Týden na akciových trzích: Mnoho důvodů k radosti investoři tento týden neměli, spíše naopak

Analýza
Tento týden všichni čekali zejména na rozhodnutí americké centrální banky. Fed na svém měnovém zasedání potvrdil, že snižování podpory ve formě dodávání likvidity do trhu (nakupování aktiv) skončí v březnu a pak se dá čekat začátek zvyšování sazeb.
Největší pokles na pražské burze zaznamenaly tento týden společnosti z finančního sektoru, např. Moneta odepsala tři procenta. Ilustrační foto: Moneta Money Bank

Evropská centrální banka (EBC) potvrdila ukončení PEPP (pandemic emergency purchase programme), ale částečně ho nahradí jiný (APP – Asset prurchase programme). Nicméně tempo snižování nákupu aktiv je nižší ve srovnání s Fedem. Zvyšování sazeb se v eurozóně hned tak nechystá, taky na rozdíl od Fedu. Nejdříve na konci roku 2023.

Z makrodat stojí za zmínku maloobchodní tržby v USA, které jsou vlastně motorem ekonomiky. A dopadly hůře, než se čekalo. Celkově makrodata vyznívají pro akciové trhy tento týden spíše negativně.

Americký trh

Index S&P500 dosáhl minulý pátek svého nového historického maxima. Tento týden to tak slavné nebylo. Od pondělí do čtvrtka ztratil 0,92 procenta (4 668,67 bodu). Většinu obchodní dnů index oslaboval, uzavřít v zeleném se mu podařilo jen ve středu. V pátek krátce po zahájení obchodování byl slabší už o jedno procento. Dosavadní ztráta za tento týden se tak ještě prohloubí. Celkově by to mohlo být kolem mínus dvou procent.

PSALI JSME:
ECB nezvýší sazby ani příští rok

Evropské akciové trhy

V Evropě (Index STOXX Europe 600) to bylo tento týden přece jen o trochu lepší. Index posiloval ve dvou z pěti seancí. Krátce před pátečním závěrem, ztrácel 0,9 procenta (471,37 b.). Za celý týden by to mělo být oslabení o asi jedno procento.

Pražská burza

Pražská burza v pátek ztratila 0,57 procenta (1 390,11 b.), když doslova spadla v samotném závěru obchodování. To je ve srovnání s ostatními evropskými parkety vlastně ještě slušný výkon, protože ostatní ztrácely nad jedno procento. Komentář bude tentokráte krátký. Bez významnějších kurzotvorných zpráv byla pražská burza ovlivněna negativním sentimentem (zejména v závěru obchodování).

Nikdo neposílil, pouze Avast, O2 CR a Česká zbrojovka skončily beze změny a byly tak vůči negativnímu sentimentu imunní. Ostatní ztrácely. Nejvíce byl bit finanční sektor. Moneta (-1,55 %, 92,15 Kč), VIG (-1,03 %, 626,50 Kč), Komerční banka (-0,84 %, 888 Kč) a Erste Group (-0,65 %, 983,80 Kč). Tentokrát ani ČEZ nepomohl a oslabil o 0,37 procenta na 806 korun.

PSALI JSME:
Letošní rok byl z pohledu IPO nejlepší za 21 let

Týdenní výkon

Po dvou týdnech v plusu je tento týden pro změnu v červeném teritoriu. Hlavní index PX ztratil za celý týden 1,09 procenta (1 390,11 b.), což je podobné jako ostatní burzy. Bez překvapení většina titulů ztrácela. V plusu se podařilo uzavřít pouze dvěma společnostem. Nejlepší a od většího poklesu, protože má v indexu velkou váhu, zachránil burzu ČEZ. Jeho akcie posílily o +0,44 procenta (806 Kč).

Z mého pohledu je to reakce na doslova neuvěřitelný růst ceny elektřiny, která za tento týden vyskočila o jen těžce uvěřitelných 30 procent. Philip Morris ČR byl se ziskem 0,25 procenta (15 820 Kč) druhým statečným. Beze změny skončil operátor O2 CR (0 %, 264 Kč). Jeho cena se drží poblíž chystaného vytěsnění minorit (270 Kč), které by mělo proběhnout v první polovině příštího roku.

Největší pokles zaznamenaly společnosti z finančního sektoru. Moneta odepsala tři procenta, (92,15 Kč), pojišťovna VIG 2,49 procenta, (626,50 Kč), Erste 2,45 procenta (983,80 Kč) a Komerční banka 0,84 procenta (898 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pražská burza se dostala mezi deset nejvýnosnějších burz světa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB