Tuzemský průmysl se v únoru vrátil k růstu. Propadla se ale těžba a dobývání

Tuzemský průmysl se v únoru vrátil k růstu jak v meziročním, tak v meziměsíčním vyjádření, přičemž tahounem růstu byla výroba motorových vozidel. Sympatický je meziroční růst nových zakázek, jenž se v únoru vyšplhal na 8,8 procenta, což představuje nejsilnější růst od prosince 2022.
Celkový únorový výsledek byl negativně ovlivněn meziročním propadem produkce v těžbě a dobývání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S tím, jak přicházejí opatrné známky pozvolného zlepšování situace v německém průmyslu, tak by aktivita v tuzemském průmyslu mohla dále růst, nelze ale vyloučit výraznější výkyvy mezi jednotlivými měsíci.

Průmyslová výroba v únoru po očištění o kalendářní vlivy meziročně vzrostla o 0,7 procenta. Kalendářně neočištěný údaj hlásí meziroční růst výroby o 1,5 procenta, když finanční trh očekával nárůst o 1,9 procenta. Sezónně očištěná data hlásí pro letošní únor meziměsíční nárůst výroby o 1,9 procenta, což lze považovat za velmi solidní výsledek.

Celkový únorový výsledek byl negativně ovlivněn meziročním propadem produkce v těžbě a dobývání, jenž činil 19,3 procenta. Prudký meziroční pokles, v únoru o 10,1 procenta, vykázala také výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde se projevilo teplejší počasí a snižování výroby v uhelných elektrárnách.

Zpracovatelský průmysl zaznamenal meziroční růst 2,3 procenta, přičemž hlavním tahounem celkového růstu byla výroba motorových vozidel. Výroba ostatních dopravních prostředků zaznamenala dokonce dvouciferný meziroční růst.

Zároveň se snížil výčet odvětví zpracovatelského průmyslu, jež i nadále hlásí meziroční pokles výroby: Zmínku si v negativním kontextu zaslouží výroba strojů a zařízení, kde meziroční pokles činil téměř 13 procenta.

Březnový průzkum z dílny Českého statistického úřadu (ČSÚ) hlásil zlepšení nálady v tuzemském průmyslu s tím, že se zlepšilo hodnocení távající poptávky včetně té zahraniční. Relativně příznivé signály přinesl také březnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl (index nákupních manažerů, pozn. red.).

Dobrou zprávou také jsou relativně příznivé signály, jež přinesla minulý týden data o průmyslových objednávkách v Německu a v pondělí ráno statistika o výkonu tamní průmyslové výroby za letošní únor. Nové objednávky v tuzemském zpracovatelském průmyslu v únoru dle oficiálních údajů zveřejněných v pondělí meziročně vzrostly o 8,8 procenta.

Exportní zakázky vykázaly nárůst o 8,2 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly meziročně o 9,9 procenta. Silný meziroční růst nových objednávek v únoru vykázala výroba motorových vozidel (o 25,2 %, pozn. aut.), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení vykázala nárůst nových objednávek dokonce o 27,5 procenta.

Tuzemský průmysl hlásí za letošní únor sice o něco slabší než očekávaný růst výroby, meziměsíční nárůst výroby ale rozhodně nebyl špatný. Povzbudivou zprávou je růst nových zakázek, včetně objednávek ze zahraničí.

V uplynulých dnech a týdnech také přinesly relativně dobré zprávy průzkumy z tuzemského průmyslu (průzkum důvěry z dílny ČSÚ anebo PMI průzkum v tuzemském zpracovatelském průmyslu) a relativně dobrá byla také data o německým průmyslových objednávkách a výrobě za letošní únor.

Celkově pro letošní rok očekáváme alespoň mírné obnovení růstu jak tuzemského průmyslu, tak české ekonomiky jako celku. Pro letošní rok očekáváme růst tuzemské průmyslové výroby zhruba v rozmezí 1,5 procenta až dvou procent poté, co v roce 2023 vykázala výroba celoroční pokles o 0,8 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB