V letošním třetím čtvrtletí však propad reálných mezd citelně zpomalil. Meziročně vykázal úroveň minus 0,8 procent, takže se jedná vlastně o nejlepší výsledek reálných mezd, resp. jejich nejslabší meziroční pokles, za celé období od poledního čtvrtletí roku 2021. Loni ve druhém a třetím čtvrtletí se reálné mzdy propadaly i o více než deset procent.
V letošním čtvrtém kvartále, jež právě probíhá, by se vývoj reálných mezd mohl překlopit konečně do plusu, a to zejména díky stabilizované inflaci, kterou však v meziročním pohledu opticky zvedá ponížená základna loňského roku, kdy byl v posledním čtvrtletí zaveden energetický úsporný tarif. Teprve v příštím roce se tak Češi dočkají vskutku viditelnějšího a trvalejšího růstu reálné mzdy.
Za celý příští rok by měl tento růst činit 3,5 procenta. V pondělí zveřejněný pokles reálných mezd je zhruba v souladu s očekáváním trhu. Z hlediska České národní banky jde o další důkaz, že tuzemská ekonomika nečelí mzdově-inflační spirále. Centrální bance by i proto nemělo nic bránit zahájit snižování úrokových sazeb už záhy, nejspíše na měnově-politickém zasedání v únoru příštího roku.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Pan Kovanda asi zapomněl na velkou krizi 2008 až 2013…Kalousek to tehdy nezvládl a ještě posílal občanům kolik dluží což bylo hnusné…Já si nikdy nic nepůjčil,daně řádně platím tam nemohu dlužit 300 tis. k jak to vláda rozpočítává na osobu. Tento dluh mají na svědomí politici,kteří umožnili vznik řady pochybných miliardářů……
Za vlád ODS byly vždycky prudké propady ekonomiky a životní úrovně obyvatel, strmě rostlo zadlužení, kvetla korupce a klientelismus, samé zlodějiny, ale zato oligarchie a nadnárodní korporace mlaskaly blahem. Následné vlády po řádění ODS s pidistranami měly vždycky plné ruce práce aby to daly jakž takž dohromady. To si lidi za těch více jak třicet let už mohli toho všimnout, než šli k volebním urnám to hodit zase ODS a spol.