Stále máme nižší inflaci než Eurozóna

Názor
Český statistický úřad ve středu zveřejnil statistiku spotřebitelských cen. Ukázalo se, že v březnu zůstala inflace na dvou procentech, stejně jako v únoru. To bylo pro trh nepříjemné překvapení. Sázelo se na pokles na 1,9 procenta. Nicméně i dvě procenta jsou krásná vzhledem k tomu, že jde o cíl tuzemské centrální banky.
Máme stále nižší inflaci než v EU. A to i přesto, že nám rok tvrdili, že máme vysokou inflaci kvůli koruně. Evidentně to byla lež s politickým opodstatněním, říká ekonom Vladimír Pikora. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně vzrostly ceny o 0,1 procenta. To bylo dáno tím, že vzrostl poplatek za dálniční známku o 53,3 procenta. To je brutální nárůst. Doufejme, že se to někde pozitivně projeví. Druhým motorem růstu cen byly pohonné hmoty, které podražily o 1,6 procenta.

Co stojí za meziročním růstem cen? V meziročním vyjádření jsme také viděli růst cen v dopravě, ten ale kompenzovaly levnější potraviny. Třeba mouka zlevnila o 27,8 procenta.

Nahoru tlačily ceny i položky související s bydlením. Třeba nájemné vyskočilo o 7,1 procenta. A teď si představte, že někteří chytráci bojují za vyšší zdanění nájemních bytů. Kam by asi majitel domu přesunul vyšší daň? Ano, na nájemníka! Jinými slovy, jsou zde silné nátlakové skupiny, které asi nevědomky tlačí na dražší nájmy.

PSALI JSME:
Inflace na dvou procentech, ale bydlení pořád zdražuje

Oproti loňskému roku nás přestaly trápit energie. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 5,2 procenta a tuhých paliv o 4,4 procenta.

Mnoho lidí už minulý měsíc začalo ukazovat na to, že celková inflace je sice nízká, ale služby nebezpečně zdražují. Já bych v tom žádný problém neviděl. Spíš to vnímám jako zdravý vývoj.

V ceně služby je totiž cena práce zastoupena mnohem více než u zboží, a proto když rostou mzdy, musí růst i ceny služby. A my potřebujeme vyšší mzdy, abychom nebyli levný a chudý zapadákov. Od toho se potom odrazí mnoho věcí, a zejména životní úroveň.

PSALI JSME:
Inflace je mírně vyšší, než trh čekal. Koruna proto zpevnila

Pro mezinárodní porovnání je nutné využít stejný cenový index. K tomu se v EU používá harmonizovaný index (HICP). Ten pro ČR vychází na úrovni 2,2 procenta. Pro Eurozónu ale vychází na 2,4 procenta.

Takže máme stále nižší inflaci než v EU. A to i přesto, že nám rok tvrdili, že máme vysokou inflaci kvůli koruně. Evidentně to byla lež s politickým opodstatněním. Co to znamená pro centrální banku? Z jejího pohledu je klíčové, že jsme na inflačním cíli. Už není třeba tlačit inflaci níž. Proto je nutné snížit úrokové sazby.

Jenže centrální banka na můj vkus snižuje úrokové sazby pomalu. Jako důvod se uvádí strach z oslabení koruny a vyšší ceny služeb. Podle mě je oboje přeceňované. To, že oslabí koruna, je logické. To, že jsou dražší služby, je také logické. Tento proces trvá už přes rok a inflace je nízká. Já bych se nebál příště snížit sazby více.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČNB má prostor pro další snižování úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.