Týden na akciových trzích: Indexy ztrácely, o vzrušení se postarala data z amerického trhu práce

Analýza
Celý týden se čekalo na páteční ostře sledovaná data z amerického trhu práce. Předem zveřejněné předstihové indikátory byly jako obvykle smíšené. O to větší překvapení bylo oznámení podstatně lepších čísel. Razantně se zlepšila tvorba nových pracovních míst, která byla masivně lepší ve srovnání s odhady trhu.
Americký širokopásmový index S&P500 tento týden do čtvrtka střídal kladné a záporné seance. Poklesy byly ale hlubší než růsty, takže za první čtyři dny tohoto týdne odepsal 0,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ale pro Fed (centrální banka USA, pozn. red.) to znamená opravdu napjatý trh práce, což je pro něj jedním z důležitých kritérií rozhodování o měnové politice. A může to také znamenat, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Paradoxně jsou tak lepší data vlastně pro akcie horší. Byla to nejdůležitější makrodata tohoto týdne.

USA

Americký širokopásmový index S&P500 do čtvrtka střídal kladné a záporné seance. Poklesy byly ale hlubší než růsty, takže za první čtyři dny tohoto týdne odepsal 0,7 procenta (4 258,19 b.).

V pátek se futures kontrakty obchodovaly v plusu, ale jen do zveřejnění dat z trhu práce (viz výše, pozn. aut.). Následně spadly jako kámen do negativního pásma. Index v pátek otevřel slabší o 0,5 procenta. Za celý týden to bude znamenat ztrátu kolem 1,1 procenta. A pátý negativní týden v řadě.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 první tři dny tohoto týdne klesal. Ve čtvrtek vzrostl. V pátek došlo k volatilnímu obchodování. Od začátku seance slušně rostl, ale drtivou ránu mu zasadilo zveřejnění amerických dat z trhu práce.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Tentokrát mnoho radosti nebylo, akcie poslal dolů Fed

Překlopil se do mínusu a od té chvíle bylo obchodování docela volatilní. Krátce před koncem obchodování byl v pátek na zelené nule (+0,09 %). Za celý týden s největší pravděpodobností zapíše ztrátu 1,8 procenta.

Pražská burza, týdenní výkon

Index PX první čtyři dny jen ztrácel a páteční růst ztrátu od začátku týdne jen lehce korigoval. Pražská burza tento týden perspektivou výkonnosti PX indexu oslabila o 1,22 procenta (1 332,84 b.). Týdenní komentář k jednotlivým emisím bude tentokrát jednoduchý. Všechny tituly za tento týden oslabily. Beze změny skončila jen Moneta (0 %, 83,80 Kč).

Banky v tomto týdnu odepsaly nejméně a předvedly vlastně nejlepší výkon. Za již zmíněnou Monetou se umístily Erste Group (-0,38 % t/t, 797 Kč) a Komerční banka (-0,45 % t/t, 669 Kč) s asi půl procentní ztrátou.

ČEZ rostl jen v pátek, což zmírnilo týdenní ztrátu. Po třech týdenních růstech ČEZ zaznamenal za tento týden pokles o 2,55 procenta (955 Kč) a stal se tento týden nejhorší akcií. Colt CZ (-2,15 % t/t, 545 Kč) již od srpna pravidelně střídá růstové a klesající týdny. Tentokráte to byla druhá varianta.

Přes procento klesly také Kofola (-1,49 % t/t, 264 Kč) a Philip Morris ČR (-1,98 % t/t, 16 820 Kč). A pojišťovna VIG (-2,05 % t/t, 622 Kč) oslabila přes dvě procenta.

Pražská burza, denní výkon

Hlavní index PX (+0,53 %, 1 332,84 b.) v pátek poprvé v tomto týdnu rostl. Nejlépe na tom byly velké banky Erste Group (+1,39 %, 797 Kč) a Komerční banka (-0,68 %, 669 Kč). Mezi ně se vklínil ČEZ (+0,79 %, 955 Kč).

Asi půl procenta přidaly také Moneta (+0,48 %, 83,80 Kč) a pojišťovna VIG (+0,48 %, 622 Kč). Kofola (-1,49 %, 264 Kč), Colt CZ (-1,62 %, 545 Kč) a Philip Morris ČR (-1,64 %, 16 820 Kč) byl trojlístek, který v pátek oslabil.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.