Novinky v osobních financích: Půjčky na snížení energetické náročnosti domácností

Když dělají dva totéž, není to vždy totéž, ale posuďte sami. Řada lidí kvůli cenám energií chce ušetřit na jejich spotřebě, a proto si pořizují třeba tepelné čerpadlo, nebo ve svých domácnostech hledají energeticky úsporná řešení, jakým může být třeba pořízení nové ledničky s menší spotřebou. Tento týden nás na toto téma zaujaly dvě tiskové zprávy ze světa osobních financí.
Půjčku mohou lidé využít na například na výměnu oken a vstupních dveří, zateplení domu apod. Ilustrační foto: Pixabay.com

Služba Zonky, která je postavena na půjčování a investování mezi lidmi navzájem, informovala, že do své nabídky zařadila novou půjčku na šetrné bydlení. Klientům ji poskytuje s pevnou úrokovou sazbou 5,99 procenta ročně na věci, které lidem pomohou snížit náklady na energie v domácnosti. Sjednat si půjčku mohou klienti jednoduše během několika minut na webových stránkách služby.

Půjčku mohou klienti využít na koupi tepelných čerpadel a kotlů, výměnu oken a vstupních dveří, zateplení domu, zřízení zelené střechy nebo pořízení fotovoltaické elektrárny, pro instalaci nabíjecí stanice elektromobilů, stínící techniky nebo větrání s rekuperací, ale také pro nákup technologií na využití dešťové vody nebo tepla z odpadní vody.

Společnost Provident Financial informovala, že spustila podzimní komunikační kampaň, která vychází z aktuálních potřeb zákazníků a jejímž hlavním motivem je financování drobných investic do energeticky úsporných řešení v domácnosti. Stále více lidí podle firmy využívá menší půjčky na financování drobných oprav, rekonstrukcí i investic do snížení spotřeby energií.

K hlavnímu akvizičnímu produktu Půjčka 10+1, se kterou zákazník splácí půjčku deset měsíců a přeplatí pouze jednu splátku, společnost nyní přidala možnost odložit si až dvě splátky na později. Tím se firma snaží reagovat na větší poptávku zákazníků po flexibilitě splácení a ujištění, že jim poskytovatel půjčky vyjde vstříc, když je třeba.

Česká bankovní asociace představila výsledky svého Hypomonitoru, který zachycuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry. Ty v září poskytly hypoteční úvěry za 13,6 miliardy korun. Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v září téměř o 90 procent vyšší, meziměsíčně se však snížil o 3,5 procenta.

O svém Indexu hypotečních úvěrů informovala rovněž společnost Broker Consulting. V září zaznamenal hodnotu 5,69 procenta, což je oproti předchozímu měsíci nepatrný nárůst o 0,1 procentního bodu. Tento vývoj naprosto odpovídá trendu letošního roku, kdy jsou sazby u hypoték od ledna 2023 stabilní a po celou dobu se drží v rozmezí 0,5procentního bodu.

Společnost Mastercard, se ve své aktuální tiskové zprávě ohlíží za uplynulou letní turistickou sezónou. Ze studie Mastercard SpendingPulse vyplývá, že Češi letos v létě mnohem více cestovali a dopřávali si v restauracích. Od počátku června do konce srpna stouply tržby v restauracích o 11 procent a v hotelích o osm procent v porovnání se stejnými třemi měsíci v loňském roce.

Příklon k zážitkové ekonomice je podle studie vidět i na datech napříč Evropou. Dvouciferná meziroční tempa růstu letních tržeb v restauracích vykázalo například Německo (o 14 %) nebo Francie (o 13 %). V Maďarsku během červencové Velké ceny Formule 1 vyskočily útraty za ubytování o 27 procent a v restauracích dokonce o 31 procent v porovnání s loňským závodem seriálu mistrovství světa.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB