Právní vady aneb Co všechno by měl vědět vlastník, který chce prodat nemovitost?

Zvláště dlouholetí vlastníci bývají přesvědčeni, že o své nemovitosti vědí všechno. Jen výjimečně je napadne, že stav nemovitosti by nemusel být takový, za jaký ho považují. Jenže právě to je zásadní chyba, která může mít při prodeji nemovitosti nepříjemné následky.
PSN, významný český investor, nabízí vlastníkům i komplexní právní servis. Ilustrační foto: PSN

Nemovitosti jednoduše nejsou dokonalé, v praxi je charakterizují i četné právní vady. Jenže ty, na rozdíl od faktických vad, nejsou nikdy přímo viditelné. Dohledávání právních vad není snadné, zvláště bez odborných znalostí. Je to však jeden z klíčových úkolů vlastníka, který se snaží o prodej nemovitosti.

Odpovědnost za vady má vždy vlastník

Při prodeji nemovitosti je vlastník povinen informovat kupujícího o vadách nemovitosti, a to nejenom těch faktických, ale i právních. Prodávající odpovídá ze zákona za všechny vady, které má nemovitost v okamžiku prodeje, resp. předání novému majiteli. To je důvod, proč by mělo být zájmu prodávajícího zjistit si o své nemovitosti veškeré informace.

Právní vady, obecně práva třetích osob k nemovitosti, se dají primárně vyčíst v katastru nemovitostí, jenže ne všechny. Někdy tam chybí například věcná břemena k pozemkům, která zřídila obec, například vedení kanalizace. Katastr neinformuje ani o nájemním právu, trvalém bydlišti nebo sídle firmy.

Jak řešit právní vady?

Při dodatečném odhalení vad má kupující právo na přiměřenou slevu, které může uplatnit v obecné tříleté promlčecí lhůtě. V nejhorších případech může právní vada zneplatnit celou kupní smlouvu, odpovědnost za vady pak zpravidla řeší příslušný soud.

Nepříjemným problémům se dá předejít jedině tak, že vlastník při prodeji nemovitostí předloží kupujícímu veškeré informace včetně informací o právních vadách. Pokud tyto informace nedokáže zjistit vlastník sám, nezbývá mu než se obrátit na odbornou pomoc. Existuje však i varianta, kdy tuto pomoc nabídne kupující.

Chcete-li prodat hodnotnou nemovitost s jistotou, že po formální a právní stránce bude vše v pořádku, máte možnost obrátit se na společnost PSN. Od roku 1991 vytváří PSN portfolio vlastních nemovitostí, které zdobí ty největší architektonické skvosty a ikonické budovy, například slavný Tančící dům, budova Albatros na Národní třídě, Palác Dlážděná v srdci Prahy, nebo mrakodrap City Empiria, třetí nejvyšší budovu Česka. Ani v době krize neztrácí PSN chuť investovat.

Chcete prodat nemovitost?

Pokud půjde o hodnotné nemovitosti, architektonicky zajímavé stavby, vily a bytové domy, stejně jako hotely či penziony, ale i administrativní, prodejní či skladovací prostory, máte jako vlastník jedinečnou možnost, akviziční tým PSN je připraven Vám podat pomocnou ruku.

Jako spolehlivý partner dokáže PSN vyřešit i ty nejkomplikovanější případy. Postará se o právní i faktické vady tak, aby nemovitost mohla naplnit svůj potenciál. Férová nabídka a rychlá platba bez zbytečných průtahů jsou samozřejmostí.

První krok je však na Vás, kontaktujte PSN.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Pivní pálenka Bernard pokračuje ročníkem 2021

Rodinný pivovar Bernard uvedl na trh nový ročník své pivní pálenky. „Když jsme loni v září představili pálenku poprvé, byl to trochu experiment. Reakce zákazníků byla skvělá, rychle se vyprodala první a pak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Investice do vlastního bydlení trhají rekordy. Zájem o hypotéky je extrémně vysoký

Analýza
Banky v březnu sjednaly hypotéky za neuvěřitelných 44,723 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték se tak jen za první čtvrtletí letošního roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun. „Rostoucí sazby by ale mohly hypoteční trh už brzy přibrzdit. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu totiž již nepatrně vzrostla na 1,94 procenta ročně,“ sdělil včera redakci hypoteční specialista společnosti …

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru