Praha se potýká s alarmujícím nedostatkem povolených bytů. Deficit už přesáhl 85 tisíc bytů

Názor
Podle odborných odhadů je potřeba každoročně v metropoli povolit a postavit minimálně deset tisíc bytů. Dlouhodobě se tu povoluje ale jen kolem pěti tisíc bytů ročně. A jak ukazují právě zveřejněná čísla Českého statistického úřadu, ani rok 2023 nebyl výjimkou. V metropoli se loni povolilo jen 5 720 bytů, z toho 4 242 v bytových domech. Meziročně jde o 12% pokles, respektive 20% pokles.
České stavebnictví reálně stojí před hrozbou kolapsu systému povolování nové výstavby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavní město tak i nadále prohlubuje svůj bytový deficit, který už přesáhl 85 tisíc bytů. Zdlouhavé a nedostatečné povolování nové výstavby se negativně odráží v dostupnosti bydlení. Jak vlastnického, tak nájemního. Přitom počet plánovaných projektů v Praze neustále roste. Ke konci loňského roku šlo o více než 143 000 bytů v hodnotě přesahující 1,5 bilionu korun.

Potenciálně tak jde o mnohamiliardové příjmy do státní pokladny. Při 12% sazbě by jen na DPH mohl stát z těchto bytů získat přes 160 miliard korun, a Praha další desítky miliard z kontribucí. Tyto byty by navíc přinesly bydlení pro zhruba 300 tisíc lidí a mohly by výrazně pomoci s řešením krize bydlení.

Zdroj: Výpočet Central Group, počet povolených bytů v Praze dle ČSÚ

Je tedy nepochopitelné, že stát je v řešení otázky povolovacích procesů tak liknavý. Naděje vkládané do nového stavebního zákona se kvůli neustálým průtahům a nejistotě mění v paniku. Vždyť necelý půl rok před tím, než má zákon vejít plně v účinnost, stále není jasná jeho úplná podoba a tendr na digitalizaci zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

České stavebnictví tak reálně stojí před hrozbou kolapsu systému povolování nové výstavby, což může přinést obrovské ztráty pro investory, ale i pro stát.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda snížila DPH u novostaveb, aby byty zlevnila. Developer si ale rozdíl chce nechat

Zavřít reklamu ×
  1. Zajimave, v Praze se prodalo za rok 2023 cca 3000 novych bytu. Hodne projektu se zastavilo, protoze za soucasne ceny a uroky lide odmitaji akceptovat prodejni ceny. Developeri ovsem v CNB nasli spojence, ted uz zase pujde prodavat stejne draze jako v Nemecku, to ze tady lide maji mene nez polovicni prijmy nevadi, banky jim pujci. Tak aby nam to vydrzelo..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB