Stavebnictví se v červnu propadlo nejrychleji za posledních sedm let

Analýza
České stavebnictví se potýká s dopady koronavirové krize a několikatýdenního stopnutí celé ekonomiky. Potvrzují to aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž během června meziročně kleslo o 11,5 procenta.
Stavebnictví se v červnu propadlo nejrychleji za posledních sedm let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„To je nejhorší výsledek od poloviny roku 2013. Přitom v průměru stavebnictví za posledních dvanáct měsíců spíše stagnovalo. Podle očekávání tak dohání propad celé ekonomiky, který jsme pozorovali v předchozích měsících, a se zpožděním přijde i jeho oživení,“ říká ekonom Komerční banky František Táborský.

Podle ekonoma se letos v červnu ještě více prohloubil propad pozemního stavitelství, které meziročně pokleslo o 14,7 %. „Detailní struktura ukazuje, že největší zamrznutí trhu zaznamenala bytová výstavba, zatímco stavba rodinných domů spíše stagnuje. Negativním signálem je i rekordní pokles hodnoty nových staveb,“ upozorňuje Táborský.

V červnu se, jak upozornil, propadu nevyhnulo ani inženýrské stavitelství, které se doposud drželo v kladných tempech růstu. To od hlubšího propadu drží vysoká angažovanost státu v podobě rekordního objemu státních investic naplánovaných pro tento rok.

PSALI JSME:
Stavební práce zdražují. Ovoce a zelenina stojí majlant

Stavebnictví brzdí nedostatek lidí

„Červnové výsledky stavebnictví jsou spíše zklamáním,“ konstatuje ekonom ČSOB Petr Dufek. Připomíná, že oproti květnu se výroba sice snížila jen o dvě procenta, avšak v meziročním srovnání jde o propad o 11,5 %. „Aktuální data jsou tak zase o něco horší, než ta květnová,“ uvádí Dufek.

Červen byl podle něj rovněž ve znamení pomalejšího rozjezdu bytové výstavby, což ale není nic nového. Počet nově stavěných bytů poklesl za celou první polovinu roku o 2,4 %, zejména v důsledku slabší výstavby na Moravě.

Slabá červnová čísla jdou na vrub především pozemnímu stavitelství, nicméně pokles zaznamenalo tentokrát i inženýrské stavitelství. „V tomto případě šlo spíše o překážky v práci než o to, že by firmy neměly co dělat. Závislost stavebnictví na zahraničních pracovnících je obecně vyšší a samotný pohled na volná pracovní místa dává tušit, že firmy jsou stále pod tlakem nedostatku zejména pomocných pracovníků,“ vysvětluje ekonom Dufek.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost pozvolna narůstá

Firmy pozastavují či ruší své plánované investice

František Táborský z Komerční banky připomíná, že už před vypuknutím současné krize byl hlavním problémem stavebnictví nedostatek volné pracovní síly.

„To přetrvává i teď a slabá poptávka je podle průzkumu ČSÚ až druhotná,“ říká a dodává, že více než problémy samotného sektoru stavebnictví nejvíce ale trpí vývojem celé ekonomiky.

„Firmy pozastavují či ruší své plánované investice a podle nás celková poptávka po stavebních pracích klesá. Růst investiční aktivity firem byl už v závěru minulého roku v podstatě nulový a aktuální situace naopak ještě více odradí firmy od nových investic. Pro letošní rok čekáme zhruba stagnující stavební výrobu a v příštím roce mírný pokles poblíž čtyř procent. Ačkoli pro příští rok očekáváme výrazné oživení ekonomiky, stavebnictví bude reagovat se zpožděním a k růstu se vrátí až v roce 2022,“ domnívá se ekonom Komerční banky.

PSALI JSME:
Stavebnictví ve vleku korony

Bez zahraničních pracovníků se dnes žádná stavba neobejde

Pokles stavební produkce nepochybně bude snižovat nabídku na realitním trhu. „To by potenciálně mohlo vést k růstu cen nemovitostí. Na druhou stranu další zvyšování cen nemovitostí by mohlo stimulovat stavební produkci v budoucnu,“ domnívá se Štěpán Křeček, hlavní analytik společnosti BH Securities. V případě, že se bude snižovat počet nových bytů na realitním trhu, bude se podle něj zhoršovat také dostupnost bydlení.

„V červnu stavební firmy zahájily v celé ČR stavbu 2744 bytů, což představuje meziroční pokles o 3,7 procenta. Počet dokončených bytů se v červnu propadl o 19,3 % na 2460 bytů,“ doplňuje šéf Ekospolu Evžen Korec.

Podle něj koronavirová krize výrazně zasáhla tuzemské stavebnictví, protože je extrémně závislé na pracovnících ze zahraničí. „Bez nich se žádná větší stavba v Česku nepostaví. Jejich urychlený odchod domů za hranice a jen velmi pozvolný návrat vedl k odkládání stavebních prací a nárůstu zpoždění,“ říká Korec.

PSALI JSME:
České stavebnictví má za sebou rekordní rok. Jak hluboko ho letos srazí koronavirus?

Na razítko v Praze čeká 110 tisíc nových bytů

„Podaří-li se zajistit si zaměstnance a udržet tok peněz z veřejných rozpočtů, může stavebnictví dál přispívat ke stabilizaci ekonomiky. Ostatně nedostatek lidí je dlouhodobě hlavní překážkou ve stavebnictví a firmy si na něj stěžují víc než na to, že by jim chyběla práce,“ říká Petr Dufek z ČSOB.

Stejně jako v případě průmyslu jsou podle něj červnové výsledky tuzemské stavební výstavby zajímavé, avšak nové zakázky ještě zajímavější. „Dávají totiž tušit, zda firmy budou mít co dělat i v dalších měsících roku. A nové zakázky naznačují, že stavebnictví má i nadále spíše pozitivní vyhlídky. Zakázek je sice méně, na druhou stranu jsou zase větší, a to především v případě pozemního stavitelství,“ dodává ekonom.

Podle Korce z Ekospolu tuzemské stavebnictví sráží dlouhá léta neřešené problémy v čele se složitou legislativou. „Kvůli ní je proces povolování nových staveb prakticky zablokovaný,“ říká a dodává, že se to nezmění ani po odeznění koronavirové krize. „Bez všech povolení se totiž stavět nedá, ani kdyby měl investor v měšci sebevíc zlaťáků,“ konstatuje Korec.

V současnosti je v metropoli v přípravě 116 tisíc bytů, ale zhruba 110 tisíc z nich stále nemá stavební povolení. „Není výjimkou, že projekt, který dnes vstoupí do schvalovacího procesu, dostane šanci spatřit světlo světa za deset i více let. V době, kdy ekonomika klesá, by zrychlení práce úřadů a zjednodušení legislativy mělo být prioritou,“ domnívá se Ondřej Šťastný, hlavní analytik společnosti Central Group.

PSALI JSME:
Bydlení v Evropě zdražuje. Česko je šesté nejrychlejší v růstu cen

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru