Například rozdíl mezi úrokem tříletého dluhopisu vlády České republiky a tříletého dluhopisu vlády německé se nyní pohybuje těsně nad úrovní dvou procentních bodů, jak plyne z dat agentury Bloomberg. Jde o nejnižší hodnotu tohoto rozdílu za poslední přibližně dva roky.
Dluhopisy německé vlády jsou tradičně považovány za velmi bezpečné a mají jen ta nejlepší ratingová hodnocení. Proto slouží jako jakési měřítko kvality. Čím menší je tedy rozdíl v úročení vládních dluhopisů dané země a vládních dluhopisů Německa, tím ochotněji mezinárodní investoři oné dané zemi půjčují – a tím méně nákladné pro ni zadlužování i obsluha dluhu jsou.
Rozdíl v úroku na českém a německém dluhu klesá nyní zejména ze čtyř důvodů. Zaprvé, Česku a obecně Evropské unii se daří zvládat energetickou krizi. S tím souvisí také to, že případná recese v Evropě nebude hluboká a zároveň to, že se postupně daří krotit inflaci. V neposlední řadě stojí za poklesem úroku na českém dluhu snaha Fialovy vlády alespoň základním způsobem ozdravit veřejné finance.
Pokles úroku na českém dluhu je zároveň známkou toho, že české veřejné finance jsou stále v relativně příznivém stavu a že mezinárodní investoři věří, že se je podaří plně konsolidovat. Jde o další potvrzení toho, že české veřejné finance nikdy v žádném rozvratu nebyly a rozhodně jim nehrozil bankrot, ani „řecká cesta“, před níž varovali například někteří politici.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)