Hlavní město tak i nadále prohlubuje svůj bytový deficit, který už přesáhl 85 tisíc bytů. Zdlouhavé a nedostatečné povolování nové výstavby se negativně odráží v dostupnosti bydlení. Jak vlastnického, tak nájemního. Přitom počet plánovaných projektů v Praze neustále roste. Ke konci loňského roku šlo o více než 143 000 bytů v hodnotě přesahující 1,5 bilionu korun.
Potenciálně tak jde o mnohamiliardové příjmy do státní pokladny. Při 12% sazbě by jen na DPH mohl stát z těchto bytů získat přes 160 miliard korun, a Praha další desítky miliard z kontribucí. Tyto byty by navíc přinesly bydlení pro zhruba 300 tisíc lidí a mohly by výrazně pomoci s řešením krize bydlení.
Je tedy nepochopitelné, že stát je v řešení otázky povolovacích procesů tak liknavý. Naděje vkládané do nového stavebního zákona se kvůli neustálým průtahům a nejistotě mění v paniku. Vždyť necelý půl rok před tím, než má zákon vejít plně v účinnost, stále není jasná jeho úplná podoba a tendr na digitalizaci zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
České stavebnictví tak reálně stojí před hrozbou kolapsu systému povolování nové výstavby, což může přinést obrovské ztráty pro investory, ale i pro stát.
Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)
Zajimave, v Praze se prodalo za rok 2023 cca 3000 novych bytu. Hodne projektu se zastavilo, protoze za soucasne ceny a uroky lide odmitaji akceptovat prodejni ceny. Developeri ovsem v CNB nasli spojence, ted uz zase pujde prodavat stejne draze jako v Nemecku, to ze tady lide maji mene nez polovicni prijmy nevadi, banky jim pujci. Tak aby nam to vydrzelo..
Deficit bytů, které nikdo nekupuje a tudíž nechce, není deficitem.