Přežít autonehodu nestačí, zvládnout následky vyžaduje poúrazovou péči

Téma týdne

Jste dobří řidiči, jezdíte opatrně a dodržujete předpisy? Pořád to ještě neznamená, že pokaždé dojedete do cíle bez nehody. Loni na českých silnicích podle policejních statistik každých 16 hodin zahynul jeden člověk a každých 19,5 minuty se někdo zranil. Usmrcených bylo sice nejméně od roku 1961, tedy za celou dobu, co dopravní policie statistky vede, nebývale však přibylo těžkých úrazů.

Sanitka se zapnutým majákem, kterou řídil pan Martin, se střetla s předjížděným autem. K vážně zraněnému pacientovi už nedojela… Foto: Archiv FOTO: Foto: Archív pana Martina

„Jeli jsme k pacientovi, který měl těžké popáleniny v obličeji rozžhaveným hliníkem,“ vzpomíná na osudnou červencovou sobotu roku 2015 záchranář Martin (47). Sanitka se zapnutým majákem, kterou řídil, se střetla s předjížděným autem, protože jeho řidič začal v tu chvíli odbočovat vlevo. Sanitka vyletěla ze silnice, převrátila se a narazila do betonového sloupu.

Co se dělo dál, ví jen z vyprávění. Po těžkých poraněních v oblasti pánve a nohou strávil dva měsíce v bezvědomí, dýchal jen s podporou přístrojů. Že nehodu přežil, za to vděčí lékařům z Fakultní nemocnice v Olomouci.

I když je dnes v invalidním důchodu, není odkázán na péči druhých. Trpí sice bolestmi, ale chodí, i když mu stále působí potíže stabilita. Dokonce už zase řídí i auto. Je to zásluha jeho odhodlání a vytrvalosti. Nebyly by mu ale mnoho platné bez péče specialistů Odborného léčebného ústavu Paseka a Sanatorií Klimkovice. Na začátku rehabilitace byl totiž „ležák“.

NOVÝ PROJEKT, NOVÝ WEB

Martin se se svým příběhem svěřil webu www.pourazova-pece.cz. Začátkem září jej spustil projekt Poúrazová péče, který vzniká od jara letošního roku. Projekt si klade za cíl přispět k lepší informovanosti o možnostech návratu do života po těžkých úrazech při autonehodách. Jeho garantem se stal úspěšný paralympijský plavec Jan Povýšil, jehož úraz v patnácti letech upoutal na vozík.

Pokud jste zažili vy sami nebo někdo z vašich blízkých příběh spojený s autonehodou a návratem do života, můžete se o něj také podělit s ostatními. Stačí jej sepsat a poslat na e-mail info@pourazova-pece.cz.Nebo poslat video či fotografie.

MOŽNOSTI ČASTO NEZNAJÍ ANI LÉKAŘI

„Rekonvalescence je zásadně důležitá, aby lidé měli co nejvyšší šanci vrátit se zpět do normálního života,“ zdůrazňuje Lubomír Netolický, manažer pojištění poúrazové péče od Generali. Pojišťovna letos začala jako první na českém trhu nabízet možnost připojištění zaručujícího právě špičkovou rehabilitační a lázeňskou péči po úrazech způsobených autonehodami.

„Rozhodli jsme se kromě finančních prostředků poskytovat i naturální plnění – tedy lázeňské a rehabilitační služby, které skutečně pomohou s uzdravením,“ vysvětluje Netolický.

Právě malá znalost možností kvalitní rehabilitační péče po úrazech nejen mezi laiky, ale i mezi lékaři v nemocnicích, je největším problémem podle vedoucí fyzioterapeutky pražské Rehabilitační kliniky Malvazinky Kláry Moravcové. I proto takoví lidé často zůstávají doma. „V lepším případě jsou odkázáni na vozík, v horším jsou z nich ležící pacienti,“ říká.

NÁVRATY DO ŽIVOTA

TÉMA TÝDNE přinese už zítra další příběhy lidí, kteří se poprali s osudem a po těžké autonehodě se vrátili anebo vracejí do běžného života.

V následujících dnech pak představíme odborná pracoviště, která se stala partnery projektu Poúrazová péče a která jsou připravena pomoci obětem nehod, k nimž mohlo dojít třeba právě teď. Ve středu to budou partnerské rehabilitační ústavy a kliniky, ve čtvrtek lázně.

A v pátek zveřejníme rozhovor k poúrazové péči s manažerem pojišťovny, která vyhmátla díru na trhu, L. Netolickým. Podle něj jsou po nehodě důležité především služby, které vážně zraněné při autonehodě opět vrátí do života.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Nefunguje vám zvonek? Přijdete o část nemocenské

Pokud jste na nemocenské, měli byste si ohlídat i to, jestli vám funguje zvonek. Pokud přijde kontrola a nedozvoní se, přijdete minimálně o část peněz z nemocenské. Jen za první pololetí letošního roku správa …

Západní Čechy: Lázeňské království

České lázeňství je na vzestupu, těší se nejen zájmem domácích, ale i zahraničních turistů, kterých rok od roku přibývá. Navíc zaujímáme první příčky v počtu přírodních minerálních a pramenitých vod v Evropě. …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Reklamace zboží z e-shopu odradí od dalšího nákupu až polovinu zákazníků

Analýza
Téměř dvě třetiny Čechů mají zkušenost s reklamací zboží, které si objednali na internetu. Pokud přitom narazí na nějaký problém, u poloviny z nich hrozí, že si příště vyberou jiný e-shop. Ukazuje to výzkum, který si nechala zpracovat konzultační společnost Acomware. Podle České obchodní inspekce přitom při kontrolách většina internetových prodejců stále nedodržuje platné zákony a předpisy.
Rolovat nahoru