Referendum o euru prý v Česku nemá smysl, neboť už jedno bylo

Názor
V současné debatě o přijetí eura v Česku často zní, že referendum o přijetí eura nemá smysl, protože Češi si přijetí společně měny už odhlasovali roku 2003, kdy řekli „ano“ vstupu do EU, a tedy i do eurozóny. Jenže kdyby tento argument platil, žádné euro dost možná ani existovat nebude.
Proč má být překážkou v Česku to, že se jeho občané k euru v referendu vyjádřili před 21 lety? Ilustrační foto: Pixabay.com

Protože Dánové roku 1992 v tehdejším referendu nejprve odmítli Maastrichtskou smlouvu, která fakticky pokládá základy eura. A teprve v opakovaném referendu roku 1993 Maastrichtskou smlouvu přijali.

Pokud by tehdy, po referendu roku 1992, v Dánsku zvítězil argument znějící dnes Českem, tedy „jedno referendum na danou otázku a dost“, Maastrichtská smlouva by ratifikována nebyla a euro by nevzniklo.

Dánský případ není jediný. Irové šli k opakovanému referendu dokonce dvakrát, nejprve v roce 2002 ve věci Niceské smlouvy a roku 2009 stran Lisabonské smlouvy.

PSALI JSME:
Zůstane po brexitu Česká republika se svými názory v EU osamocena?

Vskutku, nebýt opakovaného referenda, tak není ratifikována nejen Maastrichtská smlouva, ale ani Lisabonská smlouva, tedy dvě úmluvy, které dnes představují samotný základ fungování nejen eurozóny, ale celé EU.

A nezapomeňme na norský případ. Norové šli roku 1994 k referendu, aby podruhé, po 22 letech, odmítli členství své země v EU, resp. Evropském hospodářském společenství. Takže ani v Norsku nebylo překážkou konání druhého referenda to, že se občané země k dané věci už jednou, o 22 let dříve, v referendu vyjádřili.

Proč má být tedy překážkou v Česku to, že se jeho občané k euru v referendu vyjádřili před 21 lety? Že je snad euro příliš odborné téma na to, aby o jeho přijetí hlasovali lidé v referendu? Švédové roku 2003 hlasovali v referendu přesně o tom – o přijetí eura; společnou měnu odmítli. Že by tedy euro bylo pro Čechy příliš odborným tématem, zatímco pro Švédy ne?

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mít euro je dobrá věc, myslí si většina Evropanů, která s ním platí

Zavřít reklamu ×
  1. ANO,poslední hřebík do rakve je přijetí eura. Zas ožebračit občany a likvidace jejich úspor. Stát nám 20 let hustí do hlavy abychom šetřili na důchod…A nakonec nám průběžně znehodnocuje naše úspory!

  2. Referendum o vstupu do EU v roce 2003,bylo o úplně jiné EU než te co existuje dnes.A ty opakovaná referenda?Opakovala by se tak dlouho dokud by nebyl ten „správný „vysledek

  3. Tohle není ta EU do které jsme vstupovali. Tohle není to do čeho dali občané České Republiky mandát vstoupit a proto se nemají zájem dále k něčemu takovému vázat. Nemají zájem o dalši podrazy bruselských nadobčanů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB