Úspory českých domácností vzrostly na rekordních 3,34 bilionu korun

Už 16 měsíců klesají maloobchodní tržby a na úsporách domácnosti je to znát. S výjimkou jednoho měsíce po celou tu dobu také stoupaly. Za zmíněnou dobu jejich vklady v bankách na všech druzích účtů včetně dolarových a eurových stouply o 260 miliard korun.
K prvnímu říjnu veškeré vklady v tuzemských bankách činily rekordních 3,34 bilionu korun, zatímco v září to bylo 3,32 bilionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zajímavostí je jejich odklon od koruny k evropské měně, v níž občané mají ekvivalent 111 miliard korun, zatímco před zmiňovanými 16 měsíci v květnu 2022 to bylo jen 86 miliard korun, zatímco v dolarech měli 130 miliard korun. Dolaru však nepřestali věřit, protože i dolarové úložky se za tu dobu zvýšily o 31 miliard korun.

K prvnímu říjnu tak veškeré vklady v bankách činily rekordních 3,34 bilionu korun, zatímco v září to bylo 3,32 bilionu korun. Češi tak pokračovali v trendu zahájeném od května, od kterého se jejich úspory zvyšují pravidelným tempem o 20 miliard korun měsíčně.

PSALI JSME:
České domácnosti naspořily za půl roku přes 116 miliard korun

Kdyby si lidé nemuseli půjčovat na hypotéky a šetřili si na byty a domy v bankách, byly by jejich úspory ještě o 1,8 bilionu vyšší a hravě by pokryly dva státní rozpočty České republiky i s přebytkem.

Realita je však jiná. I se spotřebitelskými úvěry české domácnosti bankám dnes dluží 2,23 bilionu korun. Čerstvá data České národní banky ale ukazují, že na rozdíl od úspor se ochota domácností si půjčovat snižuje a meziměsíčně se zvedá pouze o jednotky miliard. Po osmi miliardách v srpnu to bylo v září jen 5,4 miliardy.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
České domácnosti opět navýšily své úspory

Zavřít reklamu ×
  1. LIdé prostě spoří na důchod. Státní důchod do 10 let zanikne a zbude jen nějaké životní minimum což je pakatel oproti dnešním důchodům. Bez úspor prostě důchod nepřežijtete.Nebo budete bezdomovci……

  2. Češi jsou velmi spořivý národ. To velmi vadí zdejší protektorátní vládě a nenažraným kapitalistům. Proto zdejší Fialova protektorátní vláda, která jim slouží, dělá všechno pro to aby ty úspory z Čechů vytáhla zákeřnými způsoby, kterým se Češi nemůžou vyhnout, zdražováním energií a zvyšováním DPH a povinných poplatků.

    • Máte zcela jistě pravdu . Jsem OSVČ. Ještě mám jedno s.r.o. Vláda do dělá naprosto zákeřným způsobem.U elektřiny se silová složka (tedy vlastní elekřina) obchoduje na burze to je O.K ( 1 MWh cca za 2700 Kč).
      Ovšem distribuci stanovuje ERÚ (státní orgarganizace) a ta tam „mastí“ disiribuci cca 4700 Kč za 1 MWh. K tomu ještě DPH 21 % plus stálý plat za sjednaný příkon.Platí to jak v maloodběru tak ve velkoodběru.Vydělává se na distribuci !!!!!!!!!! tato složka se individuálně přizpůsobuje odběrateli a ERÚ má z toho mimojiné procenta!!!!!!!!!!!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.