Úrok na českém dluhu klesá, díky balíčku i zvládnuté energetické krizi

Názor
Cena českých vládních dluhopisů znatelně stoupá, což znamená, že úrok na nich klesá. To je příznivá zpráva pro Fialovu vládu, která si tak na mezinárodních trzích může půjčovat levněji, zaplatí méně za obsluhu státního dluhu a tím pádem ji zbude více peněz k umoření stávajícího dluhu, případně k uskutečnění dodatečných výdajů investičního nebo sociálního rázu.
Pokles úroku na českém dluhu je zároveň známkou toho, že české veřejné finance jsou stále v relativně příznivém stavu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Například rozdíl mezi úrokem tříletého dluhopisu vlády České republiky a tříletého dluhopisu vlády německé se nyní pohybuje těsně nad úrovní dvou procentních bodů, jak plyne z dat agentury Bloomberg. Jde o nejnižší hodnotu tohoto rozdílu za poslední přibližně dva roky.

Dluhopisy německé vlády jsou tradičně považovány za velmi bezpečné a mají jen ta nejlepší ratingová hodnocení. Proto slouží jako jakési měřítko kvality. Čím menší je tedy rozdíl v úročení vládních dluhopisů dané země a vládních dluhopisů Německa, tím ochotněji mezinárodní investoři oné dané zemi půjčují – a tím méně nákladné pro ni zadlužování i obsluha dluhu jsou.

PSALI JSME:
Nalijme si čistého vína, tuzemské veřejné finance nikdy v žádném rozvratu nebyly

Rozdíl v úroku na českém a německém dluhu klesá nyní zejména ze čtyř důvodů. Zaprvé, Česku a obecně Evropské unii se daří zvládat energetickou krizi. S tím souvisí také to, že případná recese v Evropě nebude hluboká a zároveň to, že se postupně daří krotit inflaci. V neposlední řadě stojí za poklesem úroku na českém dluhu snaha Fialovy vlády alespoň základním způsobem ozdravit veřejné finance.

Pokles úroku na českém dluhu je zároveň známkou toho, že české veřejné finance jsou stále v relativně příznivém stavu a že mezinárodní investoři věří, že se je podaří plně konsolidovat. Jde o další potvrzení toho, že české veřejné finance nikdy v žádném rozvratu nebyly a rozhodně jim nehrozil bankrot, ani „řecká cesta“, před níž varovali například někteří politici.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Politikům a expertům se podařilo vyděsit veřejnost, že české veřejné finance jsou v rozvratu a před bankrotem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB