Stavebnictví díky nízké srovnávací základně v únoru rostlo, čeká ho ale velký náraz

Názor
Velmi nízká srovnávací základna a příznivé únorové počasí způsobily, že české stavebnictví v letošním druhém měsíci meziročně vzrostlo o slušných 18,9 procenta. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla únorová stavební produkce o 4,8 procenta vyšší, než ta lednová.
České stavebnictví závislé na pracovnících ze zahraničí, mezi nimiž dominují právě Ukrajinci. Mnoho z nich však dostalo povolávací rozkaz a odešlo bránit svou napadenou vlast. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mohlo by se zdát, že se české stavebnictví zvedá, ale není tomu tak. Ani tento růst nedokázal kompenzovat předchozí koronavirový propad, navíc sektor kvůli válce na Ukrajině čekají hodně špatné časy.

Už dlouho upozorňuji na to, že je české stavebnictví závislé na pracovnících ze zahraničí, mezi nimiž dominují právě Ukrajinci. Dostali jsme se do situace, že bez nich se v Česku nepostaví žádná větší stavba. Mnoho ukrajinských pracovníků však dostalo povolávací rozkaz a odešlo bránit svou napadenou vlast. V Česku tak nyní výrazně chybí.

Zásadní problém válka na Ukrajině představuje také v tom, že se narušil dodavatelský řetězec, což se začíná projevovat v nedostatku stavebního materiálu. Aktuálně nejpalčivější situace se týká oceli používané například do výztuží.

Ta se k nám dováží právě z Ukrajiny, tyto dodávky jsou nyní kvůli probíhající válce komplikované nebo dokonce úplně přerušené. Dokončení některých velkých staveb se kvůli tomu s největší pravděpodobností oddálí. Výrazně však rostou ceny prakticky všech stavebních materiálů.

PSALI JSME:
Bez Ukrajinců se v Česku nic nepostaví

Komplikace to působí hlavně největším stavebním firmám, které jsou přitom podle ČSÚ tahounem letošního statistického růstu. Některé však už avizovaly zpoždění svých staveb, jiné dokonce odstupují od vysoutěžených zakázek. Kvůli radikálnímu růstu cen totiž nejsou schopné garantovat jejich ekonomickou udržitelnost.

Situace není příznivá ani v bytové výstavbě. Počet zahájených bytů v rámci celého Česka sice v únoru meziročně vzrostl o 26,1 procenta na 3691 bytů, ale vzhledem k aktuální situaci je otázkou, kolik se jich stihne dokončit včas. A za jakou cenu.

Nejvíce bytů v rámci nové výstavby začaly firmy stavět ve Středočeském kraji (1038 zahájených bytů), následuje Praha (939 zahájených bytů) a Jihomoravský kraj (814 zahájených bytů). Méně než sto nových bytů se letos začalo stavět jen v Karlovarském kraji (83 zahájených bytů).

Stavebnictví je sektor, který na aktuální podněty reaguje se zpožděním. Spousta staveb se domlouvá dlouho dopředu, takže při příchodu krize firmy pracují na dříve zahájených zakázkách. Současná situace však příchod problémů výrazně urychluje. Už v březnových datech nejspíš uvidíme, jak válka na Ukrajině zasáhla jeden z pilířů české ekonomiky. Obávám se ale, že horší měsíce nás teprve čekají.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České stavebnictví čeká další extrémní zkouška – válka na Ukrajině

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.