Sazby ČNB jdou opět vzhůru – na 4,5 procenta

Názor
Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek podle očekávání rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb. Základní repo sazbu zvedla z 3,75 na 4,5 procenta, což bylo v souladu s naší prognózou a konsensem analytiků. Finanční trh však ve svých cenách čekal výraznější vzedmutí úrokových sazeb, konkrétně o jeden celý procentní bod.
Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb. Ilustrační foto: FAEI.cz

Další zvýšení úrokových sazeb ČNB se dalo čekat, jelikož dosavadní vývoj téměř všech ekonomických ukazatelů překonal její listopadovou prognózu. Inflace byla v prosinci oproti prognóze centrální banky o celý procentní bod vyšší, když činila 6,6 procenta.

Lépe se ve druhém loňském pololetí dařilo i ekonomice, což se odráželo v rychlejším růstu mezd a nižší nezaměstnanosti. Vyšší byla také inflace dovážená ze zahraničí, ke které přispěla slabší koruna. Ta byla ve čtvrtém čtvrtletí oproti euru v průměru o 1,5 procenta slabší, než ČNB čekala.

Sama centrální banka již v předstihu další zvyšování úrokových sazeb avizovala. Ať už to bylo vyjádřeními jednotlivých členů bankovní rady, či zveřejněním svého odhadu lednové a únorové inflace, a to zcela netradičně ještě před vydáním nové prognózy.

PSALI JSME:
Základní úroková sazba je nejvyšší za 20 let

Podle ČNB by inflace měla v lednu vzrůst na 9,2 procenta a v únoru dále zrychlit na 9,6 procenta, zatímco ve své listopadové prognóze předpovídala inflaci v prvním letošním čtvrtletí kolem sedmi procent.

Naše prognóza přitom očekává 9,6 procenta již v lednu a po celé první pololetí letošního roku by se měl růst spotřebitelských cen pohybovat poblíž deseti procent. Za celý letošní rok očekáváme inflaci v průměrné výši 8,8 procenta.

Zásadním problém pro ČNB je to, že rychlý růst spotřebitelských cen je stále více patrný také na inflačních očekáváních. Podle prosincového setření centrální banky očekávají nefinanční podniky v horizontu jednoho roku inflaci ve výši 4,4 procenta a v horizontu tří let 4,2 procenta.

Přitom o čtvrtletí dříve to bylo 3,4, respektive 3,6 procenta. Tak či onak je to však výrazně nad dvouprocentním cílem ČNB. Z tohoto úhlu pohledu tak už vůbec nejde o to, jak velká část tuzemské inflace je dána externími vlivy.

PSALI JSME:
Nakupujte české koruny, radí Goldman Sachs

Úrokové sazby se však již zřejmě přiblížily svému vrcholu. Toho by podle nás měly dosáhnout letos na jaře ve výši pěti procent. To je výrazně více, než ukazovala listopadová prognóza ČNB, která čekala jejich vrchol mírně nad třemi procenty.

Na konci letošního roku by však podle nás mohla centrální banka začít sazby opět snižovat zpět ke 2,5 procentům, jejichž dosažení čekáme v první polovině příštího roku. V druhé polovině letošního roku bude totiž podle nás docházet k významnému zmírňování inflačních tlaků.

K němu by měly mimo jiné přispět lépe fungující dodavatelské řetězce. Mírné zlepšení v tomto směru již nyní pozorujeme. V případě, že by sazby zůstaly takto vysoko, mohlo by se naopak stát, že ČNB v dalších letech inflační cíl podstřelí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Neradostná prognóza: Zdražování může trvat až 10 let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB