Před rozhodnutím Fedu data v USA vcelku zklamala

Názor
Před večerním rozhodnutím americké centrální banky středeční data v USA trhy zklamala. Říjnový předstihový indikátor pro nadcházející NFP report tzv. ADP report mapující nová pracovní místa v soukromém nezemědělském sektoru skončil pod očekáváním trhu (113 tis. vs. 150 tis.). Výrazně zklamal také říjnový ISM z průmyslu, když oproti září klesl o 2,3 bodu na 46,7 bodu (vs. konsensus 49 b.).
Před večerním rozhodnutím americké centrální banky středeční data v USA trhy zklamala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V tuzemsku zklamal i PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ze zpracovatelského průmyslu, který jen mírně vzrostl na 42 body. (vs. konsensus 42,5 b.). Deficit českého státního rozpočtu po čtyřměsíční sérii zlepšování v říjnu narostl na 210,7 miliardy korun. Stále však očekáváme, že schválený schodek ve výši 295 miliardy korun by letos mohl být splněn.

Zklamání z dat v USA, zejména po ISM indexu, vedlo k mírné korekci intradenních zisků amerického dolaru, který byl ve středu vůči euru silnější již jen o 0,3 procenta. To doprovázel také oproti eurovým sazbám výraznější pokles těch dolarových, které klesly o 5-13 bazických bodů dle splatnosti. Sentiment investorů neprospěl středoevropským měnám, které vcelku synchronizovaně oslabily.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Vyšší sazby Fedu přetrvají po delší dobu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.