Obliba kreditních karet mírně klesla, Češi jich loni měli doma 1,84 milionu

Počet splátkových kreditních karet, které vlastní lidé v České republice, činil na konci roku 2016 celkem 1,84 milionu. Jejich počet se tak meziročně snížil o 45 tisíc. Zároveň se snížil počet karet, na kterých je evidovaný dluh po splatnosti, ale minimálně rok nebyly použity a zároveň na nich nebyla minimálně rok zaplacena žádná splátka závazku. Počet těchto karet, u kterých existuje vysoké riziko, že na ně jejich majitelé zapomněli, se meziročně snížil o třetinu na 29 tisíc. Vyplývá to ze statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

„V kategorii kreditních karet s nesplácenými závazky se nacházejí na jedné straně karty, o kterých jejich majitelé vědí, ale z jakéhokoli důvodu je vědomě nesplácejí, a na druhé straně právě kreditní karty, na které jejich majitelé skutečně zapomněli,“ říká Romana Knyblová, projektová manažerka portálu www.kolikmam.cz. Právě zapomenuté kreditní karty přitom mohou spotřebitele dostat do zbytečných potíží, kterým by v případě lepší informovanosti o svých závazcích mohli zabránit. „Často jde o lidi, kteří svoji kreditní kartu využili nárazově a zapomněli doplatit jednu či dvě splátky, nebo jim na kartě naběhly úroky, o kterých neměli tušení. Lidé bohužel stále podceňují kontrolu svých závazků a často se dostávají do zbytečných problémů z vlastní nedbalosti,“ upozorňuje Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru klientských informací s tím, že nejsnadnější cestou, jak si ověřit stav svých závazků, je registrace na portálu www.kolikmam.cz. Zde si lidé mohou zažádat o svoji úvěrovou zprávu, kde se dozví, jestli u nich některá banka či finanční instituce neeviduje závazek, o kterém nevědí. Mohou si zde také aktivovat službu „Hlídám si, kolik mám“, která je upozorní formou SMS či e-mailem v případě, že některá z bank či finančních institucí ohlásí do úvěrových registrů nový závazek, například právě ze zapomenuté kreditní karty.

Další statistiky ukazují, že většina lidí své závazky na kreditních kartách splácí, i když je již delší dobu nepoužívají. Velká část spotřebitelů, kteří mají na své kartě dluh po splatnosti, se jej snaží alespoň částečně umořit.

Počet karet, které nebyly v uplynulých 12 měsících ani jednou použity, činil v loňském roce 588 tisíc. Jde o 32 % ze všech kreditních karet evidovaných v České republice. Na 216 tisících těchto nepoužívaných kartách byl přitom evidován v posledních 12 měsících dluh. Z toho u 133 tisíc byl zaznamenán dluh po splatnosti.

Na 187 tisících neaktivních kartách byla zaznamenána v posledních 12 měsících alespoň jedna splátka. Kromě karet, které nebyly v posledním roce použity, ale na kterých probíhaly pravidelné a včasné splátky dluhu z minulosti, byla alespoň jedna splátka dluhu zaplacena na 104 tisících kartách, na kterých byl evidován dluh po splatnosti.

Statistiky využívání kreditních karet ukazují, že pravidelné sledování stavu splácení vlastních závazků je stále velmi důležité a může jejich držitele ochránit před nesplacenými závazky, které jim mohou zkomplikovat situaci při žádostech o další úvěr a před problémy spojenými s vymáháním takového závazku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč se rodí málo dětí. Ženy nedokážou splnit svůj plán

Průzkum
Současný problém s nízkou porodností nelze zjednodušit na tvrzení, že Češi nechtějí mít děti, anebo třeba jen jednoho potomka. Výzkum Národního institutu SYRI, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici, totiž ukazuje, že české ženy chtějí mít více dětí, ale výsledek je pak z různých důvodů jiný, než si matky původně přály. A první dítě se jim rodí později, než chtěly.