Ozdravný balíček, který je podvodem na voliče

Analýza
Poslední dny nám přinesly mnoho nového ohledně současného i budoucího stavu veřejných financí. Klíčovou zprávou je, že se začíná dařit naplňovat státní rozpočet. Zatímco před pár měsíci vypadal výsledek hospodaření státu naprosto tragicky, nyní se zdá, že je šance naplnit plán a skončit rok 2023 s deficitem 295 miliard korun.
Začalo se ukazovat, jak složité je vládnout v podivném slepenci pěti stran. ODS by totiž ráda stlačila deficit ke 200 miliardám korun, jenže STAN deficit a dluh moc nezajímá. Ilustrační foto: Vláda ČR

Důvodem je, že rozpočet ke konci srpna skončil s deficitem ve výši 194,6 miliardy korun. Druhou klíčovou zprávou je, že vláda plánuje v příštím roce deficit 252 miliardy korun. To je sice zlepšení, ale nic proti tomu, co původně vláda slibovala. Když v květnu na impozantní tiskové konferenci představila konsolidační balíček, mluvila o deficitu 210 miliard korun.

Ale pěkně popořadě. Jak je možné, že se hospodaření tak zlepšilo? Důvodem jsou vysoké dividendy ze společnosti ČEZ. Jen tato firma přinesla státu 54 miliardy korun. Nicméně když částku porovnáme s výdaji, tak je to stále málo. Navýšily se totiž výdaje do sociální oblasti o 84 miliardy korun, pomoc s vysokými cenami energií navýšila výdaje o 57 miliard korun.

Další velkou položkou je obsluha státního dluhu, jež vyskočila o 12 miliard korun. Tato položka bude podle mě v příštích letech klíčová. Dluh rychle roste a jeho financování bude drahé. Na splácení dluhu budeme vydávat tolik, že nám tyto peníze budou citelně chybět. Podle mě se během dvou let dostaneme na částku 100 miliard korun, přičemž pak půjdeme rychle ke 150 miliardám korun.

PSALI JSME:
ČNB: Konsolidační balíček zvýší lidem inflaci a firmám marže

Rok 2024 nevypadá dobře

Druhou a asi důležitější zprávou je, že víme, že vláda plánuje v roce 2024 hospodařit s deficitem 252 miliard korun. Tato částka má zajímavý vývoj. V květnu letošního roku ministr financí tvrdil, že deficit bude po konsolidačním balíčku činit jen 210 miliard korun, což znělo nadějně, jenže po chvíli už politici mluvili o částce 235 miliard korun.

A sám premiér Petr Fiala před pár týdny tvrdil, že deficit bude někde mezi 235 a 270 miliardami korun. Člověk by čekal, že když po řadě měsíců příprav vláda s velkou pompou v květnu představila svůj balíček, má propočítané a promyšlené. Jenže brzo se ukázalo, že tříhodinová květnová tisková konference byla jen souborem přání, nikoliv rozmyšlených kroků.

Začalo se ukazovat, jak složité je vládnout v podivném slepenci pěti stran. ODS by totiž ráda stlačila deficit ke 200 miliardám korun, jenže STAN deficit a dluh moc nezajímá. Ti žijí tady a dnes, a proto tlačili deficit nahoru. A tak se stalo, že je konečný návrh rozpočtu o 20 procent výš, než bylo původně plánováno.

PSALI JSME:
Změny v konsolidačním balíčku, které žádá STAN, by připravily rozpočet o více než 10 miliard

Najednou člověk nechápe, co je na balíčku tak konsolidačního, když nakonec rozpočet zlepší jen o 40 miliard korun. Přiznám se, že já si nějakou ozdravnou kůru veřejných rozpočtů představoval docela jinak, tak, že deficit během pár let skončí v desítkách miliard.

To je dáno tím, že jsem očekával škrty na výdajové straně, ale ty ve vládním plánu moc nevidíme. Zatím víme jen o tom, že se škrtnou dotace o 54 miliardy korun. Domnívám se, že je to málo. Zároveň nikde nevidím seškrtání počtu lidí, kteří jsou aktuálně placeni ze státního rozpočtu. Takových lidí je skoro půl milionu, což si jako země nemůžeme dovolit a je to rozpočtově nezodpovědné. Takto bychom ve škrtech mohli pokračovat.

Programy malých stran

Místo toho slyšíme, kde všude nám vláda zvýší daně, což je podle mě podvod na voliče. Dominantní vládní strana přece opakovaně slibovala, jak nikdy nezvýší daně. I proto ji lidé, kteří se považují za pravicové voliče, hodili svůj hlas. Domnívám se, že rozpočet ukazuje, kdo skutečně vládne, protože odráží hlavně programy menších stran. Proto má současná vláda v průzkumech tak malou podporu.

PSALI JSME:
ČNB: Konsolidační balíček v příštím roce připraví českou ekonomiku o zhruba 70 miliard korun

Úplně nejhorší je podle mě fakt, že zde vzniká nový daňový chaos. Opět se mění sazby daně z přidané hodnoty (DPH), přičemž tato změna je přitom naprosto nelogická a zbytečná, protože se na ní nemá vybrat více, ale naopak méně. Je tedy otázkou, proč k ní vůbec přistupovat.

Nabyl jsem z toho dojmu, že se skrze DPH dalo například odvděčit sponzorům politických stran. Přehazování jednotlivých položek do snížené a základní služby je totiž naprosto nepřehledné a nevykazuje žádnou racionalitu, takže poskytuje prostor kdejakým nesmyslům.

A nakonec jen lehká matematická úvaha. Čtyři takové deficity jako v roce 2024 a máme dluh vyšší o celý bilion. Není přitom vzdálenou minulostí, kdy byl náš dluh pod bilionem. Musíme se zkrátka těch deficitů v řádech stovek miliard rychle a účinně zbavit.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kde se ztratila úspora skoro 100 miliard, kterou má zajistit vládní konsolidační balíček?

Zavřít reklamu ×
  • Doporucil bych dokument zeitgeist – duch doby: dodatek.
   Je na youtube.
   Krasne je tam vysvetleno, jak funguje monetarni $ystem a komu to slouzi.
   U nas klasicky scenar co postihl nejednu zemi. Inflaci zadluzena zeme co nema sanci se z toho dostat jinak nez zvysenim dani, ktere ale na misto rozvoje statu jdou jen na umoreni dluhu.. Lidi chudnou, zeme chudne, banky bohatnou. Nadhera..

 1. Tato banda neschopných nemehel, ve kterénejsou žádní odborníci – ekonomové, není kromě žvanění ničeho pořádného schopná. Samý učitel včetně toho fialového. Fiala ani když byl v opozici neměl kromě programu Antibabiš žádné návrhy ohledně naší ekonomiky. Češtinář – dějepisář, který ze sebe udělal politologa. Jeho ubohost vidíme dnes všichni každý den v přímém přenosu. I v EU tohoto mlčocha měli za kašpárka. Dnes má k programu Antibabiš navíc Ukrajinu. Další týpci v jeho ansámblu snad kromě Blažka nestojí za to, aby se o nich někdo složitěji vyjadřoval. Jurečka, Rakušan ….. a vypadnuvší Gazdík.

 2. Vláda rozpočtové zodpovědnosti?
  To je vláda národních hňupů a doufám,že budou spravedlivě ohodnoceni !!!!!!

 3. To se dalo čekat, že vláda pod taktovkou ODS bude velký průšvih a že půjde všechno od desíti k pěti. Lidi před volbami zase zapomněli, co tu prováděly vlády ODS v 90 letech a mezi léty 2008-2013. Zlodějiny, korupce, kašlání na sliby voličům, samé lži. Máme to tu zase.

 4. Naši mladí, tři děti s rodinami tyto strany volili. všichni ovlivněny Antibabišem. Sledovali výsledky na mobilech a oslavovali…Dnes mlčí…mlčí…a mlčí.
  Podpora destrukční Pětikolky odpovídá průzkumům.
  Z dvaceti známých jsou cca tři pro Fialovu vládu.

 5. Od normalizace nejhorší vláda, kterou pamatuji. A od padesátých let se také asi mnoho neliší – „kam mne strana postaví, tam budu sloužit“ – to je i dnes jediná kvalifikace ministrů.

 6. Čekal bych trošku více odborný článek od někoho, kdo je hlavním ekonomem… je tam několik školáckých chyb a mnoho nepřesností…

 7. Dokud nevyhází úředníky ze státních úřadů, tak neušetří nikdy. Kolik lidí dělá a půl milionu sedí v kancelářích státu a nevytváří hodnoty ve fabrice. Naopak! Spotřebovávají. Platy, papíry, tiskárny, prebendy, topení elektřinu čímž vytváří byrokracii, že jsou důležití. Však je tam mají ulitý všíchni politici. Tím myslím ne jenom z vládních stran.

 8. Všechno se dalo čekat. Lidi přece mají velmi špatné zkušenosti s vládami ODS z dřívějška, přesto nepochopitelně opakovaně těm šejdířům skáčou na lep. Zeman měl pravdu, když řekl, že řetina obyvatel této země je slabá duchem, že aždý sedmý občan je debilní nebo dementní, nebo alkoholik a zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. Bohužel.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.