Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem

Názor
Výsledková sezóna pokračuje. A je to docela pěkný pohled, a to ze dvou důvodů. Za prvé společnosti reportují lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu, ale hlavně jsou čísla lepší v meziročním srovnání. To znamená, že se hospodaření obchodovaných společností zlepšilo. Hvězdné výsledky oznámila trojice technologických gigantů: Facebook, Amazon, Apple.
V Praze se na burze tento týden docela dařilo. Pouze páteční obchodování skončilo malou ztrátou. Foto: PSE

Makrodata, respektive jejich vyznění je jednoznačně pozitivní, zejména v USA. Tamní hrubý domácí produkt (HDP) předvádí silný růst, ale zejména spotřebitelská důvěra pozitivně překvapila. Takže nás, zdá se, čekají jen světlé zítřky.

Americký trh

Dnes (pátek 30. 4.) otevřel hlavní index S&P500 obchodování půl procenta v mínusu. Ve čtvrtek dokonce S&P500 překonal historický rekord. Dnes z něj tak pravděpodobně trochu ustoupí. Netřeba však panikařit, akciový trh i tak zůstanou na rekordních hodnotách. Za celý týden by i přes páteční pokles měl S&P růst o asi 0,4 procenta.

Evropské akciové trhy

Evropa (index Stoxx Europe 600) dnes od začátku seance oslabovala, nicméně zhruba v polovině dne se karta začala obracet a došlo ke korekci ranního poklesu. Krátce před koncem obchodování byl už evropský trh v kladném teritoriu a mírně posiloval (+0,09 %). Za celý týden to na velkou změnu nevypadá a index tak uzavře prakticky beze změny.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš

Pražská burza

Pražská burza tento týden klesla a korigovala růst z předchozího týdne. V Praze se tento týden docela dařilo. Pouze páteční obchodování skončilo malou ztrátou. Za celý týden posílila pražská burza o 1,16 procenta (1 100,25 b.).

Hvězdou týdne se bez diskusí stala Erste Group se ziskem 4,06 procenta (763,80 Kč). Erste posilovala zejména na začátku týdne. Velmi slušný výkon udělala Komerční banka (+1,64 %, 652,50 Kč) a potěšil také ČEZ (+1,27 %, 599,5 Kč).

Investoři konečně reagují na oznámení vysoké dividendy, které čekám v následujících dnech, a také si konečně uvědomili, že případná stavba nového jádra ČEZ nijak neovlivní.

PSALI JSME:
O stavbě nového jaderného bloku rozhodne až příští vláda

Pozitivní sentiment určitě podpořil také polský „ČEZ“, tj. společnost PGE, která za týden vyskočila o téměř 20 procent. Důvodem je chystané oddělení uhelného byznysu. Nejvíce za týden ztratil Stock (-2,18 %, 80,80 Kč), a to beze zpráv.

V samotný pátek převládala spíše negativní nálada a většina titulů oslabila. Nejvíce trpěly po oznámení kvartálních výsledků akcie operátora O2 (-1,67 %, 264,50 Kč). Což je z mého pohledu přehnaná reakce investorů, protože výsledky považuji za silné (viz níže – pozn. aut.).

Nedařilo se ani Komerční bance (-0,68 %, 652,50 Kč) a Philip Morris ČR (-0,68 %, 14 540 Kč). Vítězem dnešního obchodování se staly akcie České zbrojovky (+0,82 %, 368 Kč) a ČEZu (+0,17 %), který až v samém závěru ubral a cena se dostala zpět těsně pod hranici 600 CZK.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Kurzotvorné zprávy

Moneta, O2 a Erste Group reportovaly kvartální výsledky. Moneta ve čtvrtek oznámila výsledky, které klesly v meziročním srovnání. Důvodem byl prodej portfolia dluhopisů v prvním čtvrtletí loňského roku, který se letos neopakoval. To se ale čekalo a samotná čísla byla ve shodě s očekáváními. Čistý zisk dokonce odhady trhu překonal (nižší opravné položky k nespláceným úvěrům – pozn. aut.).

Moneta pořádala také valnou hromadu, ale k žádným překvapením nedošlo. Byly schváleny všechny body programu. K případnému spojení s Air Bank ze skupiny PPF bude muset být svolána mimořádná VH. Due Diligence (hloubková kontrola) skončila, nyní se vyjednává o podmínkách (ceně) případné transakce.

Operátor O2 ČR představil silné výsledky za letošní první čtvrtletí, které překonaly konsensus. Pouze u čistého zisku se negativně projevila jednorázová položka vztahující se ke značce O2. Roste počet zákazníků, mobilní data a ICT jsou tahounem hospodaření. Reportovala také Erste Group. Výsledky pokořily očekávání zejména kvůli nižším opravným položkám. Čistý úrokový výnos byl v souladu s odhady, pozitivně překvapily poplatky a provize.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průměrný český investor je za první čtvrtletí v plusu přes tři procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru