Povinné datovky zkomplikovaly podnikání třem živnostníkům z deseti

Průzkum
Celkem 65 procent živnostníků uvítalo povinné zavedení datových schránek, které probíhalo od začátku ledna do konce března letošního roku. Vyplynulo to z ankety, kterou pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila agentura Ipsos. Tři z deseti živnostníků naopak uvedli, že datové schránky jejich podnikání zkomplikovaly. S výsledky se měla redakce FAEI.cz možnost seznámit.
Celkem 65 procent živnostníků uvítalo povinné zavedení datových schránek, které probíhalo od začátku ledna do konce března letošního roku. Zdroj: mojedatovaschranka.cz

Na otázku, zda považují datové schránky za užitečné a přínosné, odpovědělo kladně 65 procent osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Živnostníci také většinově sdílejí názor, že ohledně povinných datových stránek byly státem v předstihu a srozumitelně informovány. V anketě to potvrdilo 58 procent z nich. Pro zbytek informace nebyly srozumitelné či nebyly poskytnuty s dostatečným předstihem.

„Podnikatelé si však nemyslí, že by povinné zavádění datových schránek pro OSVČ bylo správné a logické,“ komentuje výsledky ankety předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš. Za správné je považuje jen 17 procent dotázaných, dalších 26 procent dotázaných odpovědělo „spíše ano“. „Určitě ne“ kategoricky prohlásilo 27 procent respondentů, 17 procent odpovědělo „spíše ne“.

PSALI JSME:
Jak letos utéct datovým schránkám?

Podle Michaela Dobrovolného, místopředsedy Legislativní rady AMSP ČR, nás datové schránky mimo jiné posunuly na úroveň ostatních evropských zemí: „Cizinci žijící v ČR se nám občas smáli, že oni si díky elektronickému přístupu mohou z ČR vyřídit řidičák v Británii, ale my kvůli němu musíme na úřad.“

„Na druhou stranu je občas pořád ještě výhodnější udělat si čas na osobní návštěvu úřadu, ve finále to totiž může čas ušetřit. Třeba na živnostenských úřadech se při osobním jednání daří některé věci vyřídit někdy i do druhého dne, přes datovku to může být klidně měsíc,“ upozornil Dobrovolný. Aktivních datových schránek je 3 433 486. Od začátku roku jich ministerstvo vnitra zřídilo přes dva miliony.

PSALI JSME:
Datové schránky od ledna povinně získají dva miliony lidí

Od začátku roku ukončilo svou živnost více než 40,5 tisíce podnikatelů, což je polovina celkového počtu za celý uplynulý rok. Hlavním důvodem je především povinné zavedení datových schránek a s tím spojené nové povinnosti. Uvedla to poradenská společnost Dun & Bradstreet ve zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.

Finanční správa na svých internetových stránkách upozornila, že živnostníci, kterým stát ze zákona zřídil datovou schránku, musí letos podat daňové přiznání elektronicky, nikoli v listinné formě. Povinnost podávat daňové přiznání elektronicky platila pro vlastníky datových schránek už v minulosti, od letošního roku je ale stát povinně zřídil všem podnikajícím osobám.

PSALI JSME:
Datové schránky coby zabiják živnosti. Skončily desítky tisíc podnikatelů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB