Nový rok nabídne vylepšení rozpočtu především rodinám s dětmi

Poradna

Co přinese příští rok? Aby se představy postupně stávaly realitou, sice ještě pár hodin chybí, ale už dnes můžeme avizovat změny dané legislativou. Pro někoho změny podstatné, protože především rodinám s dětmi novely zákonů o dani z příjmu, nemocenském pojištění a o státní sociální podpoře mohou přinést příjemné vylepšení rozpočtu.

Nově zavedenou dávkou je otcovská poporodní péče, na kterou bude mít nárok otec zapsaný v matrice. Foto: Pixabay

Hned od ledna bude možné uplatnit navýšení měsíční slevy na daních na první dítě o 150 Kč, celková roční sleva tedy vystoupá na 15 204 Kč. V polovině roku 2017 už byl zvýšen měsíční daňový odečet na druhé (2400 Kč) a třetí dítě (3600 Kč), které OSVČ zohlední v jarním vyúčtování. Nově totiž platí, že slevu mohou využít i podnikatelé, kteří vyčíslují náklady paušálně.

TURBOČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU

Naproti tomu rodičovský příspěvek zůstane i nadále ve výši 220 000 Kč (vícerčata 330 000 Kč), zrychluje se však tempo jeho čerpání. Nově bude možné příspěvek vybrat již za šest měsíců, protože maximální měsíční dávka bude v roce 2018 odpovídat 70 % z 30násobku denního vyměřovacího základu, tedy okolo 34 000 korun.

Ani toto turbočerpání však nekrátí nárok rodičovskou dovolenou do tří let věku nejmladšího potomka.

Zatímco v roce 2017 měli nárok na přídavky na děti rodiny s příjmy do 2,4násobku životního minima, od ledna půjde o 2,7násobek. Zároveň se přídavky na děti zvýší. Na děti do 6 let budou 800 Kč měsíčně, od 6 do 15 let 910 Kč a pro děti od 15 do 26 let připravující se soustavně na budoucí povolání 1000 Kč.

OTCOVÉ I DLOUHODOBĚ NEMOCNÍ

A třetí novela, která se od ledna 2018 pozitivně projeví v rodinných financích, se týká nemocenského pojištění. Nově zavedenou dávkou je otcovská poporodní péče, na kterou bude mít nárok otec zapsaný v matrice, který si nejméně tří měsíce před podáním žádosti platil nemocenské pojištění. Otcové budou mít v průběhu šestinedělí nárok na týden placené dovolené ve výši 70 % vyměřovacího základu (jako v případě jiných dávek).

V roce 2018 si polepší i dlouhodobě nemocní, a to o pět procent redukovaného denního vyměřovacího základu od 31. dne pracovní neschopnosti a o dalších šest procent od 61. dne. Jako podmínka však zůstává placení si nemocenského pojištění, což může být především pro některé podnikatele problém.

DŮCHODCI TAKÉ O STOVKY

Polepší si však také důchodci, protože od ledna se zvyšují základní (o 150 Kč) i procentní (o 3,5 %) výměry. Znamená to, že senioři dostanou přidáno nerovnoměrně, výpočet nové penze však není složitý. Od důchodu z roku 2017 si odečtou 2550 Kč a z rozdílu si vypočítají 3,5 %. K této částce přidají 150 Kč a lednové vylepšení je na světě. Není třeba o ně žádat, přiznáno bude automaticky a vyrozumění o něm dostanou do schránek kolem přelomu roku.

DVA UTAJENÉ PŘÍSPĚVKY

A na konec dva příspěvky, o které bylo možné žádat už v letošním roce, ale podle míry čerpání je jasné, že zatím nevešly do všeobecné povědomosti. Prvním je příspěvek na dojíždění do zaměstnání, který činí od 1000 do 3500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Je určen těm, kteří si našli nové zaměstnání (podmínkou je předchozích minimálně 5 měsíců registrace na úřadu práce) a v nové práci si vydělají méně než 1,5násobek průměrné vždy (zhruba do 40 000 Kč). K žádosti je nutné doložit nejen pracovní smlouvu, ale i výkazy jízd a účtenky za pohonné hmoty či jízdenky.

A druhou mírně opomenutou novinkou je jednorázový příspěvek na stěhování, který se může vyšplhat jednorázově až do výše 50 000 Kč. Opět je určen pro ty, kteří si našli zaměstnání v jiném městě (předtím min. 5 měsíců na úřadu práce), protože je mj. nutné doložit i smlouvu na nové bydlení v místě vzdáleném nejméně 50 km vzdušnou čarou od původního bydliště.

[sidebox]Co přinese rok 2018 rodinným rozpočtům?

  1. Navýšení měsíční slevy na daních na první dítě o 150 Kč, celková roční sleva tedy vystoupá na 15 204 Kč.
  2. Odečet na druhé (2400 Kč) a třetí dítě (3600 Kč) OSVČ zohlední v jarním vyúčtování, protože slevu mohou využít také podnikatelé, kteří vyčíslují náklady paušálně.
  3. Zrychluje se tempo čerpání rodičovského příspěvku, bude možné jej vybrat již za šest měsíců.
  4. Nárok na přídavky na děti budou mít rodiny s příjmy do 2,7násobku životního minima. Přídavky se také zvyšují.
  5. Zvyšují se důchody, i dílčí, a to v základní i procentní výměře.
  6. Otcové budou mít v průběhu šestinedělí nárok na týden placené dovolené ve výši 70 % vyměřovacího základu.
  7. Dlouhodobě nemocní si polepší o pět procent redukovaného denního vyměřovacího základu od 31. dne pracovní neschopnosti a o dalších šest procent od 61. dne.[/sidebox]

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Inflace zvítězila nad penzijními fondy

V loňském roce některé penzijní fondy zaznamenaly ztráty kolem deseti procent. Lidem se tak mohlo stát, že do svého penzijního fondu celý rok posílali peníze, aby na konci roku zjistili, že se jejich naspořená …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru