Tento týden se nesl na vlně optimismu

Na finančních trzích jsme v tomto týdnu byli svědky další vlny optimismu. Ta pramenila jednak z toho, že Joe Biden podle všech dostupných informací zvítězil v amerických prezidentských volbách a s největší pravděpodobností se tak stane 46. prezidentem Spojených států.
Euro posilovalo vůči dolaru především v závěru minulého týdne, kdy se již rýsovaly obrysy Bidenova vítězství. Foto: Depositphotos.com

Dosavadní prezident Donald Trump sice zatím prohru nepřiznal a obrátil se na soudní systém se stížností, odhady však hovoří o jen minimální šanci na úspěch. Od Bidena si zejména Evropská unie slibuje snažní a pravděpodobně i rychlejší uzavření vzájemné dohody o zahraničním obchodu.

Euro posilovalo vůči dolaru především v závěru minulého týdne, kdy se již rýsovaly obrysy Bidenova vítězství a svého maxima nad 1,19 USD/EUR dosáhlo v pondělních odpoledních hodinách, tedy krátce poté, co o minulém víkendu většina zpravodajských agentur prohlásila Bidena za vítěze.

V průběhu pondělka navíc finanční trhy obdržely další pozitivní zprávu hovořící o významném posunu směrem k nalezení vakcíny proti nemoci covid-19. Společnosti Pfizer a BioNTech totiž oznámily 90% úspěšnost jejich vakcíny v rámci klinických studií a zdá se tak, že jsou velmi blízko nalezení novodobého svatého grálu, tedy léku proti nemoci covid-19.

PSALI JSME:
Trhy spasila vakcína i Biden

Po oznámení jejich výsledků byl na trzích zjevný pokles rizikové averze. Akciové tituly tak poskočily vzhůru a index S&P 500 dosáhl svého nového maxima. S nadějí rostly především tituly společností, které současná krize silně zasáhla, jako jsou letecké společnosti, výrobci letadel, či třeba banky. Akcie technologických firem, které ze současné situace dosud těžily, naopak mírně klesaly.

Obě zmíněné události zvedly náladu i na rozvíjejících se trzích, mezi které patří i trh s českou korunou. Ta se v průběhu týdne dostala na nejsilnější úrovně zhruba od začátku září, kdy v jednu chvíli dosáhla až na 26,40 CZK/EUR. Českou korunu podpořila také v minulém týdnu zveřejněná prognóza České národní banky, která počítá až s trojím zvýšením úrokových sazeb v příštím roce.

PSALI JSME:
ČNB dnes koruně pomohla až téměř ke 26,60 korunám za euro

Trh tak toto interpretoval jako jestřábí signál o dalším vývoji tuzemské měnové politiky. Již na tiskové konferenci po rozhodnutí ČNB však bylo zřejmé, že samotná bankovní rada vidí stabilitu úrokových sazeb po delší dobu a dnes zveřejněný záznam z jejího posledního zasedání to potvrdil. Více jsme o dnešních minutes psali zde.

Jak už tak na finančních trzích bývá, optimismus z počátku týdne mírně opadl a došlo tak k nepatrné korekci. To se týkalo jak akciových, tak i devizových trhů. Euro se tak dnes obchodovalo mírně nad 1,18 USD/EUR a koruna kolem 26,50 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bankovní rada vidí novou prognózu ČNB jako moc optimistickou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou …

V ekonomické krizi je správné snižovat daně

Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé mají doma miliardy korun

Analýza
Celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou v současné době v oběhu, překonala 19. listopadu hranici 700 miliard Kč. Tato částka představuje víc než 2,6 miliardy bankovek a mincí v oběhu. Nejpočetnější zastoupení mají dvoutisícikorunová bankovka a korunová mince.
Rolovat nahoru