Od ledna budou na pracovištích možná sdílená pracovní místa

Názor
Zajímavou novinkou bude od příštího roku možnost zřízení sdíleného pracovního místa pro dva zaměstnance. Jde o reakce na větší flexibilitu zaměstnanců a možnost dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Novela zákoníku práce je účinná od 1. ledna 2021.
Od ledna budou na pracovištích možná sdílená pracovní místa. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dvěma a více zaměstnancům se stejným druhem práce umožní rozvrhnout pracovní dobu dle jejich vlastních potřeb a potřeb zaměstnavatele, a to tak, že v rámci pracovní doby je dané pracovní místo vždy obsazeno alespoň jedním z nich. Vše je na základě písemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, jichž se to týká.

Jinými slovy – zákoník práce nově umožní, aby zaměstnavatel vytvořil jedno pracovní místo, o které se v rozsahu pracovní smlouvou stanovených úvazků budou dělit dva a více zaměstnanců. Ti si po vzájemné dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu do směn tak, aby každý z nich na základě společného rozvrhu pracovní doby naplnil průměrnou týdenní pracovní dobu, nejdéle však ve čtyřtýdenním vyrovnávacím období.

PSALI JSME:
Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Novelou zavedený institut sdíleného pracovního místa by měl umožnit lepší sladění pracovního a rodinného života zaměstnance. Zaměstnavateli by pak měl dovolit efektivněji rozvrhnout pracovní doby nebo možnost vyjít vstříc zaměstnancům, kteří požadují zkrácenou pracovní dobu, ale rozvrh práce zaměstnavateli neumožňuje vytvořit pracovní místa se zkráceným pracovním úvazkem. Příkladem je provoz na směny.

Pracovní rozvrh bude třeba předložit zaměstnavateli písemně alespoň jeden týden předem, jinak rozvržení pracovní doby určí sám zaměstnavatel. Uzavřenou dohodu o sdíleném pracovním místě lze vypovědět bez udání důvodu s 15denní výpovědní dobou. Teprve čas však ukáže, nakolik bude tento nový institut v praxi skutečně využíván.

Autor je partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čeští zaměstnanci jsou spokojení, zaměstnavatelé hledají větší flexibilitu

Zavřít reklamu ×
  1. Ještě štěstí,že jsemnikdy nepracoval! To bych musel dumat,jak svoji práci přehodit na toho druhého lempla !

  2. To je zase paskvil! „…v rámci pracovní doby je dané pracovní místo vždy obsazeno alespoň jedním z nich“ – probuh proc? Pracuju jako ucetni a klidne to muzu delat z domu, zadny rozdil v tom neni, tak proc bychom s kolegyni nezbytne nutne MUSELY VZDY jedna byt v kancelari, kdyz kontakt je pres Teams, internet pripadne mobil, ktery vezmu stejne v praci jako doma? Pokud uz budeme potrebovat jit do kancelare, tak nejspis proto, abychom se potkaly, takze tam budeme obe zaraz. To co tam vymysleli je v realnem provozu napriklad v pripade administrativy naprosta hovadina.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB