Úspory českých domácností vzrostly na rekordních 3,34 bilionu korun

Už 16 měsíců klesají maloobchodní tržby a na úsporách domácnosti je to znát. S výjimkou jednoho měsíce po celou tu dobu také stoupaly. Za zmíněnou dobu jejich vklady v bankách na všech druzích účtů včetně dolarových a eurových stouply o 260 miliard korun.
K prvnímu říjnu veškeré vklady v tuzemských bankách činily rekordních 3,34 bilionu korun, zatímco v září to bylo 3,32 bilionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zajímavostí je jejich odklon od koruny k evropské měně, v níž občané mají ekvivalent 111 miliard korun, zatímco před zmiňovanými 16 měsíci v květnu 2022 to bylo jen 86 miliard korun, zatímco v dolarech měli 130 miliard korun. Dolaru však nepřestali věřit, protože i dolarové úložky se za tu dobu zvýšily o 31 miliard korun.

K prvnímu říjnu tak veškeré vklady v bankách činily rekordních 3,34 bilionu korun, zatímco v září to bylo 3,32 bilionu korun. Češi tak pokračovali v trendu zahájeném od května, od kterého se jejich úspory zvyšují pravidelným tempem o 20 miliard korun měsíčně.

PSALI JSME:
České domácnosti naspořily za půl roku přes 116 miliard korun

Kdyby si lidé nemuseli půjčovat na hypotéky a šetřili si na byty a domy v bankách, byly by jejich úspory ještě o 1,8 bilionu vyšší a hravě by pokryly dva státní rozpočty České republiky i s přebytkem.

Realita je však jiná. I se spotřebitelskými úvěry české domácnosti bankám dnes dluží 2,23 bilionu korun. Čerstvá data České národní banky ale ukazují, že na rozdíl od úspor se ochota domácností si půjčovat snižuje a meziměsíčně se zvedá pouze o jednotky miliard. Po osmi miliardách v srpnu to bylo v září jen 5,4 miliardy.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
České domácnosti opět navýšily své úspory

Zavřít reklamu ×
  1. LIdé prostě spoří na důchod. Státní důchod do 10 let zanikne a zbude jen nějaké životní minimum což je pakatel oproti dnešním důchodům. Bez úspor prostě důchod nepřežijtete.Nebo budete bezdomovci……

  2. Češi jsou velmi spořivý národ. To velmi vadí zdejší protektorátní vládě a nenažraným kapitalistům. Proto zdejší Fialova protektorátní vláda, která jim slouží, dělá všechno pro to aby ty úspory z Čechů vytáhla zákeřnými způsoby, kterým se Češi nemůžou vyhnout, zdražováním energií a zvyšováním DPH a povinných poplatků.

    • Máte zcela jistě pravdu . Jsem OSVČ. Ještě mám jedno s.r.o. Vláda do dělá naprosto zákeřným způsobem.U elektřiny se silová složka (tedy vlastní elekřina) obchoduje na burze to je O.K ( 1 MWh cca za 2700 Kč).
      Ovšem distribuci stanovuje ERÚ (státní orgarganizace) a ta tam „mastí“ disiribuci cca 4700 Kč za 1 MWh. K tomu ještě DPH 21 % plus stálý plat za sjednaný příkon.Platí to jak v maloodběru tak ve velkoodběru.Vydělává se na distribuci !!!!!!!!!! tato složka se individuálně přizpůsobuje odběrateli a ERÚ má z toho mimojiné procenta!!!!!!!!!!!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.