Obchod s pohledávkami je v propadu. Ilustrační obrázekzdroj: www.pixabay.com

Trh s pohledávkami se propadl

Obchod s pohledávkami je v propadu. Ukázal to průzkum Asociace inkasních agentur (AIA), kterého se účastnily všechny významné agentury. Inkasní trh meziročně klesl o 1,1 miliardy korun na 21,3 miliardy korun. Průzkum pokrývá zhruba 80 procent trhu inkasních služeb v ČR.

Rovněž o tisícovku klesla průměrná výše pohledávky, řešená inkasní agenturou, na 12 792 korun. Inkasní agentury zredukovaly počet zaměstnanců o tři stovky.

Pohledávky za domácnostmi činily 84,5 % počtu pohledávek předaných do správy inkasním agenturám.

„Po velkém propadu v roce 2013 inkasní trh stagnuje, což potvrdily i výsledky za loňský rok. Některé inkasní agentury ukončily svoji činnost, další se začínají orientovat na jiné oblasti působení. Aktuálně je mimosoudní řešení nesplácených dluhů vystaveno hrozbě omezení novými návrhy zákonů,“ uvedl prezident Asociace inkasních agentur Radek Laštovička.

Inkasní agentury loni zpracovaly přibližně 1,66 milionu nových pohledávek a celkově zaměstnávají 1 300 lidí.

„Potvrzuje se racionalita chování věřitelů, kteří sami řeší své větší pohledávky, zatímco prodávají drobné pohledávky, které se jim nevyplácí vymáhat interně,“ dodal Laštovička.

Od roku 2012 došlo celkově k propadu pohledávek předávaných inkasním agenturám o 8,7 miliardy korun, tedy téměř o třetinu.

Průměrná výše tržeb z inkasní činnosti na jednu inkasní agenturu v roce 2015 byla

55,1 miliónů korun s 35 zaměstnanci a při pohledávkách za 700 miliónů korun. V průměru se z nich podařilo věřitelům vrátit 200 miliónů.

Jindřich Kolomazník

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *