Týden na akciových trzích: Pražská burza vzrostla, ostatní naopak ztratily

Názor
Žádná další maxima, nových rekordů se v tomto týdnu nikdo nedočkal, když trhy prošly drobnou korekcí. S výjimkou Prahy, která naopak procento a půl přidala. Ta rovnice je jednoduchá, na jedné straně je vyšší inflace v USA a na druhé růst sazeb, nebo aspoň obavy investorů, že by to tak mohlo dopadnout. A vidina rychlého ekonomického růstu naráz dostává trhliny.
Pražská burza tento vzrostla, ostatní naopak ztratily. Foto: PSE

Americký trh

Na první tři seance (pondělí až středa) měřené indexem S&P500 nebyl pěkný pohled, když index klesal. K obratu došlo až na konci týdne (čtvrtek a pátek), nicméně na vymazání ztrát z jeho počátku to ani zdaleka stačit nemůže. Index v pátek otevřel necelé procento v plusu, ale za celý týden to vypadá na pokles o téměř 1,8 procenta.

Evropské akciové trhy

Evropa (index Stoxx Europe 600) včera krátce před koncem obchodování rostla o 0,9 procenta. Za celý týden to ale tak slavné nebude a index zaznamená ztrátu necelé jedno procento.

Pražská burza opět roste

Pražská burza opět tento týden rostla, třetí týden v řadě. Za celý týden posílil hlavní index PX o 1,08 procenta na 1 121,81 bodu.

A pohled na jednotlivé tituly nebyl také vůbec špatný. A opět je nejlepší Erste. Za tento týden vyskočila o 5,75 procenta (800 Kč) po 4,74 procenta a 4,06 procenta v minulých týdnech. Za tyto tři týdny tak zhodnocení dosahuje vysokých 15,3 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech

Na druhém místě se umístila likérka Stock s týdenním ziskem 3,45 procenta (83,90 Kč), když ve středu zveřejnila kvartální výsledky. Většina ostatních společností posilovala v intervalu 1-1,5 procenta.

Největším zaostalcem v tomto týdnu je Avast (-4,23 %, 133,45 Kč). Jeho akcie se od čtvrtka obchodují bez nároku na dividendu, nicméně pokles je vyšší, než samotná dividenda. Oslabila také Moneta (1,36 %, 76,30 Kč), když v týdnu zveřejnila prezentaci k akvizici Air bank. Mírnou korekcí prošel Philip Morris ČR (-0,68 %, 14 620 Kč).

V samotný pátek burza dle hlavního Indexu PX slušně posilovala, podobně jako ostatní burzy v Evropě, ale výrazněji. Včera se PX index zastavil na 1 121,81 bodech, což znamená růst o 1,48 procenta. Všechny tituly byly v pátek v plusu, bez výjimky. Stock (+3,58 %, 83,90 Kč), Erste (+3,35 %, 848 Kč) a VIG (+2,37 %, 604 Kč) byly nejlepší s vysokým denním růstem kolem 3,5 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru