinných opatření na ochranu klimatu tak, aby se s nimi musely vypořádávat až další generace.

  • Jindřich Mitter

   Nic z toho, co pan Kovanda píše se nedá označit jako nepravdivé.

 7. Laco

  Hamás by stvořen tajnými službami USA, Velké Británie a Izraele jako opoziční ozbrojená organizace Arafatově Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). V současné době se stal ozbrojenou odnoží Muslimského Bratrstva a je ekonomicky, vojensky a finančně podporován především Katrem a Tureckem, členem to NATO. Dle mluvčího Hamás značná část výzbroje Hamásu pochází z Ukrajiny.

  Suma sumárum, Německo obchoduje se sponzorem teroristické organizace. V demokracii vše možné. Evropskou demokracii již v roce 1992 Fidel Castro nazval fašismem.

  • Tereza

   Tak samozřejmě že pochází z Ukrajiny, když jim to tam Rusko přesune 😀 Ty asi nebudeš neostřejší tužka v penále. jasně no, Fidel Castro 😀 samozřejmě, že to tak nazývá 😀 😀 😀

 8. Tereza

  Jako reálně když vycestujete do opravdového světa, pocítíte, že skutečně k životu tak moc nepotřebujete, opravdu vám bude vadit dočasné snížení životní úrovně (kterou představuje zbytečné spotřební zboží apod?) Vždyť panebože za to, že budeme zdravější, dýchat čerstvý vzduch, jíst netoxické ryby, nerakovinotvorné pesticidy apod, přece stojí za to, vždyť to je také zvýšení životní úrovně !! V tom zbytečném se ubere a v tom na čem záleží se přidá. Tak sakryš kde to jsme? Ona ne každé ekologické téma je pro nás neproveditelné. Spousta věcí se udělat dá.

  • Petr

   Spousta ekologických věcí se dá udělat zadarmo. Jenže o ně není zájem, protože se na to nedají cucat dotace.

  • Veronika

   Vy, by jste se měla vyšetřit. Dožijte si laskavě svůj zvracený sen a nepokládejte blbé otázky. Takže, srovnáme si to co jste napsala:
   1, Dočasné snížení životní úrovně
   – ti co bydlejí v panelácích, hrozně rádi přispějí té „černé díře,“ ala dotace na solární panely.
   – všichni si hrozně rádi koupí elektromobily, pro které a řekněme si to upřímně.. je CR prilis zaostala nez, aby zde pro ne bylo misto.
   – když je řeč o alternativních energií… je fajn pokácet lesy a všude možně postavit ne-zrovna efektivni solární panely či „větrníky,“ koneckonců.. do lesa si můžeme zajít v zahraničí.
   – v době, kdy je inflace a na místo snižování ji stát ještě více umocňuje, je určitě ideální hledat alternativu elektřiny za každou cenu, obvzláště ti v panelácích.
   2, Čemu říkáte „zbytečné spotřební zboží ?“
   – není to náhodou to zboží, které neumíte ovládat ??
   – není to náhodou to zboží, které si už lidé kolikrát nemůžou dovolit, kvuli stagnaci platů, zvyšující se inflace a přemaržovaného produktu ??
   3, Zdravější, čerstvý vzduch, netoxické ryby, pesticidy etc ??
   – jasně, budeme žít skoro v jeskyni, ideálně dle Terezy na stromech a kochat se čerstvým vzduchem, neprodejné půdy pro další fabriky a sklady, neprodejných služeb so zahraničí, apod. ??
   — Vy zapomínáte na jednu důležitou věc, že i kdyby se ta deb*lní němčourská rétorika povedla, tak nás Čína 100x více a minimálně, zasype sajrajtem, že Vám ten sen nevydrží ani na jeden nádech.

  • Oldřich

   Bohužel s Vám nesouhlasím. Ti „milí“ pánové, co řídí tento svět, nechtějí nic jiného, než pozabíjet 80 % civilizace. A k tomu vedou různé cestičky a jedna z nich je pseudo Greendeal, další pak hladomor, očkování, 15 minutová ekonomika, digitální měna, řízená invaze migrantů,… My (Evropa) budeme mrznout, hladovět a umírat (a zbytek světa se nám bude smát). To je ten jejich konečný cíl. A přitom na tom ještě pohádkově vydělají. Stačí se jen dobře dívat kolem sebe a přemýšlet. Klidně můžete nesouhlasit, tím se na podstatě věci nic nemění. Hezkou neděli.

 9. Radek

  Němci nečiní malé chyby! Tak tohle tesat do kamene. V moderních dějinách dvě strašlivý války a k tomu socialismus. Dobře popsáno!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB