Trochu jiná recese

Názor
Statistici potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 procenta. Z číselného pohledu šlo o hlubší recesi, než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 procenta. Globální ekonomika vloni klesla o 3,3 procenta, tedy výrazně hlouběji než v roce 2009, kdy to byla minimální jedna desetina procenta.
S pandemií covid-19 se svět potýká již více než rok a je zřejmé, že si tato neekonomická příčina vyžádala obrovské ekonomické dopady. Ilustrační foto: Pixabay.com

Číselně je loňská pandemická recese nesrovnatelně horší při porovnání s tou globální o jedenáct let zpět. Podstatný je ale naprosto odlišný charakter ekonomického vývoje, ta aktuální je zkrátka tak trochu jiná.

Již na první pohled je zřejmá neekonomická příčina současných problémů – tou je pandemie covid-19. S tou se svět potýká již více než rok a je zřejmé, že si tato neekonomická příčina vyžádala obrovské ekonomické dopady.

Zavedení vládních restriktivních opatření v boji s infekcí dramatickým způsobem ovlivnilo sektor služeb, což je něco naprosto netypického. Služby se tradičně potýkají spíše se sezónností než s cyklem. Na ten je naopak tradičně citlivý průmysl. Ten tentokráte zůstal značně rezistentní.

Období recese vůbec nesvědčí investicím, které bývají nejvolatilnější složkou hrubého domácího produktu (HDP). I v loňském roce spadly, ale ne nijak výrazně ve srovnání s celou ekonomikou. Přechod na on-line fungování v mnoha sektorech si investice vyžádal, stejně tak bylo nutné zainvestovat do zdravotnictví a ochrany zdraví.

PSALI JSME:
Největší propad HDP v novodobé historii

Naprosto nečekaný vývoj zaznamenala spotřeba domácností v drtivé většině postižených ekonomik. Ta je totiž typicky nejstabilnější složkou HDP. Zavřené kamenné obchody a nemožnost realizovat spotřebu ale vedly k tomu, že její pokles byl většinou ve srovnání s celým hospodářstvím dokonce výraznější.

A v kombinaci se silnou důchodovou situací většiny domácností díky fiskální podpoře raketově vystřelila míra úspor. Typicky je to záležitostí opatrnosti, nyní spíše nemožnosti spotřebu realizovat. A právě vysoká míra naakumulovaných úspor je podle nás příslibem rychlého oživení, jakmile to pandemická situace dovolí.

Dle nové prognózy Mezinárodního měnového fondu by letos mělo světové hospodářství přidat šest procent. Obecně bude návrat na předkrizové úrovně ve většině zemí rychlejší než před dekádou – v případě USA to bude šest čtvrtletí proti 14, v eurozóně po 11 versus 27.

My čekáme dosažení předkrizové úrovně v Česku po jedenácti kvartálech, po globální recesi a evropské dluhové krizi to přitom trvalo 20 čtvrtletí.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem …

Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,58 koruny, před týdnem byl o sedm haléřů levnější.

Ekonomika na začátku silné expanze

Meziroční data z reálné ekonomiky začnou od března vykazovat silnou expanzi, která je daná srovnáním s loňským vypuknutím pandemie. Na meziměsíční bázi nicméně čekáme v případě maloobchodu slabé údaje, protože …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru