Účet za covid-19: Pivovarnictví přišlo o 5 miliard

České pivovarnictví patří vůli koronavirové pandemii k nejvíce zasaženým oborům. Potvrdila to studie Centra ekonomických a tržních analýz, podle níž ekonomická ztráta tohoto odvětví dosáhla mezi březnem a květnem částky 4,7 miliardy korun.
Provozovatelé gastronomických zařízení se obávají dalšího možného uzavření svých restaurací či hospod, což by ještě prohloubilo ekonomické ztráty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejvíce zasažené byly restaurace, hospody a bary, které musely podle vládního nařízení zavřít ze dne na den. Prodej piva tak v tomto jarním období klesl o 55 procent, tedy o 728 tisíc hektolitrů. O peníze ale přišli prakticky všichni v řetězci od výroby k prodeji koncovému zákazníkovi. Výjimku tvoří prodej piva ve skleněných a plastových lahvích nebo plechovkách.

Tržby samozřejmě klesly rovněž mnohým pivovarům, i když celkový pokles prodeje byl částečně kompenzován nabídkou lahvového piva. I tak pivovary napočítaly ztrátu přesahující 1,1 miliardy korun. Dodavatelé přišli o 165 milionů korun a pokles tržeb za pivo v pohostinství překročil 4,2 miliardy. Naproti tomu rostly prodeje v obchodech, kde se tržby za balené pivo v době nouzového stavu zvýšily zhruba o 794 milionů korun.

Přežijí? Nepřežijí?

Výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová potvrdila, že pohostinství a s ním provázené pivovarnictví utrpělo při koronavirové krizi výrazné ztráty. „Většina hospodských sice v červnu znovu otevřela, ale o tom, jestli přežijí, budou rozhodovat následující týdny,“ řekla Ferencová.

Nejkritičtější situace je podle ní v Praze, Karlových Varech a dalších regionech závislých na cestovním ruchu. „Pro další období bude klíčové, aby vláda pokračovala v podpoře nejvíce zasažených sektorů, včetně pohostinství, a současně je nezatěžovala novými administrativními a regulačními opatřeními,“ dodala.

PSALI JSME:
Oblíbeného piva se už možná nenapijete. Zahubí ho koronavirus

Ostatně některé restaurace koronavirovou krizi skutečně nepřežila, další nejspíš brzy zavřou. Podle ekonomů se ukáže teď na podzim, kdo přežije. V červnu například oznámila konec francouzská restaurace Art Nouveau, která více než dvacet let sídlila v pražském Obecním domě a byla výrazně závislá právě na zahraničních turistech.

Majitel restaurace podle serveru iHNed.cz podal sám na sebe insolvenční návrh. Podnik v návrhu uvedl, že více než 70 věřitelům dluží celkem 13,7 milionu korun. Ještě loni přitom French-Rest utržil bezmála 132 milionů korun a dosáhl provozního zisku ve výši 2,4 milionu. Přes polovinu zmíněného dluhu společnost dlužila na mzdách svým zaměstnancům, další čtvrtinu představovaly neuhrazené odvody a pak ještě závazky vůči menším věřitelům.

Státní ztráta

Omezení produkce a činnosti v pivovarnickém průmyslu se podle studie Centra ekonomických a tržních analýz významně odrazí také ve výpadku příjmů státního rozpočtu – už nyní jde o sumu přesahující 1,3 miliardy korun. Například jen pokles inkasa DPH z piva se za březen až květen pohybuje okolo 951 milionů korun.

PSALI JSME:
Čtvrtina restaurací už zřejmě neotevře

„Vzhledem k současné situaci je žádoucí sestavit post-krizový plán a vhodně dopracovat vládní opatření, která jednak minimalizují již vzniklé škody a současně předejdou případným dalším externím zásahům,“ doporučil Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz.

V souvislosti s možnými obavami z druhé vlny koronavirové pandemie se provozovatelé gastronomických zařízení obávají dalšího možného uzavření svých restaurací či hospod, což by ještě prohloubilo ekonomické ztráty.

„Přestože jsou hospody a restaurace otevřené, rozhodně nemáme vyhráno. Poptávka je stále v řadě míst utlumena, zatímco náklady se vrací do původní výše. Zejména v turistických lokalitách potřebují restaurace stejnou pomoc jako hotely a lázně. Měl by vzniknout – podle vzoru cestovního ruchu – národní program podpory gastronomie,“ navrhnul Luboš Kastner, spoluzakladatel restaurační skupiny Hospodska.

PSALI JSME:
Podzim přinese zdražování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.