Balíček ve své aktuální podobě obsahuje řadu změn nepřímých daní, které podle tuzemské centrální banky budou inflaci ovlivňovat protichůdně, v souhrnu ale „budou růst spotřebitelských cen krátkodobě mírně zvyšovat“.
Proinflačně podle centrální banky zapůsobí třeba zvýšení spotřební daně z tabáku a lihu o deset procent, protiinflačně naopak snížení počtu sazeb DPH a přesuny vybraného zboží mezi nimi.
Přesuny vybraného zboží mezi položky daněné nižší DPH se do konečných cen ale podle ČNB promítnou jen částečně. Firmy a prodejci si totiž v celé řadě případů místo toho hlavně jen navýší marže.
Psali jsme
Řetězce a obchodníci si prý loni a jen na cukru „namastili kapsu“ 500 miliony korun navíc
Přitom už loni byl podstatným zdrojem mimořádné inflace, takzvané ziskové nebo také maržové inflace, v Česku fakt, že si firmy a prodejci výrazně navýšili marže; zdražili mnohem více, než odpovídá objektivnímu růstu nákladů.
Zatímco z prvního vrcholu nyní začínají marže firem sestupovat, ještě je podle ČNB čeká jeden. Ten nastane začátkem roku 2024, až konsolidační balíček vstoupí v platnost. Snížení DPH, třeba na potraviny, které balíček obsahuje, totiž firmy a prodejci nepromítnou do konečných cen, a místo toho si tedy dále navýší marže.
Takže „maržový mejdan“ zatím nekončí; naopak, svůj vrchol má před sebou. Platit jej bude řadový občan.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Voliči pětikolky se budou bít do hlavy…
Bohužel nebudou. Hodně jich prozřelo, ale „kovaní“ zůstanou věrní i kdyby se dělo cokoliv. Jejich zaklínadlo jsou peníze (samozřejmě jejich) a Babiš.