Plus 31 miliard. Českému zahraničnímu obchodu v listopadu pomohla auta či plyn

Analýza
V záplavě nepříliš optimistických zpráv o stavu české ekonomiky jde o jedno z mála pozitivních sdělení: Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) skončil zahraniční obchod České republiky v listopadu přebytkem 30,8 miliardy korun, což je meziročně o více než 57 miliard korun lepší výsledek.
Export automobilů výrazně pomohl českému zahraničnímu obchodu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Z podrobnějších údajů, které ČSÚ poskytl redakci FAEI.cz, vyplývá, že v předposledním měsíci roku sice klesl vývoz o 2,6 procenta na 403,6 miliardy korun, ovšem u dovozu to bylo dokonce 15,4 procenta na 472,8 miliardy.

Zahraniční obchod byl v přebytku hlavně díky exportu motorových vozidel, což se ovšem v následujících měsících může změnit. Vedle přebytku s motorovými vozidly obchodní bilanci Česka v listopadu pozitivně ovlivnil také nižší schodek s ropou a zemním plynem.

Vyčerpávající efekt

„Celkové saldo příznivě ovlivnil především meziročně o 15,1 miliardy korun vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly,“ sdělila FAEI.cz Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.

„Zde se promítá dokončování rozpracované výroby z minulých období, vyřizování neuspokojené poptávky a vyskladňování dokončených výrobků. Tento efekt se ale podle našeho názoru v nadcházejících měsících bude postupně vyčerpávat,“ uvedla ekonomka. Dodala, že v plusu skončila také bilance obchodu s elektrickými zařízeními, a to o bezmála 11,5 miliardy korun.

PSALI JSME:
Přebytek zahraničního obchodu ČR je nejvyšší za tři roky, průmysl se ale propadá nečekaně hluboko

„Z ostatních kategorií se na listopadovém výsledku zahraničního obchodu pozitivně odrazil nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem – meziročně o 11,4 miliardy korun, a to v důsledku nižších cen i objemu dováženého zboží. Ten meziročně poklesl dokonce o 46 procent,“ uvedla Steckerová.

Shrnula, že za jedenáct měsíců loňského roku dosáhl přebytek obchodní bilance 120,8 miliardy korun ve srovnání s deficitem 202,4 miliardy ve stejném období roku 2022. „Za celý loňský rok náš odhad počítal s přebytkem na úrovni sto miliard. Vzhledem k dnešnímu pozitivnímu překvapení však výsledek bude zřejmě o něco lepší,“ dodala Jana Steckerová z Komerční banky,

Příjemné překvapení

Martin Kron, analytik Raiffeisenbank pro FAEI.cz uvedl, že zahraniční obchod svými výsledky nadále příjemně překvapuje. „A to navzdory tomu, že vývozci českého zboží čelí často velmi nízké poptávce ze zahraničí, což se podepisuje i na nízkém výkonu české ekonomiky, který byl potvrzen i finálním údajem hrubého domácího produktu za třetí kvartál roku 2023,“ poznamenal.

PSALI JSME:
Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod

Dodal, že na druhé straně je i kvůli velmi utlumené spotřebě českých domácností nižší poptávka po zahraničních produktech a zároveň klesají ceny i objemy importu komodit, jimiž Česká republika nedisponuje v dostatečném množství.

Výhled na letošní rok je podle Krona příznivý. „V příštím roce očekáváme ještě vyšší přebytek obchodní bilance vzhledem k mírnému oživení ekonomik našich významných obchodních partnerů, zejména eurozóny a konkrétně Německa,“ připomněl Martin Kron z Raiffeisenbank.

Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade uvedl, že export v listopadu se meziročně nejvíce zvýšil do zemí, jako je Japonsko a Indonésie, které mají ovšem výrazně nižší podíl na vývozu oproti Německu. „Naopak pozorujeme mírný meziroční pokles exportu na sousední trhy, jako je Německo nebo Slovensko, výrazný pokles je u Rakouska,“ dodal.

PSALI JSME:
V říjnu se meziročně export zvýšil nejvíce do Indonésie a Turecka

Zavřít reklamu ×
  1. To je hodně smutná zpráva,když naše ekonomika stojí na něčem co bude ustupovat. Plynem topí stále méně lidí a nová auta kupují max. firmy. Normální občan o novém autě ani neuvažuje,protože spalovací nedává smysl(kvůli uhlíkové dani bude palivo každoročně zdražovat o 2,5 kč/litr) a elektrické ještě není dokonalé…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB