Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky. Nikdy nebylo tak špatně tak dlouho

Názor
Reálná mzda se v letošním třetím čtvrtletí propadla už osmé čtvrtletí v řadě. To je suverénně nejvytrvalejší a nejsoustavnější pokles reálných mezd – a tedy životní úrovně lidí – v celé novodobé historii ČR. Dosud se reálném vyjádření mzdy propadaly nejdéle čtyři čtvrtletí v řadě, a to po měnovém otřesu a následné krizi let 1997 a 1998.
Reálná mzda se v letošním třetím čtvrtletí propadla už osmé čtvrtletí v řadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V letošním třetím čtvrtletí však propad reálných mezd citelně zpomalil. Meziročně vykázal úroveň minus 0,8 procent, takže se jedná vlastně o nejlepší výsledek reálných mezd, resp. jejich nejslabší meziroční pokles, za celé období od poledního čtvrtletí roku 2021. Loni ve druhém a třetím čtvrtletí se reálné mzdy propadaly i o více než deset procent.

V letošním čtvrtém kvartále, jež právě probíhá, by se vývoj reálných mezd mohl překlopit konečně do plusu, a to zejména díky stabilizované inflaci, kterou však v meziročním pohledu opticky zvedá ponížená základna loňského roku, kdy byl v posledním čtvrtletí zaveden energetický úsporný tarif. Teprve v příštím roce se tak Češi dočkají vskutku viditelnějšího a trvalejšího růstu reálné mzdy.

Za celý příští rok by měl tento růst činit 3,5 procenta. V pondělí zveřejněný pokles reálných mezd je zhruba v souladu s očekáváním trhu. Z hlediska České národní banky jde o další důkaz, že tuzemská ekonomika nečelí mzdově-inflační spirále. Centrální bance by i proto nemělo nic bránit zahájit snižování úrokových sazeb už záhy, nejspíše na měnově-politickém zasedání v únoru příštího roku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi se po letech konečně dočkají výrazného růstu reálných mezd

Zavřít reklamu ×
  1. Pan Kovanda asi zapomněl na velkou krizi 2008 až 2013…Kalousek to tehdy nezvládl a ještě posílal občanům kolik dluží což bylo hnusné…Já si nikdy nic nepůjčil,daně řádně platím tam nemohu dlužit 300 tis. k jak to vláda rozpočítává na osobu. Tento dluh mají na svědomí politici,kteří umožnili vznik řady pochybných miliardářů……

  2. Za vlád ODS byly vždycky prudké propady ekonomiky a životní úrovně obyvatel, strmě rostlo zadlužení, kvetla korupce a klientelismus, samé zlodějiny, ale zato oligarchie a nadnárodní korporace mlaskaly blahem. Následné vlády po řádění ODS s pidistranami měly vždycky plné ruce práce aby to daly jakž takž dohromady. To si lidi za těch více jak třicet let už mohli toho všimnout, než šli k volebním urnám to hodit zase ODS a spol.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB