Pandemie ukázala nutnost digitalizace stavebního procesu

Názor
Stavební úřady daly během září zelenou jen 130 novým bytům v bytových domech v Praze. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Kvůli pomalému povolování stojí jen v Praze projekty s tisíci novými byty, ale i veřejně prospěšné a dopravní stavby, které roky pouze leží na stolech úřadů.
Stavební úřady daly během září zelenou jen 130 novým bytům v bytových domech v Praze. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A to doslova. Stavební řízení totiž stále čeká na nutnou digitalizaci. Její potřebu podtrhla současná koronavirová krize, která zasáhla i fungování úřadů. V době, kdy se osobní kontakt omezuje na minimum, se bez komunikace s úřady na dálku už takřka nejde obejít.

Pandemie ukázala, jak zásadní je digitalizace pro fungování státu a ekonomiky. Dlouho se o ní mluví i v oblasti stavebního řízení a územního plánovaní. Teď je na ni nejvyšší čas.

PSALI JSME:
Čtyři z pěti podnikatelů si myslí, že jsou na digitální komunikaci se státní správou přichystaní

Právě nová výstavba totiž ekonomiku naší země může znovu nakopnout. Nesmí ji proto brzdit pomalé povolovací procesy, jako je tomu dnes. Stavebník musí obíhat úřady s dokumentací a shánět desítky razítek a celý schvalovací proces často trvá deset i více let.

Urychlení slibuje návrh nového stavebního zákona. Ten sice není dokonalý, ale v mnoha ohledech přináší potřebnou progresi. Pokud se u nás situace s pomalým schvalováním nové výstavby nezmění, může v roce 2030 chybět jen v Praze až kolem sto tisíc bytů, tedy bydlení pro zhruba čtvrt milionu lidí.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon je klíčový pro celou českou ekonomiku, zjednoduší a urychlí povolování staveb

Zavřít reklamu ×
  1. Digitalizace je jen administrativa . To trh nerozhýbe. Duležitější je nastavení norem souvisejících s nemovitostmi. A to nejen stavebních , ale především struktura související s obcemi . Velký problémem je nezájem obcí se rozvíjet . Stačí porovnání se západem a což teprve s usa kde je na stejný počet obyvatel vydáno 5x více stavebních povolení . Velkým problémem je u nás mrtvé nemovitosti které jsou ladem a nevracejí se zpět na trh. Jsou tak bez využití .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.