Statistiky z průmyslu pozitivně překvapily

Názor
Tento týden zveřejněné statistiky průmyslové produkce pozitivně překvapily jak v Evropě, tak i USA, a stejně tomu bylo také v případě amerických maloobchodních tržeb. Průmyslová produkce eurozóny v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,5 procenta, zatímco podle tržního konsensu měla pouze stagnovat.
Ze čtyř největších ekonomik eurozóny byla produkce meziměsíčně vyšší pouze v Itálii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To, že nakonec produkce za celou eurozónu dopadne oproti původním odhadům lépe, bylo již zřejmé po zveřejnění údajů pro jednotlivé členské státy. Za červnovým růstem přitom stál především vývoj v Irsku, kde běžně velmi volatilní data ukazují na zvýšení průmyslové produkce o výrazných 13,1 procenta meziměsíčně.

Ze čtyř největších ekonomik eurozóny však byla produkce meziměsíčně vyšší pouze v Itálii (o 0,5 %). V Německu, Francii a Španělsku naopak klesla, a to ve všech případech poměrně rychlým tempem kolem jednoho procenta meziměsíčně.

S pozitivním překvapením pak bylo spojeno také zveřejnění měsíčních dat z USA za červenec. Průmyslová produkce zde vzrostla meziměsíčně o jedno procento, oproti očekáváným +0,3 procenta. Celkové maloobchodní tržby pak byly meziměsíčně vyšší o 0,7 procenta (konsensus činil +0,4 %).

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby v USA v červenci rostly ve všech oblastech slušným tempem

Růst v rámci tzv. kontrolní skupiny, která je očištěna o vliv volatilních položek a je více směrodatná z hlediska vývoje reálné spotřeby amerických domácností, dosáhl dokonce jednoho procenta (konsensus činil 0,5 %).

Poslední měsíční indikátory z reálné ekonomiky USA tak zatím bezprostřední riziko vzniku recese neindikují. Nadále ale platí to, že především předstihové ukazatele pro průmysl (evropský i americký) vykreslují pesimistický obrázek blízké budoucnosti.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německo stále dramatičtěji zaostává za USA, varuje největší německá banka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB